Články na téma: ministerstvo práce a sociálních věcí
Další články na téma ministerstvo práce a sociálních věcí najdete na Peníze.cz.
Do Česka se blíží průlom v podnikání. Tak snad zase neskončí jako špatný vtip
Česko by se mohlo stát přívětivější zemí pro byznys. Pokud ovšem dotáhne do konce další digitální projekt, kterým je revoluční zjednodušení administrativních povinností pro firmy, a neutopí v něm miliardy korun.
Průlomová změna pro podnikatele. Vláda posvětila jednotné měsíční hlášení
Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů (JMHZ) dostalo zelenou. Návrh zákona, jehož cílem je především pomoci zaměstnavatelům, kteří musí pravidelně odesílat až 25 různých měsíčních hlášení na více úřadů, schválila vláda na svém středečním jednání. Hospodářská komora ho označila za průlomovou změnu.
Jurečka rozjel digitální revoluci. Odmakají ji úředníci ve firmách
Ministerstvo práce odpálilo počátkem roku další vlnu digitalizace. Týká se dávek nemocenského pojištění a je kulišárnou na firmy, kterým přidává práci. Pro stát ji musí dělat zdarma.
Bič na úředního šimla. Místo desítek hlášení budou firmy podávat jediné
Pětadvacet různých pravidelných měsíčních hlášení nahradí Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů (JMHZ). Vláda ho prezentuje jako „revoluční digitalizační projekt“, který firmám výrazně zjednoduší administrativu.
Firmy postižené povodněmi můžou žádat o příspěvek na náhrady mzdy. Známe podmínky
Zaměstnavatelé, jejichž provozovna byla při povodních vytopená, odříznutá od světa nebo od dodávek energií, surovin a podobně, musí svým zaměstnancům za dobu, kdy nemohli chodit do práce, vyplatit náhradu mzdy. Úřad práce jim teď polovinu přispěje. Přinášíme přehled, jak a za jakých podmínek o příspěvek v programu Povodeň 2024 žádat.
Začínající podnikatelé nebudou muset platit sociální pojištění. Novelu schválili poslanci
Poslanci definitivně schválili návrh, který začínajícím podnikatelům umožní odložit si platby sociálního pojištění. Pojištění doplatí pozdějí, na začátku mají mít podle navrhovatelů zákona mít možnost peníze směřovat do byznysu.
Firmám, které kvůli povodni stojí nebo stály, přispěje stát na náhrady mezd
Vláda schválila program podpory firem, které postihly povodně. Pokud jejich zaměstnanci nemohli nebo nemůžou odvádět svou práci kvůli takzvaným překážkám v práci na straně zaměstnavatele, vyplácí jim zaměstnavatel náhradu mzdy. Na tu jim přispěje stát.
Prudký růst minimální mzdy v roce 2025 schválila vláda, zaručené mzdy končí
Minimální mzda v roce 2025 stoupne skoro o 2000 korun. S novým mechanismem jejího výpočtu podnikatelům končí čekání, jak a kdy vláda o výši minimální mzdy v dalším roce rozhodne. S posledním letošním dnem skončí taky zaručené mzdy.
Růst nezaměstnanosti se zastavil. Trh práce ustál nová pravidla pro dohodáře
Registrovaná míra nezaměstnanosti v Česku dosáhla v srpnu hodnoty 3,8 procenta a zopakovala tak výsledek z předchozího měsíce. Trh práce se po předchozím růstu nezaměstnanosti už dokázal vyrovnat se zpřísněním podmínek zaměstnávání brigádníků.
Minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění 2025. OSVČ zaplatí skoro osm tisíc měsíčně
Minimální zálohy na sociální pojištění budou příští rok vyšší skoro o tisícovku. OSVČ ale zaplatí víc i na pojištění zdravotním. Dohromady budou podnikatelé s minimálními zálohami odvádět na povinných pojištěních skoro osm tisíc korun měsíčně. O víc než tisíc korun proti letošku.
Rychlejší výpovědi, delší zkušebka, větší ochrana rodičů. Novela zákoníku práce prošla vládou
Takzvaná flexibilní novela zákoníku práce měla přinést pracovnímu trhu větší pružnost. Některé ze změn, které dnes schválila vláda, skutečně zaměstnavatelům život usnadní, některé ale zase spíš zkomplikují. Tady je přehled.
Nezaměstnanost v červenci mírně stoupla. Trh práce ale dál zůstává vysátý
Registrovaná míra nezaměstnanosti v červenci oproti předchozímu měsíci narostla o 0,2 procentního bodu a dosáhla hodnoty 3,8 %, uchazečů o práci bylo i 10 327 víc. Vysátý trh práce představuje podle ekonomů problém hlavně pro sektor stavebnictví.
Jurečkova novinka: seznam hanby firem. Bude to fungovat?
Nelegálně zaměstnávající podnikatelé a firmy se mají od nového roku ocitnout na „seznamu hanby“. Podle ministerstva práce a sociálních věcí to má mít odrazující efekt, protože s těmito porušovateli zákona nebudou pak chtít další firmy spolupracovat. Hezká myšlenka, v praxi to ale zřejmě dopadne jinak. Tady je pár argumentů proč.
Na minimální mzdu se už nebude čekat do konce roku, rozhodla vláda. Zaručené mzdy skončí
Vláda se částečně vzdává kontroly nad minimální mzdou. Ta má v příštích letech být kolem 45 procent průměrné mzdy. Novela zákoníku práce také zjednoduší systém zaručených mezd.

Šetří se kávovar i toaleťák. Proč mají firmy kompenzovat home office
Nová pravidla pro home office jsou dobrou zprávou pro většinu zaměstnanců. Ne tak pro zaměstnavatele: jednou provždy prý budou muset pochopit, že pokud šetříte firemní toaleťák a kávovar, měli by vám platit víc.

Projekt Obědy pro děti nakrmil už pětadvacet tisíc školáků
Návrh koaličních stran platit dětem v mateřských a základních školách obědy ze státní kasy rozvířil v minulých týdnech bouřlivou diskuzi. Jak se na snahu politiků dívá Ivana Tykač, zakladatelka neziskového projektu Obědy pro děti, a co vedlo k podpoře dětí, respektive rodin v nepříznivé finanční situaci, ji?

Očima expertů: Zvýšit životní minimum?
Má smysl zvyšovat hranici životního minima, od kterého se odvozuje řada sociálních dávek, nebo v této oblasti není štědrost státu na místě?

Martin Šimáček: Stát si vyrábí vlastní chudé
„Obce a ani stát si nevědí rady, nedokážou dlouhodobě uplatnit politiku vedoucí k sociálnímu začleňování. Občas se sice najde výjimka, obecně ale vidíme hlavně řadu špatných rozhodnutí,“ říká Martin Šimáček, ředitel Institutu pro sociální inkluzi.

Babiš vlevo vybočený
Páteř chystané vlády Andreje Babiše bude vychýlená doleva. Postarají se o to jak sociální demokraté, tak komunisté.

Očima expertů: Jak obstála důchodová komise?
Minulý měsíc se naposledy sešla Odborná komise pro důchodovou reformu. Jakou práci od roku 2014 odvedla? Mají podobné pracovní skupiny vůbec nějaký smysl, mají vliv na rozhodování politiků v praxi, nebo slouží spíš jako okrasa či kouřová clona?

Jesle nejsou gulag
Stigmatizace rané předškolní výchovy je absurdní a nebezpečná.