Články na téma: Evropská centrální banka
Evropská centrální banka je centrální bankou eurozóny. Je odpovědná za měnovou politiku i řízení eura. Sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu a založena byla v roce 1998. Jedná se o nezávislou instituci, která s centrálními bankami jednotlivých zemí tvoří Evropský systém centrálních bank (zkratka ESCB).
Vzhledem k tomu, že Česká republika není členem eurozóny, tak za měnovou politiku odpovídá přímo Česká národní banka. Přesto je Evropská centrální banka důležitou institucí pro českou ekonomiku, zvlášť pokud se jedná o obchodní vztahy s eurozónou. Evropská centrální banka je také zodpovědná za dohled nad bankami a udržuje finanční stabilitu. Nestabilita by měla vliv i na české bankovnictví, přestože Česká republika nemá jako oficiální měnu euro.
Podnikatelé vůči Evropské centrální bance nemají přímo stanovené povinnosti, avšak vývoj eura i politika Evropské centrální banky má vliv na podnikání jako takové. Zejména pokud podnikatelé považují za hlavní měnu svého podnikání euro a podnikají se zeměmi v eurozóně.
Další články na téma Evropská centrální banka najdete na Peníze.cz.
Chaos v Americe je pro Evropu a Česko příležitost. Co je teď potřeba udělat?
Amerika byla velká. Inovovala, hospodářsky rostla, investoři ji milovali. Evropa jen záviděla. Teď se ale může všechno otočit. Evropa klidně ukáže Spojeným státům záda. Pomůže zbrojení, příliv peněz roztrpčených investorů ze zámoří – a nové dluhy. A taky je potřeba udělat několik domácích úkolů.
Proč půjčky nezlevní víc? Vysoké úrokové sazby očima expertů
Bankovní rada České národní banky (ČNB) pokračuje ve snižování základní úrokové sazby. Neměla v tom ale být odvážnější? Jak vývoj sazeb ovlivňuje konkurenceschopnost našich firem, jsme se zeptali odborníků.
Euro, nebo koruna? Společná měna prorůstá do Česka víc, než si myslíte
Eurizace naší ekonomiky pokročila. Firmy si v eurech půjčují, některé si mezi sebou v eurech platí a vláda se chystá zavést od příštího roku možnost vedení účetnictví v eurech. Dokonce má být zavedeno i placení daní ve společné evropské měně, nemluvě o aktuální výhodnosti firemních eurových úvěrů. Má snad smysl se za téhle situace přijetí eura ještě bránit?

Okopávaný bitcoin, šéf Xixoio v cele a ruská kryptoburza. Týden v kryptu #9
Půjčková platforma BlockFi je další obětí pádu FTX, policie vyšetřuje Xixoio, Evropská centrální banka kope do bitcoinu a v Brazílii ho naopak uznávají jako platidlo. A k tomu Rusko plánuje vlastní kryptoburzu. Je tu #TýdenVKryptu číslo devět.

Něco je špatně. V eurozóně se už deset let nezvýšily sazby
Slavíme pozoruhodné výročí. Včera, 13. července 2021, to bylo přesně deset let od posledního zvýšení úrokových sazeb v eurozóně. Něco je špatně.

Kovanda: Je třeba konat, Česko platí (skoro) nejvyšší úrok v EU
Česká vláda čelí jednomu z nejvyšších úročení svého dluhu mezi všemi zeměmi EU. Za to, aby poskytli desetiletou půjčku, žádají mezinárodní investoři vyšší úrok už jen od vlády maďarské a rumunské.

Záporné úroky? Další intervence proti koruně? Zbraně ČNB očima expertů
Česká národní banka se chystá na boj s dopady koronavirové krize. Zeptali jsme se, jaké jsou její manévrovací možnosti při zachraňování tuzemské ekonomiky.

2018: Zůstaňte v koruně
Koruna v roce 2017 posílila ke všem světovým měnám. K euru by měla posilovat dál. Co bude dělat dolar, to je ve hvězdách. Klientům doporučuji držet se koruny

Dluhopisy 2018. Ani na zem spadlých...
Rok 2017 nebyl pro dluhopisy příznivý. Rok 2018 nebude příznivější. Rostoucí úrokové sazby se promítnou do dalšího růstu úrokových výnosů dluhopisů: tržní cena dluhopisů bude klesat.

Očima expertů: ČNB zvýšila sazby! Zdraží půjčky?
Co nastane po zvýšení úrokových sazeb České národní banky? Jde o správný krok? Jak se to dotkne peněženek českých domácností? Ptáme se ekonomů.

Očima expertů: Hurá, euro!
Měli bychom určit termín přijetí eura? Má smysl hnát se právě teď do eurozóny? Zeptali jsme se Vladimíra Dlouhého, Evy Zamrazilové, Petra Macha, Karla Havlíčka a dalších osobností.

Prosinec na trzích: Ježíšek potěšil majitele dolarů a evropských akcií
Čas adventu má být obdobím klidu a rozjímání. Investorům ale prosinec zacvičil s tlakem. Jedněm přinesl radost, druhým přičinil vrásky. Krásné Vánoce určitě měli ti, kteří věřili akciím a americkému dolaru. Dolar posílil vůči koruně skoro o dvě procenta a evropské akcie doháněly své celoroční ztráty osmiprocentním růstem.

Říjen na trzích: Co když ten Trump...
Hlavní téma většiny analytiků jsou teď americké prezidentské volby. Nový prezident bude nejenom vládnut Spojeným státům. Z povahy věci bude také do značné míry ale udávat tón světovému obchodu skrze svou politiku daní a cel, bude určovat sféry zájmu a nezájmu USA a svou hospodářskou politikou ovlivňovat zisky firem a vývoj finančních trhů.

Bitcoin: Nejdřív vás ignorují…
…pak se vám smějí, pak s vámi bojují, pak jste vyhráli. Zdá se, že bitcoin spolu s ostatními kryptoměnami se právě posunul do třetího stádia. Evropská centrální banka totiž začala otevřeně mluvit o nebezpečí konkurence vůči sobě samé.

Srpen na trzích: Prázdniny byly!
Nejlepší zprávy jsou žádné zprávy. Letošní srpen byl pro vyznavače tohoto hesla příznivý. O moc víc než nic se nedělo.

Očima expertů: Konec bankovních účtů zdarma?
Kdo by platil za běžný účet, když účtů zadarmo je dvanáct do tuctu? Z různých důvodů se takoví lidé najdou. A ti ostatní se kvůli záporným úrokovým sazbám, ordinovaným centrálními bankami, s účty bez poplatků možná také brzo budou muset rozloučit.

Trhy po brexitu: Zpátky k šedivé nudě
Šok vyvolaný britským referendem o vystoupení z Evropské unie, je za námi. Prudký propad akcií z konce června se částečně vstřebal už několik dnů po referendu. Analytici a investoři se na brexit konečně podívali s odstupem a zjistili, že to není zas tak horké. Ztráty sice budou, ale spíš na straně Británie, ale ani tam, natož jinde se zatím nic strašného neděje.

Duben na trzích: Dolar v defenzivě, akciím dochází pára
Na ty nejmocnější čaroděje americká centrální banka ještě nemá. Nechat vás zkamenět neumí. Ale přesto – stačí jí pár slov a kurz dolaru se otočí. Kdo z vás to má?

Očima expertů: Budeme bankám platit za to, že si u nich uložíme peníze?
Centrální banky si hrají se zápornými sazbami. Blíží se doba, kdy se zápornými úroky přijdou i komerční banky na účtech běžných střadatelů?

Ať žije krize!
Možná byste takový výkřik čekali od burzovního spekulanta, který sázel na pád akcií. Jenže on by úplně nejlíp slušel německé kancléřce. Zatímco eurozóna se potýká se stagnací, jejímu Německu je líp a líp.

Měny: Bilancování roku 2015 a výhledy do roku 2016
Které měny v uplynulém roce nejvíce posílily a které nejvíce oslabily? Jaké trendy na měnových trzích můžeme očekávat v roce 2016? Co čeká korunu po ukončení intervencí?