Články na téma: Irsko
Irsko je stát v severozápadní Evropě. Celým názvem se také nazývá jako Irská republika. Rozkládá se na stejnojmenném ostrově. Hlavním městem je Dublin. Irsko sousedí se Spojeným královstvím a kolem se nachází Atlantský oceán, Irské moře, Svatojiřský průliv a Keltské moře. Jedná se o unitární parlamentní republiku, v jejímž čele stojí prezident.
Podnikání s irskými podnikateli může přinést několik výhod. Irsko má dynamickou, otevřenou ekonomiku, která má vysokou úroveň inovací v podnikatelském prostředí. Poskytuje tak příležitosti nejen pro rozvoj a expanzi pro české podnikatele, ale také slouží jako inspirace pro podnikání v České republice.
Irsko má nízké korporátní daně v porovnání s těmi českými, proto může být atraktivní pro české podnikatele začít zde podnikat. Musí si k tomu ale zjistit veškeré náležitosti a zajistit všechny licence a povolení spojené s podnikáním v Irsku.
Další články na téma Irsko najdete na Peníze.cz.

Monarchie s koulí na noze
Žádná dohoda o brexitu je lepší než špatná dohoda, hlásala britská premiérka. Jak to vypadá, nakonec ale předkládá špatnou dohodu a tvrdí, že je to lepší než dohoda žádná.

Kdo další ven z EU? Třikrát destilovaný irský exit
Byznysmodel Irska je v Evropské unii neudržitelný. Bude v ní udržitelné Irsko?

Skotové počítají, kolik stojí nezávislost. Nalijou si čistou skotskou?
Skotsko míří k samostatnosti. Do cesty se jí však staví příslovečná šetrnost jeho obyvatel. Skotové počítají náklady, obávají se, že cena za nezávislý stát bude vysoká.

Gerard Casey: Prestiž? Ta je Irům ukradená
Gerard Casey, irský filozof, expolitik a libertariánský ekonom, říká: „Irové jsou v souhrnu zřejmě více proevropští než kterýkoli jiný národ. I když i jejich nadšení poslední dobou poněkud polevuje.“

Akcie 2012: Dařilo se bankám a biotechnologiím. Kam investovat letos?
Ačkoliv to v lednu 2012 vypadalo na akciovou katastrofu, neskončil nakonec v prachu ani svět, ani akciové trhy. MSCI World vystoupal o 11 procent. Kromě bank, automobilek a biotechnologií se dařilo třeba tureckým nebo africkým akciím. Kde můžete vydělat v roce 2013?

Jak rozlišovat mezi evropskými hříšníky?
Řecko stále zatíná sekeru státního dluhu hlouběji a už zase žádá mezinárodní věřitele o další peníze. Jak dlouho ale ještě bude trvat, než si začnou Řekové financovat svůj dluh sami přes úspory v bankách?

Přirozená ozdravná dezintegrace
Rád bych se mýlil – ale je možné, že evropská bankovní krize bude trvat mnohem déle a bude mnohem dražší, než mnozí věří. Studujeme-li podrobněji vývoj japonské bankovní krize, najdeme vskutku znepokojující podobnosti.

Ekonomická olympiáda: Na zlato může Česko zapomenout
Olympijská sláva v Londýně skončila. Co ale na kolbištích, která jsou otevřená pořád, na kterých se nesoutěží jen jednou za čtyři roky. Pavel Kohout hodnotí hospodářské výkony zemí světa. Kdyby se konala ekonomická olympiáda národů, kdo by získal medaile? V čem by se soutěžilo? A jak si vede Česko?

Profesionální Evropané se přepočítali. A to třikrát
Nelze si nevšimnout, jakou radost mají z krize někteří profesionální Evropané, kteří po příležitosti upevnit svoji moc vyjeli jako smečka ohařů po liščí stopě.

Uzdraví nemocné hospodářství zázračná čínská medicína? Žádná není!
Čína nezná zázračný recept proti krizi, jen mohutné finanční injekce.

Co mají společného všichni trojští koně
Jedna z nejmenších ekonomik na světě má potenciál způsobit druhou a patrně ještě ničivější světovou finanční krizi, než jakou jsme zažili v letech 2007–2008.

Evropská jednota za všechny peníze
Lumík (Lemmus) je drobný severský hlodavec. V obecném povědomí přežívá mýtus o hromadných sebevraždách, které příslušníci tohoto rodu, následujíce slepě druh druha, pášou skokem do moře z vysokého útesu. Dnes, pokud někde z výšky padá větší množství lumíků, vědci trvají na tom, že jde o shodu nešťastných okolností. Lumík ale přesto zůstává symbolem stádnosti vedoucí až k záhubě.

Když praskne hypoteční bublina. Je Nizozemsko na řadě?
Nizozemsko je často pokládáno za ekonomiku v kondici a dáváno jiným zemím za vzor. Ovšem i Španělsko patřilo nedávno v některých oblastech ke chváleným premiantům...

Naše evropská nemocnice
Bývaly doby, kdy ta či ona země nesla přezdívku „nemocný muž Evropy“. Dnes je náš kontinent daleko pokročilejší. Máme nyní v Evropě nemocnici, která sahá od mysu Finisterre až po Finský záliv, od ostrova Rhodos až po jezero Termoncarragh (asi uhádnete, že je to někde v Irsku). Proveďme nyní krátkou vizitu a podívejme se na několik zajímavých případů.

Fyzici a manažeři: svazek proti přírodě
„Spojení manažerů, kteří nerozumějí fyzice, s fyziky, kteří nerozumějí financím (ale myslí si, že ano, vždyť přece finance jsou tak triviální), může mít hrozivé důsledky. Vlastně už má.“ Pavel Kohout odpovídá na otázky, které na serveru iHned klade Jan Macháček předním českým ekonomům.

PIIGS: Máte dluhy? A zlato máte? Prodávat a splácet!
Když jste pozadu se splátkami hypotéky nebo spotřebitelského úvěru, exekutoři drahoty nedělají a na pokrytí půjčky vám zabaví klidně i psí boudu s vaším miláčkem uvnitř. Když je se splácením dluhu pozadu stát, může na věřitele dělat dlouhý nos: nenajde se exekutor, který by mu sáhl majetek. A že majetek by byl...

Rok 2011 na akciových trzích: Evropa
Začátek ledna, čas k bilancování. Jaký byl minulý rok na akciových trzích? Asi vás nepřekvapí, že evropské akciové indexy v roce 2011 zaznamenaly největší ztráty, ale určitě vás bude zajímat, jak se dařilo motorům světové ekonomiky, jako je třeba Čína nebo státy Jižní Ameriky.

Potíže s rozpočtovými pravidly
Následky jednotné měnové politiky napraví jen individualizovaná rozpočtová politika.

Aleš Michl: Vyšší daně, regulace, marná pomoc jihu? Vždyť to nemá logiku!
Proč by podle ekonoma Aleše Michla byl nejrozumnějším řešením dluhové krize bankrot Řecka a dalších nesolventních států? Co má naše vláda společného s politiky jižanských zemí? Přečtěte si v exkluzivním rozhovoru pro Finmag a Peníze.cz.

Anketa: Euro v ohrožení?
Vyvrcholí dluhová krize rozpadem eurozóny? Ptáme se ekonomů Lukáše Kovandy, Petra Macha či Pavla Kohouta, podnikatele Tomia Okamury a dalších osobností, jak moc je to se společnou evropskou měnou nahnuté...

Jak Usáma zadlužil Západ (II.)
Když se řekne „příliš mnoho peněz“, zní to laickým uším jako báječná věc. Ale když nastane příliš rychlá expanze úvěrů, takřka zákonitě nastane situace, kdy vznikne příliš mnoho špatných úvěrů. Ve Spojených státech se úvěrová bublina projevila expanzí tzv. subprime mortgages neboli hypoték poskytovaných rizikovým klientům. Ta vedla k finanční krizi během let 2007-2008. Dnes již uzavřená kapitola: nynější evropská finanční krize však přece jen má spojitost s tou americkou. Více v závěrečném díle dvoudílného seriálu.