Předplatit časopis Finmag

Články na téma: finanční instituce

Další články na téma finanční instituce najdete na Peníze.cz.

ESG reporting se netýká jen velkých. Co se chystá na malé a střední firmy?ESG

ESG reporting se netýká jen velkých. Co se chystá na malé a střední firmy?

ESG je relativně nový pojem, se kterým se budeme setkávat stále častěji. Poněkud vágní a široký termín „udržitelnost firmy“, či „jsme společensky odpovědní“ převádí na měřitelné, srovnatelné a kontrolovatelné údaje. A to nejen u velkých hráčů, ale postupem času i u malých a středních firem.

Viktor Třebický13. 9. 2023
Anketa: Měli by za krach finanční instituce platit i její klienti?

Anketa: Měli by za krach finanční instituce platit i její klienti?

Vklady v českých bankách, záložnách a stavebních spořitelnách jsou do limitu 100 000 eur stoprocentně pojištěné. Nebylo to tak vždycky, do roku 2008 se vyplácelo jen 90 procent (a z jiné sumy). Ptali jsme se odborníků: Měla by v případě krachu banky či kampeličky existovat spoluúčast klientů? Naučilo by to lidi vybírat si odpovědněji, kam ukládají peníze?

Ondřej Tůma26. 7. 2013
Daň z finančních transakcí: Další hřebík do rakve Evropské unie
 5 755

Daň z finančních transakcí: Další hřebík do rakve Evropské unie

Evropská komise navrhla a Evropský parlament v průběhu roku 2012 odsouhlasil zavedení nové celoevropské daně z finančních transakcí: z obchodů s akciemi, dluhopisy a z nich odvozenými finančními produkty (deriváty). Daň v lednu 2013 odsouhlasilo jedenáct zemí s tím, že by mohla fungovat již od ledna 2014. Proti návrhu je ale například Velká Británie a zatím i Česká republika, pochyby a odpor nyní vzrůstají i mezi signatáři, například v Německu.

Petr Pořízek18. 6. 2013
HDP roste, ale pracovních míst nepřibývá. Jak je to možné?
 5 485

HDP roste, ale pracovních míst nepřibývá. Jak je to možné?

Na každou ekonomickou bolístku i opravdovou nemoc se dnes používá totéž, po celém světě. Jeden recept vládne všem, jeden jim všem káže: Víc peněz, pusťte do světa ještě víc peněz. Víc peněz v oběhu má rozhýbat ekonomiku, rozjetá ekonomika má spolu s hospodářským růstem přinést také plody v podobě snížení míry nezaměstnanosti. Věří tomu veřejnost, věří tomu politici, věří tomu někteří ekonomové. Nebo se tak aspoň tváří. Ve skutečnosti – a data to potvrzují – to prostě tak jednoduché není.

Michal Valentík20. 3. 2013
Příběh o portugalských botách, které už nejsou

Příběh o portugalských botách, které už nejsou

Dne 9. března 2012 vyhlásilo Mezinárodní sdružení pro swapy a deriváty (ISDA), že nedávná restrukturalizace řeckých státních dluhopisů představuje kreditní událost. Tedy bankrot. Stalo se, co se muselo stát. Otázka je, kdo další je na řadě.

Pavel Kohout21. 3. 2012