Články na téma: komodity

Tajemství burzy v Lipsku aneb Co Čechům zdražuje elektřinu?
Už jste to také slyšeli? Lidem i firmám v Česku prý zdražuje elektřinu energetická burza v Lipsku. A že když z ní odejdeme, cenu energií budeme mít plně pod kontrolou. Je tomu ale skutečně tak? Pojďme se na tenhle rozšířený názor podívat blíž, skutečnost je totiž poněkud jiná.

Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik
Samotné obchodovaní na Forexu se letos v principu nezměnilo, musíme si ale zvyknout na vyšší volatilitu, hodnotí nepředvídatelný rok analytik Štěpán Hájek.

Zlatá horečka očima expertů
Je za výrazným růstem ceny zlata jen strach z další ekonomické krize? Padne letos hranice 2000 dolarů za unci? Funguje zlato jako rozumná pojistka pro případ zlých časů?

Kam dát peníze v době nervózní? Investice očima expertů
Akcie, dluhopisy, nemovitostní fondy nebo snad zlato a kryptoměny? Kam nasměrovat peníze v době, kdy má kvůli strachu z pádu finančních trhů špatné spaní nejeden portfolio manažer?

Komodity – bilancování roku 2018 a výhled na rok 2019
Komodity jsou v průměru stále velmi levné. Cena ropy a průmyslových kovů výrazně poklesla. Zlato nadále přešlapuje na místě. Káva je nejlevnější od roku 2005. Nejvíc podražil uran a kakao.

Komodity: Bilance roku 2016. Výhled na rok 2017
V uplynulém roce začaly ceny komodit růst. Pro rok 2017 věřím zejména uranu. Střednědobě bych nadále preferoval zemědělské komodity oproti průmyslovým, speciálně kávu, kakao a obiloviny. Dlouhodobě považuji za rozumné držet malou část kapitálu ve zlatě.

Inflace za dveřmi. Spoření vám peníze neochrání
Dlouho očekávaná inflace už není daleko. Přijde. A bude mít hlad. Půjde vám po úsporách. Úroky bankovních vkladů s ní nebudou schopné držet krok. Hledání relativně bezpečného výnosu bude fuška, pravděpodobně dál porostou ceny nemovitostí.

Tak maličká… Jen nebojte, ona nám ta inflace brzy vyroste
Už tři roky se inflace v Česku potuluje kolem nuly. Rostoucí náklady na mzdy a rostoucí ceny komodit ji ale brzy vyženou nahoru.

Deset odstínů ropy
Když se řekne ropa, většina z nás si nejspíš vybaví tekutinu, kterou v rafinované podobě tankuje do palivových nádrží svých aut. Věděli jste ale, že naše naučné slovníky ještě před druhou světovou válkou slovo „ropa“ neznaly nebo že Rockefellerův Standard Oil ve svých začátcích vyléval benzin jako odpad? Podívejte se na deset zajímavostí, které jste o ropě možná netušili.

Ať žije krize!
Možná byste takový výkřik čekali od burzovního spekulanta, který sázel na pád akcií. Jenže on by úplně nejlíp slušel německé kancléřce. Zatímco eurozóna se potýká se stagnací, jejímu Německu je líp a líp.

Nový čínský kouzelnický trik
Jak asi může vypadat rok 2016 v zemi, kde se recese vydává za zpomalení růstu.

Měny: Bilancování roku 2015 a výhledy do roku 2016
Které měny v uplynulém roce nejvíce posílily a které nejvíce oslabily? Jaké trendy na měnových trzích můžeme očekávat v roce 2016? Co čeká korunu po ukončení intervencí?

Očima expertů: Do čeho investovat v roce 2016?
Kde letos ve světě investic hledat slepičku, která bude snášet zlatá vajíčka? Zeptali jsme se předních ekonomů, analytiků, investorů a podnikatelů.

Jan Traxler: Investiční výhled na rok 2016
Výnosový potenciál akcií i dluhopisů je už velmi nízký, upřednostnil bych dnes nemovitosti. Spekulativně sázím příští rok na zemědělské komodity. U všech investic doporučuji řešit měnové zajištění do korun.

Klasickým kamenným bankám začne vysychat rybníček
„Nemá cenu na účtu v bance držet víc peněz než na placení složenek. Všechno ostatní je zbytečné plýtvání, kvůli kterému vám bude ujíždět vlak,“ říká v našem rozhovoru ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Meteorologie pro spekulanty: Vsaďte na El Niño
Láká vás burzovní spekulace? Jste dobrodružná povaha a máte dost peněz na hraní? Zvažte zemědělské komodity. Jejich ceny jsou nejníž za posledních šest let a některé ukazatele prý věští na příští rok hurikány – nejsilnější El Niño od roku 1998. To by mohlo zamávat s úrodou v USA, Austrálii, Brazílii a celé jihovýchodní Asii. Pak by ceny některých komodit letěly nahoru jak raketa.

Srpen na trzích: Čína táhne svět dolů
Že sedmiprocentní růst čínské ekonomiky je nejspíš jen Potěmkinova vesnice, se říkalo nejen mezi zasvěcenými analytiky. Že je situace vážnější než vážná, jsme se přesvědčili, když Čína prakticky naráz vytáhla několik kulantně řečeno nekonvenčních opatření na podporu své ekonomiky. Lavina se utrhla…

Zlato, nebo radši akcie zlatokopů? Jsou nejlacinější za 15 let
Pokud věříte na růst ceny zlata, zvažte, jestli místo koupě drahého kovu nespekulovat raději s akciemi těžařů. Jsou sice náchylné k velkým výkyvům, ale z historického pohledu také právě teď velmi levné.

Trhy v červenci: Utrpení českého centrálního bankéře
Kdepak okurková sezóna! To máte řecké turbulence, nevídané věci na čínských burzách – a ani na domácí frontě nevládnul tak docela klid.

Nejen zlato: Komodity jsou nejlevnější za deset let
Ceny burzovně obchodovaných komodit pátým rokem vytrvale klesají. Mnohé jsou na desetiletém minimu. Je za tím převis nabídky nad poptávkou a silný dolar.

Komodity: Loni spadla ropa na půlku, letos si radši přejme dražší
Cena ropy a železné rudy spadla v uplynulém roce na polovinu. V průměru zlevnily komodity na burze o 19 procent. Stoupla pouze cena kávy a hovězího. Výhled na rok 2015 je plný otazníků.