Předplatit časopis Finmag

Články na téma: ekonomický růst

Ekonomický růst je vzestup hospodářského potenciálu dané země. Dochází ke zvýšení objemu produkce zboží a služeb. Měří se jako procentuální změna HDP v reálných hodnotách, zohledňuje se také inflace.

Při sledování ekonomického růstu mohou nastat dvě situace:

  • Dojde ke krátkodobému zvýšení, které je po určité době vystřídané poklesem HDP.
  • Jedná se o dlouhodobou situaci, kdy se plynule zvyšují produkční možnosti ekonomiky.

Ekonomický růst ovlivňuje několik faktorů, například kapitálové investice, pracovní síla, technologický pokrok nebo dostupnost přírodních zdrojů.

Na podnikáníekonomický růst významný vliv, rostoucí ekonomika vytváří lepší podnikatelské podmínky. Podnikání také hraje zásadní roli v podpoře ekonomického růstu

Další články na téma ekonomický růst najdete na Peníze.cz.

Proč v Evropě nikdy nevznikne Microsoft, Google či Meta? Známe důvod a máme i řešeníanalýza

Proč v Evropě nikdy nevznikne Microsoft, Google či Meta? Známe důvod a máme i řešení

Evropa je v „existenční krizi“, tvrdí zlí jazykové. A mají pro to řadu známých důvodů: starý kontinent ztrácí v konkurenceschopnosti kvůli přebujelé byrokracii, nejednotnému trhu i špatně dostupnému kapitálu. To všechno už víme. Pak je tu ale ještě jeden, trochu skrytý důvod: „Jedním z výrazných rozdílů mezi evropskou ekonomikou a většinou ostatních regionů je dominance firem, které existují po generace,“ upozorňuje analytik Yaël Ossowski.

Michal Hron12. 6. 2025
Český průmysl zůstává už třetím rokem v útlumu. Oživení přijde až příští rokaktuality

Český průmysl zůstává už třetím rokem v útlumu. Oživení přijde až příští rok

Český zpracovatelský průmysl pokračuje v sestupné trajektorii. Index nákupních manažerů (PMI), který mapuje kondici sektoru, se podle nejnovějších dat S&P Global v květnu snížil z dubnových 48,9 na rovných 48 bodů. To znamená již třetí rok v řadě pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. Tempo útlumu přitom opět zrychlilo, zejména kvůli slabé poptávce a přetrvávající nejistotě na trzích.

Adam Štěpánek2. 6. 2025
Propojíme malé s velkými a nakopneme Česko. Nová platforma slibuje startupovou revoluciekonomika
 7 405

Propojíme malé s velkými a nakopneme Česko. Nová platforma slibuje startupovou revoluci

Začalo to jako snaha o silnější hlas startupů. Po půl roce má Česká startupová asociace vlastní podvýbor ve Sněmovně, pořádá konference s politiky a získává na sebevědomí. Dokazuje to mimo jiné i založením své „sestry“ v podobě České inovační platformy – ambiciózního projektu, který má odblokovat inovační potenciál Česka tím, že bude propojovat „malé“ firmy s „velkými“.

Michal Hron15. 5. 2025
Inflace padla na sedmileté minimum. Pod dvěma procenty ale podle ekonomů nevydržíaktuality
 5 268

Inflace padla na sedmileté minimum. Pod dvěma procenty ale podle ekonomů nevydrží

Inflace v Česku v dubnu meziročně zpomalila na 1,8 %. Je to nejnižší hodnota od března 2018. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny dokonce mírně klesly o 0,1 %. Hlavními tahouny tohoto vývoje byly levnější potraviny, alkohol, rekreace a pohonné hmoty. Ekonomové varují, že takto nízká inflace může být jen krátkodobá.

Adam Štěpánek13. 5. 2025
Z korporátu k šicímu stroji. Batohy od Batohiro vznikly na koleni, teď si chtějí podmanit světPodnikavé Česko
 21 981

Z korporátu k šicímu stroji. Batohy od Batohiro vznikly na koleni, teď si chtějí podmanit svět

Na začátku nebyl byznys plán, ani investorská injekce, a dokonce ani firma. Jen vlastní touha, jasná vize a nakonec i první batoh na longboard. Až když to celé začalo dávat smysl, Jakub Beneš sekl s prací v korporátu, spojil se se Slavomírem Furmanem a spolu do toho šli naplno. „Řekli jsme si, že zkusíme prodejnu. A pak už to šlo samospádem,“ vzpomínají na začátky české značky Batohiro.

Michal Hron12. 5. 2025
Rostou ceny potravin i služeb. Inflace v březnu překvapilaaktuality
 8 545

Rostou ceny potravin i služeb. Inflace v březnu překvapila

Meziroční inflace v Česku dosáhla v březnu 2,7 procenta, oznámil ve čtvrtek Český statistický úřad. Je to mírně vyšší číslo, než jaké čekali analytici i Česká národní banka, jejichž prognózy hovořily o 2,6 procentech. Ve srovnání s únorem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta.

Redakce Finmag.cz10. 4. 2025
Startupová revoluce v Česku? Politici konečně našli společnou řečkomentář
 6 050

Startupová revoluce v Česku? Politici konečně našli společnou řeč

Sázka na startupy tmelí politiky zleva i zprava. Dočkáme se konečně receptu na ekonomický růst po vzoru Španělska či skandinávských zemí?

Marek Hudema27. 3. 2025
Podnikání v Česku utěšeně vzkvétá, loni vzniklo nejvíc firem za posledních šest letaktuality

Podnikání v Česku utěšeně vzkvétá, loni vzniklo nejvíc firem za posledních šest let

Rok 2024 byl z pohledu zakládání nových firem v České republice rekordní. Podle dat poradenské společnosti Dun & Bradstreet vzniklo 30 716 nových společností, což představuje nejvyšší číslo od roku 2018 a nárůst o 6,5 % oproti roku 2023. Celkový počet registrovaných společností v ČR se tak zvýšil o 14 312 na 576 642.

Redakce Finmag.cz10. 1. 2025
Jak dosáhnout německých platů? Španělsko na to dost možná káplokomentář
 63 565

Jak dosáhnout německých platů? Španělsko na to dost možná káplo

Španělsko je z pohledu loňského vývoje nejúspěšnější zemí mezi ekonomicky vyspělými státy sdruženými v organizaci OECD. V ekonomickém růstu předstihlo dokonce i Spojené státy. Ještě před pár lety přitom bylo symbolem předlužené upadající země. Co za tímto „zázrakem“ stojí a co si z toho může odnést Česko?

Marek Hudema2. 1. 2025
Zadlužil nás víc Babiš, nebo Fiala? Absurdní hra má překvapivého vítězekomentář
 185 353

Zadlužil nás víc Babiš, nebo Fiala? Absurdní hra má překvapivého vítěze

Schvalování státního rozpočtu se zvrhlo v hádku o to, kdo Česko zadlužil víc. Byl to Andrej Babiš, nebo Petr Fiala? Kdo půjde do voleb s nálepkou rozhazovače a kdo jako dobrý hospodář? Zdá se, že odpověď je jasná. Zčásti neprávem, zčásti vlastní neschopností.

Marek Hudema7. 11. 2024
Takhle to dál nejde. Přejme si víc, ne méně Evropy!komentář

Takhle to dál nejde. Přejme si víc, ne méně Evropy!

Množí se návrhy, jak posílit evropskou konkurenceschopnost. Není divu: Evropa zaostává za Spojenými státy i Čínou. Pro změnu je prý třeba udělat dvě věci: snížit regulaci a byrokracii a posílit jednotný trh. V Česku si to představujeme jako seškrtání evropských předpisů a „méně Evropy“. Ve skutečnosti bychom si ale měli té Evropy přát víc.

Marek Hudema26. 9. 2024
Přepište dějiny! Meziroční inflace konečně poklesla
 5 230

Přepište dějiny! Meziroční inflace konečně poklesla

Česká inflace v meziročním vyjádření poprvé od května roku 2021 vykázala pokles, když po červencových 17,5 % v srpnu vykázala hodnotu 17,2 %. Prolomila se tak třináctiměsíční řada setrvalého růstu inflačních statistik.

Vít Hradil12. 9. 2022
Nezdravá posedlost ekonomickým růstem. Proč je uctívání HDP chyba?
 11 769

Nezdravá posedlost ekonomickým růstem. Proč je uctívání HDP chyba?

Přesvědčení, že hospodářský růst je naprosto normální a systém roste nějak automaticky a sám od sebe, je absurdní. Na rozdíl od klasických ekonomů dnes jen málokdo přemýšlí, jak bude společnost vypadat, až se růst třeba po sto letech zastaví. Tedy jestli jdeme směrem, kterým opravdu chceme jít.

Martin Zika25. 5. 2022
Hořkosladká data. Ekonomika se zvedala z útlumu, válka ji zase srazí

Hořkosladká data. Ekonomika se zvedala z útlumu, válka ji zase srazí

Česká ekonomika si v prvním čtvrtletí vedla nad očekávání dobře a měla našlápnuto zotavit se z covidového oslabení. Ruská agrese na Ukrajině ale přinese další zmar.

Vít Hradil29. 4. 2022
Očima expertů: Mimořádné příspěvky k důchodu. Spravedlnost, nebo uplácení voličů?
 25 191

Očima expertů: Mimořádné příspěvky k důchodu. Spravedlnost, nebo uplácení voličů?

Poslanci na návrh vlády nadělili důchodcům pěkný dárek: k únorovému důchodu se každému připíše 1200 korun. Jak se na takové jednorázové mimořádné přilepšování dívají odborníci? A co říkají tomu, že by o něm příště nemusel rozhodovat Parlament, ale mohlo by stačit nařízení vlády?

Ondřej Tůma20. 11. 2015
Přinášíme nové ekonomické svátky. Oslavte Den ekonomické výhodnosti frantíka!

Přinášíme nové ekonomické svátky. Oslavte Den ekonomické výhodnosti frantíka!

V těchto dnech „přestáváte pracovat na stát“. Gratulujeme. Víte ale, kdy přestanete napracovávat na hospodářský propad nebo na to, že jste žena? Doplňte si kalendář o další „dny svobody“.

Michal Kašpárek14. 6. 2013
Republiku si rozvracet nedám!

Republiku si rozvracet nedám!

Heslům o boji proti korupci a rozpočtové odpovědnosti této vlády již nikdo nevěří. A premiér se poslední dobou chová tak, jako by v jeho osobním erbu bylo vepsáno heslo Republiku si rozvracet nedám.

Tomáš Prouza21. 8. 2012
„Poklidný nerůst“? Díky za pozvání, už něco mám
 5 882

„Poklidný nerůst“? Díky za pozvání, už něco mám

V knize Serge Latouche se míchají sžíravé poznámky k naší nablblé posedlosti růstem s návrhy na brutální osekání svobod v zájmu nejistých výsledků. A protože ve čtvrtek je svátek, její recenzi přinášíme na Finmagu s předstihem

Michal Kašpárek3. 7. 2012
Proč blednou hvězdy evropských ekonomik

Proč blednou hvězdy evropských ekonomik

Brazilci si lepší dárek pod stromeček snad ani nemohli přát! Jejich domovina se právě na svátky stala šestou nejsilnější ekonomikou světa a poprvé v dějinách se dostala před Británii, kolébku kapitalismu. Proč je to tak dobrý dárek? Protože drtivá většina Brazilců tento růst dřív či později příznivě pocítí na tloušťce vlastní peněženky – jejich kupní síla dál vzroste.

Jana Galvis Přibylová10. 1. 2012
O stravenkách, mimozemšťanech a finanční gramotnosti

O stravenkách, mimozemšťanech a finanční gramotnosti

Když si koupíte dort za stravenku, vyjde vás na polovic. Nevěříte? Gratulujeme!

Aleš Tůma7. 9. 2011
Terry Anderson: Potraviny zdražují američtí bankéři

Terry Anderson: Potraviny zdražují američtí bankéři

„Musíme docílit toho, aby vlády přešla chuť určovat, co je nejlepším zdrojem energie. Nynější posedlost solární a větrnou energii a etanolem je prostě mimo. Nemůžeme čekat, že šetrné technologie budou natolik produktivní, aby vedly k významnějšímu snížení spotřeby fosilních paliv, zato však můžeme očekávat, že pokřiví tržní cenu takovým způsobem, jak se to stalo v případě podpory kukuřice na výrobu etanolu,“ říká Terry Anderson, přední ekonomický expert na environmentální tématiku.

Lukáš Kovanda15. 6. 2011