Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Akcie 2012: Dařilo se bankám a biotechnologiím. Kam investovat letos?

Jan Traxler
Jan Traxler
21. 1. 2013

Ačkoliv to v lednu 2012 vypadalo na akciovou katastrofu, neskončil nakonec v prachu ani svět, ani akciové trhy. MSCI World vystoupal o 11 procent. Kromě bank, automobilek a biotechnologií se dařilo třeba tureckým nebo africkým akciím. Kde můžete vydělat v roce 2013?

Akcie 2012: Dařilo se bankám a biotechnologiím. Kam investovat letos?

Akcie v Turecku a Africe se chlubí nejvyšším růstem

Ačkoliv tomu zpočátku loňského roku nic nenasvědčovalo, můžeme vývoj cen akcií ve světě nakonec hodnotit pozitivně. Hodnota indexu MSCI World stoupla za rok 2012 o jedenáct procent. Hlavní zásluhu na tom má dvanáctiprocentní růst akcií v USA a pětadvacetiprocentní růst akcií v Německu. Naopak japonskému trhu se během roku moc nedařilo. Tamní akcie si mírně napravily reputaci až v závěru roku a k 31. 12. vykázaly roční růst o 4 %, což můžeme z velké části připsat finančnímu sektoru, zatímco elektronický průmysl je hluboce ve ztrátě.

Nejvyššími výnosy za rok 2012 se mohou pochlubit akcie v Turecku. Hodnota indexu MSCI Turkey stoupla o 58 %, stejně tak většina fondů zaměřených na turecký trh zhodnotila majetek podílníků o 50-70 %. Na druhém a třetím místě se pak umístily akciové trhy v Nigérii a Keni s výnosem lehce nad padesát procent. Právě na tyto trhy sází nový fond Templeton Africa, který spravuje všem dobře známý Mark Mobius a jeho investiční tým.

Vývoj indexu MSCI Turkey od roku 1987

 

Zdroj: MSCI

PIIGS, Balkán a Blízký východ ve ztrátě

Naopak nejhorší výsledek zaznamenaly akcie na Ukrajině (propad o 50 %), v Argentině (mínus 40 %) a v Bulharsku (mínus 35 %). Nepokoje na Blízkém východě pak neprospívají akciovým trhům na Arabském poloostrově. Kolem deseti procent v mínusu zakončily rok akcie v Izraeli, Jordánsku, Ománu, Jemenu, Bahrajnu nebo Kataru. Výjimkou jsou Spojené arabské emiráty s výnosem 21 %. Mezi ztrátové trhy se v uplynulém roce zařadila také Brazílie, částečně na tom má podíl oslabení brazilské měny, především ale pokles průmyslové produkce v Číně a s ním spojená nižší poptávka po brazilských komoditách.

Horší umístění Řecka, Španělska, Portugalska, Itálie a Irska asi nikoho nepřekvapí. Nicméně zejména řecké akcie patřily ke konci roku mezi nejvýnosnější spekulace. Poté, co se v uplynulých letech propadly na desetinu původní hodnoty, začíná jejich nízké ocenění opět lákat investory. Ještě slibnější spekulací by však mohly být akcie irských firem.

Změny akciových indexů MSCI v roce 2012

Dařilo se bankám, automobilkám a biotechnologiím

Z pohledu jednotlivých sektorů hospodářství se nejvíce dařilo akciím finančního sektoru. Zdá se, že evropské a americké banky pomalu získávají zpět důvěru investorů. Osobně jsem ale jiného názoru. Většina bank je v černých číslech jenom díky nepřímé podpoře Evropské centrální banky. S investicemi do akcií bank bych byl velmi opatrný.

Vydařený rok mají za sebou také akcie automobilek (Volkswagen, Toyota, Ford, Honda, General Motors…), výrobci chytrých telefonů (Apple a Samsung) a odvětví biotechnologií. Například fond Franklin Biotechnology Discovery zhodnotil majetek podílníků o 27 %.

Naopak ne zrovna vydařený rok mají za sebou akcie těžebních společností. Vůbec nejhorší výsledky přinesly akcie firem těžících zlato a stříbro. Avšak podobně se stagnující nebo klesající cena komodit promítla do ceny většiny akcií z těžebního sektoru. Také akcie NWR se na Pražské burze během roku propadly téměř na poloviční hodnotu.

Vývoj indexu MSCI Ukraine od roku 2006

 

Zdroj: MSCI

V roce 2013 sázím na Brazílii, Japonsko a Irsko

Jak už bylo popsáno v článku Do čeho investovat v roce 2013, mým hlavním favoritem z pohledu regionálního zaměření je na střednědobém horizontu Brazílie. Jsem přesvědčen o tom, že chystané mistrovství světa ve fotbale 2014 a letní olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru povedou k rozsáhlým investicím do infrastruktury a k výstavby nových bytů. To by samo o sobě mělo citelně podpořit brazilskou ekonomiku a přilákat větší pozornost zahraničních investorů. Navíc slabší kurz brazilského realu by měl pomoct brazilským exportérům.

Mou druhou sázkou na rok 2013 je Japonsko, i když zde věřím pouze v krátkodobý růst. Japonská centrální banka se rozhodla začít tvrdě bojovat proti deflaci a silnému jenu. Rozšířený program kvantitativního uvolňování nyní pomáhá akciím japonských bank, slabší měna by pak měla pomoct japonským exportérům. Akcie celé řady japonských firem jsou na třicetiletém minimu a já věřím v krátkodobý obrat tohoto trendu.

Do třetice vidím zajímavou příležitost u Irska. Na rozdíl od ostatních „prasátek“ mají Irové podnikatelského ducha a smysl pro povinnost. Evropská krize zdaleka nekončí, ale Irové budou dle mého názoru první, kdo se postaví zpět na nohy.

Vývoj indexu MSCI Ireland od roku 1987

Zdroj: MSCI

Nadále věřím biotechnologiím a 3D technologiím

Největší růstové příležitosti vidím i nadále v biotechnologiích a 3D technologiích, jejich boom by měl pokračovat i v tomto roce. 3D filmy se v kinech stávají standardem, a také 3D televize si pomalu získávají popularitu a za pár let budou běžnou výbavou každé domácnosti i 3D tiskárna a 3D fotoaparát. V oblasti biotechnologií jsou ve vývoji stovky průlomových léků a léčebných metod. Jsem pevně přesvědčený o tom, že za deset let už nás nebude strašit rakovina, Alzheimer ani Parkinson. Věřím, že biotechnologie budou mít v následujícím desetiletí obrovský přínos pro lidstvo a přinesou vysoké zisky investorům.

V rámci zachování určitých benefitů pro své klienty se omlouvám, že u hlavních investičních trendů pro rok 2013 neuvádím konkrétní akcie. Přijměte však ode mě jako malý dárek tip na tři akcie vhodné jako koření portfolia pro rok 2013.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a partner Long Capital. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku... Více

Související témata

3D technologieAfrikaAkcieAppleautomobilkyBalkánbankybiotechnologieBlízký východevropská centrální bankafinanční sektorFordFranklin Biotechnology DiscoveryGeneral MotorsHondainvesticeIrskoJaponskokomodityMark MobiusMSCI TurkeyMSCI WorldPIIGSpodílové fondySamsungstříbroToyotaTureckoVolkswagenzlato
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo