Předplatit časopis Finmag

Články na téma: nacionalismus

Další články na téma nacionalismus najdete na Peníze.cz.

Pivo, párek a kolache. Česko se ani v Americe nezapře
 10 502

Pivo, párek a kolache. Česko se ani v Americe nezapře

Navštívili jsme potomky českých vystěhovalců v Nebrasce uprostřed Spojených států. Dneska sice neslaví, ostatně většinou jejich předkové odešli ještě před vznikem Československa, na svou „old country“ ale pořád ještě vzpomínají a jejich bez ironie národní hrdost může být inspirací. Otevíráme reportáž z letního tištěného Finmagu.

Michael Durčák28. 10. 2021
Varovná rovnice z Davosu: „2014 = 1914“
 6 008

Varovná rovnice z Davosu: „2014 = 1914“

V roce 1914 začala světová válka. Že se Nouriel Roubini ptá, jestli náhodou po stu let nestojíme na prahu nového globálního konfliktu, to vzhledem k jeho přezdívce doktor Zkáza nepřekvapí. Jenže není sám. Kde to jiskří? Mezi zemí vycházejícího slunce a říší středu.

Lukáš Kovanda6. 2. 2014
Fiskální federace je jen zdroj problémů

Fiskální federace je jen zdroj problémů

Zástupy politiků, ekonomů i žurnalistů radí Evropské unii, jak na krizi. Nelze provozovat měnovou unii bez unie fiskální, zní mnohohlasý chór moudrých hlav a pokračuje: Jedině centrální rozpočet, který bude přerozdělovat podstatnou část daňových příjmů, může vyrovnávat rozdíly v hospodářském cyklu, které jsou způsobeny fungováním jednotné měny.

Pavel Kohout26. 7. 2012
První republika: Tygr, nebo koťátko?
 5 118

První republika: Tygr, nebo koťátko?

Blíží se výročí vzniku Československa, státu, o kterém se často mluví jako o ekonomickém tygrovi meziválečné Evropy. Je však vážně namístě hovořit o hospodářském zázraku, nebo jen (tradičně) podléháme sentimentu a iluzím o vlastní slavné minulosti? Skutečnou povahu ekonomiky první republiky odhaluje v rozsáhlém exkluzivním rozhovoru historik moderních hospodářských dějin z VŠE Radek Soběhart.

Martin Vlnas22. 10. 2011
Řekněme "Ne" budování federace a transferové unie!

Řekněme "Ne" budování federace a transferové unie!

Začnu od konce – vřele doufám, že k žádnému budování federace, transferové unie ani politické unie nedojde. Proč: vývoj v posledním desetiletí jasně ukazuje, že čím těsnější unie, tím horší výsledky přináší.

Pavel Kohout10. 6. 2011