Články na téma: platební karty

Karty jsou rozdány. Bankovky tuhle bitvu nakonec nevyhnutelně prohrajou
Signalizují snad novou dobu v této zemi fronty před bankomaty a šustící bankovky v peněženkách? Ne, žádný návrat ke cash only se nekoná. Bezhotovostní platby dřív nebo později vyhrají, není kvůli tomu potřeba zavádět nějakou povinnost.

Lidé jsou dnes ochotni předplatit si i moderní placení, říká Hanzlík z Twista
Fenomén subscription economy se vedle zábavního průmyslu z velké části týká i moderních finančních služeb, takzvaných fintechů. Jedním z nich je i společnost Twisto, která působí i v Česku a prvky předplatitelské ekonomiky využívá. „Zákazník si u nás každoměsíčně předplácí možnost platit moderně a bezpečně,“ vysvětluje manažer Twista pro Českou republiku Jan Hanzlík.

Hotovost je mrtvá, ať žijou mobily! Covid Čechy přeučil na bezhotovostní platby
Píp a je to. Hotovost je na ústupu, toho si nešlo nevšimnout. Vedle platebních karet ji ale nově válcují i moderní platební metody jako Google Pay a Apple Pay. Stále častěji zkrátka platíme mobilem nebo chytrými hodinkami. Možná i proto neustále sílí volání po právu na užívání hotovosti, tedy bankovek a mincí.

Hotovost je právo, platby kartou nás nespasí. Řekneme vám proč
Jen tak mávnout kartou či ještě lépe chytrým mobilem či hodinkami. Tak dnes řeší běžné finanční transakce čím dál víc lidí. K platbám bez použití hotovosti dokonce vyzývalo během pandemie i ministerstvo zdravotnictví. Je to snadné a rychlé, ale... nejdeme tím až příliš na ruku bankovním společnostem?

Když v obchodech berou jen karty. Konec hotovosti očima expertů
Měli by mít obchodníci povinnost přijímat platby v hotovosti? A kdy a proč skončí bankovky a mince v propadlišti dějin?

Očima expertů: Apple Pay. Mnoho povyku pro nic?
Apple Pay dobývá Česko. Aspoň podle novinových titulků. Může nová platební metoda změnit nákupní návyky Čechů, nebo jde jen o přifouknutou mediální bublinu?

Očima expertů: Jak české banky inovují?
Jak jsou na tom české banky s technologickými inovacemi? Dostávají tuzemští klienti maximum možného, nebo je bankovní domy v něčem zanedbávají?

Očima expertů: Jak se bránit kyberútokům
Kybernetické vyděračské útoky ochromily před pár dny britský zdravotní systém, zásah dostaly z velkých západních firem FedEx, španělská Telefónica nebo Deutsche Bahn. Kromě velké kriminality je tu ale ta každodenní – když si neopatrný člověk nechá vycucnout konto. V pokračování naší ankety se ptáme odborníků, jak nezchudnout na webu.

Radim Krejčí: Jak my ty banky milujeme!
Online směnárnu, která nabídne bezkonkurenčně lacinou výměnu peněz, připravoval Radim Krejčí s kolegy tři roky. Letos RoklenFx spustili a teď stojí před klíčovým úkolem: přesvědčit konzervativní zákazníky, aby z drahých kamenných směnáren a bank odešli za levnější směnou na internet.

Očima expertů: Revoluce ve finančních službách. Ostrouhají banky?
Evropská unie má novou směrnici o platebních službách. A kupodivu ji odborníci tentokrát nezadupávají do země za přílišné regulování. Má potenciál převrátit svět finančních služeb naruby.

Očima expertů: Jak a kdy dávat dětem kapesné
Na co si dávat pozor, když chcete svým ratolestem začít vyplácet kapesné? Zeptali jsme se učitelů, lidí ze vzdělávacích institucí, ekonomů i lidí z bank.

Šéf Mastercard: Banky by lidem měly připomenout, že za kvalitní služby se platí
„Přijde mi, že někteří klienti mají pocit, že jim banka musí úplně všechno poskytovat zadarmo. Když ale jdete ke kadeřníkovi nebo když čerpáte energie, tak za to taky platíte,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko v pokračování našeho rozhovoru.

Šéf MasterCard Miroslav Lukeš: Bankovky už brzy nebudou potřeba
„Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá,“ říká o světě bez hotových peněz generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko. A ačkoli je ředitelem karetní společnosti, připouští v našem rozhovru bez rozpaků i zánik plastových platebních kartiček...

E-shop může mít každý, ale vydělat velké peníze snadné není
„Mít dobrý internetový obchod je mnohem větší dřina, než si původně představovalo třicet tři a půl tisíce z celkových třiceti sedmi tisíc e-shopů,“ říká v rozhovoru šéf Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

Očima expertů: Svět bez bankovek a mincí. Blízká budoucnost, nebo sci-fi?
Kdo měl pakl bankovek, panoval. Dávno to neplatí, pro prsten za milion si s kufříkem do klenotnictví nenakráčíte – hotově nesmíte platit víc než 270 tisíc, prý kvůli praní špinavých peněz. A tím to nekončí, v některých státech se dnes vážně debatuje o úplném zrušení hotovosti. Bude to pohodlné, bezbakteriální – a totálně pod kontrolou. Co si o tom myslí osobnosti ze světa financí?

Patrik Tjokorda: Finanční start-up se v Česku staví „trochu jinak“
„Náš projekt je příběhem o tom, jak může z osobní nespokojenosti vzniknout úspěšná firma,“ říká Patrik Tjokorda, zakladatel společnosti Expensa.

Očima expertů: Dovolená! Je lepší cestovat s hotovostí, nebo platební kartou?
Vyplatí se vyrazit na dovolenou s pořádným paklíkem hotovosti, nebo je lepší všude platit kartou? Jaká jsou úskalí té které možnosti? Kde je rozumnější upřednostnit jen jednu z nich? Ptáme se odborníků z cestovních kanceláří, finančních institucí a směnáren.

Šéf české a slovenské Visy: Jsme jako Němci. Orientovaní na hotovost
Rozvoj bezkontaktních plateb, regulace mezibankovních poplatků, nakupování kartou na internetu, nedostatečný počet platebních terminálů, srovnání návyků spotřebitelů ve střední a západní Evropě či bezpečnostní rizika při platbě kartou – to jsou jen některá z témat, která jsme probírali při rozhovoru s country manažerem Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko Marcelem Gajdošem.

Očima expertů: Banky musí snížit poplatky za použití karty. Kde se zahojí?
Když platíte kartou, zadarmo je to jen zdánlivě. Banka za každou platbu inkasuje od obchodníka. Evropská unie nutí banky tyto poplatky snížit. Jak se se ztrátou vypořádají? Nebude ji nakonec zase platit zákazník?

Nové regulace a staré zkušenosti: Brusel nevidí, neslyší
S tíživými důsledky finanční a dluhové krize se Evropská unie potýká na mnoha frontách. A jak se zdá, na všech těchto frontách zatím vítězí přesvědčení, že situaci zlepší či napraví další regulace.

Anketa: Kdy měnit peníze na dovolenou? A nestačí platební karta?
Kdy je nejlepší doba na výměnu eur a dolarů? A kolik peněz v hotovosti vlastně na zahraniční dovolenou potřebujeme? Nevyplatí se už dnes i v zahraničí platit a vybírat kartou? Tím se budou odborníci ze světa financí zabývat v další z našich pravidelných anket