Články na téma: důchodové pojištění
Hořký důchod živnostníka: podívejte se, kolik jednou dostanete
Platit důchodové pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) ještě neznamená mít důchod. Tedy důchod, který stojí za řeč. Kdy může OSVČ odejít do penze? Kolik let musí mít odpracováno? A jak vysoký důchod dostane, když celý život platila jen minimum? Prozradíme, kam se podívat, když chcete vědět, jak by váš budoucí podnikatelský důchod doopravdy mohl být vysoký.
Podnikáte při důchodu? Řekněte si o své tisíce a plaťte míň na sociálním
Pracující důchodci mají od letoška nárok na slevu na sociálním pojištění. I pro OSVČ, která na něj platí jen minimální zálohy, to znamená víc než tisícovku měsíčně k dobru. Můžete ji mít už teď. Poradíme, jak na to. A pokud nějakého „prducha“ sami zaměstnáváte, počítejte s tím, že za vámi přijde, že tu slevu taky chce. Připravíme vás.
Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění 2025. Jak rostou a odkdy je platit
OSVČ, kterých se týkají minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, zaplatí příští rok o 13 tisíc navíc. Zvyšuje se i měsíční platba paušální daně. Jaké jsou nové zálohy a dokdy je musíte zaplatit? Poradíme.

Živnostník si chce připlatit na důchod. Sociálka mu to rozmluví
V Česku je přes devět set tisíc živnostníků. Myslete na stáří, psala jim ministryně práce, odvádíte tak nízké zálohy na důchodové pojištění, že to na důstojný důchod nebude stačit. Zkusili jsme se na příslušném úřadě zeptat, jak tedy na to. Zjistili jsme, že to nejde.

Očima expertů: Vážně musíme na důchod makat 35 roků?
Kdo chce do penze, musí mít jednak věk, jednak odpracovaná léta. Pětatřicet let. Je tahle podmínka nutná? A co s lidmi, kteří mají problém ji splnit? Proč by se vlastně nedalo do penze jít po čtyřiatřiceti nebo po dvacíti letech, jen s patřičně nižším důchodem?

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou
Vymíráme? Skutečně nebude na důchody? Demograf a člen důchodové komise Tomáš Fiala uvádí v rozhovoru všechno na pravou míru.

Očima expertů: Konec důchodového věku. Do penze, kdy se vám zachce?
Jeden by v sedmdesáti zastal práci za dva, druhý sotva v šedesátce přestal stíhat tempo. Pokud se ale narodili ve stejném roce, věk odchodu do penze mají stejný. Nebylo by lepší, kdyby mohli do důchodu odejít, kdy se jim zachce – s penzí vysokou podle toho, kolik stačili odvést na důchodovém pojištění?

Očima expertů: Množte se, stát vám dá slevu
Za měsíc a rok se možná bude platit sociální pojištění podle toho, kolik kdo státu vychovává budoucích poplatníků. Rodičům s více dětmi sociální pojištění klesne, bezdětní a lidé, kteří už mají děti odrostlé, budou naopak platit víc. Je to fér? A bude se rodit víc dětí, jak předpokládá důchodová komise, která návrh iniciovala?

Otakar Hampl: Důchodový systém trestá rodiče, že mají děti
Tým, který řídí, má v důchodové komisi na starost systémové analýzy, zásluhovost a převody peněz mezi státem a rodinami. S Otakarem Hamplem jsme mluvili především o tom, koho důchodový systém znevýhodňuje a co by se proti tomu dalo dělat.

Očima expertů: Měly by se důchody manželů dělit na dva stejné díly?
Dohodnou se. Jeden zůstane doma a bude se starat o děti, jeden bude vydělávat. A jednou přijde čas penze. Ten, který zůstal doma má ovšem pochopitelně důchod podstatně nižší. Je to fér? Důchodová komise se vážně zabývá otázkou, jestli by se penze pro partnery neměly vypočítávat ze společného základu. Co na to odborníci?

Anketa: V Bruselu vymýšlejí nesmysly. Zdražili/y ženám pojištění
Ženy budou ve jménu rovnoprávnosti platit vyšší pojištění, než by bylo třeba. Co si o rozhodnutí Evropského soudního dvora myslí Markéta Šichtařová, Tomáš Prouza, Lukáš Kovanda a další osobnosti ze světa financí?

Osobní finance stravitelnější než indické placky
Vrtá vám nad daňovým přiznáním hlavou, kam se všechny ty peníze poděly, že jste je neuspořili nebo si jich aspoň pořádně neužili? Potřebujete indickou terapii.

Jan Traxler: Zaveďme mezigenerační důchodový systém
„Vyzývám vládu České republiky, aby připravila opravdovou reformu penzijního systému. Přidání dalšího spoření dlouhodobě nic neřeší. Zaveďte mezigenerační důchodový systém, individuální důchodové účty na principu částečných rezerv a zvedněte rychleji věk pro odchod do penze,“ píše Jan Traxler Petru Nečasovi, Miroslavu Kalouskovu a Jaromíru Drábkovi.

Vzpomínky podnikatele aneb poučení z Andora Jakaba
Andor Jakab nechce doma v Maďarsku zaměstnávat lidi, protože státu musí za každého zaměstnaného občana vyplatit nájemné vyšší, než bude činit mzda onoho občana. Jeho rozhodnutí vzbudilo vášně i v Česku. A to nám po Maďarech nic není. Co potom vzbudí zpráva o nákladech na zaměstnávání v Česku?

Teď, nebo nikdy! Na změnu penzijního fondu máte poslední dva měsíce
Příliš se o tom nemluví. Vlastně vůbec! Přitom jde klíčovou informaci, která se dotkne více než 4,5 milionu osob, jež si na důchod spoří prostřednictvím penzijního připojištění. Řeč je dvouměsíčním ultimátu na změnu penzijního fondu v rámci třetího, dobrovolného pilíře.