Články na téma: revoluce
Další články na téma revoluce najdete na Peníze.cz.
AI revoluce pro další generace. Masivní nástup umělou inteligenci teprve čeká
Umělá inteligence se nám pomalu vytrácí z titulků mainstreamových médií. Už nikoho nepřekvapí, že software vytváří na zakázku během několika sekund obrazy, rozumí psanému textu nebo dokáže bleskově a velmi přesně překládat v desítkách jazyků.
Vzpomínky na 90. léta aneb To se to podnikalo, když padla opona!
Když se 17. listopadu 1989 začal hroutit reálný socialismus (tak komunistický režim oficiálně označoval sám sebe), bylo zřejmé, že zemi čekají zásadní ekonomické změny. Pojďme si dnes, den před 34. výročím Sametu, zavzpomínat, jak se v tehdejším Československu vlastně podnikalo.
Lesk a bída fintechu. Kdepak ty loňské banky jsou?
Novodobý pamětník, tedy člověk, který ví, co bylo před třemi až pěti lety, jistě pamatuje nekonečné možnosti nových finančně technologických dravců. Svět se za pár let obrovsky změnil a s ním i oblast fintechu. Zvu vás na krátkou exkurzi aktuální situací a možným výhledem.
Listopad 89 na vlastní čočku. Nás nech, jsme od Jakeše, líčí řežbu reportéři
Pokud jste před třiatřiceti lety nebyli na Národní třídě osobně, zásah proti demonstrantům jste pravděpodobně viděli očima dokumentaristů Vlastimila Hamerníka a Štěpána Luťanského. Co říkají o tehdejším dění? Z klobouku pro vás k příležitosti dnešního výročí vytahujeme text z tištěného Finmagu.
Mladí už sametu nerozumí, z revoluce se stal vyprázdněný mejdan
Vlastně si za tu poněkud zoufalou diskusi na téma slavit, či neslavit 17. listopad 1989 můžeme sami. Z připomínky krachu komunistického režimu se v posledních letech stal vyprázdněný velký mejdan několika generací zlomu, vyprávějících si příběh o pravdě a lásce, která musí zvítězit nad lží a nenávistí.
Ukrajina bude drahá, ale stojí za to
Opožděné vítězství prozápadních sil na Ukrajině znamená pro Evropskou unii a Spojené státy závazek zachránit tuto zemi před ekonomickou katastrofou. Jinak o Ukrajinu – nebo o její část – zase přijdou. Je to ovšem podobně obtížný a finančně náročný úkol, jako bylo připojení východního Německa k Spolkové republice.
Úvaha o revoluci na Ukrajině
Tak se svět zbavil dalšího diktátora. Lidový hněv svrhl Viktora Janukovyče, který se k moci dostal státním převratem, nechal vyvraždit tisíce svých odpůrců a další stovky tisíc uvrhl do koncentračních táborů, zavedl cenzuru, instaloval špiclovský systém tajné policie, nepřipustil svobodné volby a nechal zmasakrovat pokojné demonstranty.
Žižek proti pravdolásce
Klaun marxismu napsal knihu o násilí. Míří v ní na nečekaný terč: liberály s měkkým srdcem.
Švédsko zbohatlo díky liberalismu, nikoliv socialismu: Přežít socialismus
Jak se Švédsko stalo z klasické rozvojové země jedním z nejbohatších států? Velmi často se poukazuje na to, že zde dlouhou dobu vládne sociální demokracie – a navzdory poučkám liberálních ekonomů se ve Švédsku žije blahobytně. Bohumír Žídek nás seznamuje s textem, který prozkoumává dějiny švédského hospodářského zázraku a tvrdí, že Švédové se mají dobře spíš levici navzdory, díky liberálnímu základu.
Švédsko zbohatlo díky liberalismu, nikoliv socialismu: Kořeny
Portál libertarianism.org před nedávnem uveřejnil pozoruhodný text Johana Norberga, který boří mýtus o Švédsku jako příkladu ekonomického úspěchu sociální demokracie. Švédský ekonomický zázrak totiž nastartovala politika ekonomického liberalismu.
Základní slova 35: Rozprava o interpretaci politiky
Nadpis dalšího pokračování seriálu rozhovorů mezi novinářkou Irenou Válovou a právníkem Alešem Pejchalem má možná trochu nejasný název. Názor ale o to jasnější. Téma? Kdy má člověk právo vzepřít se právu. Jak bojovat proti moci, když ta drží právo v rukou?
Pavel Kohout: Valtr Komárek měl pravdu
Valtr Komárek byl mimořádnou osobností.Jeho význam byl mnohem větší, než odpovídalo jeho politickým aktivitám po roce 1990.
Za zrušení účtu do vězení: Co nevíte o okupaci Wall Streetu?
Namísto knihy si tenhle čtvrtek pročteme sedm zpráv o lidech, kteří vyšli do amerických ulic. Okupujte gauč, v tomhle trháku nebude chybět násilí ani láska.
Kdo je v právu v Sýrii? Jednoznačné to rozhodně není!
Konflikty v arabském světě obsahují dost orientální exotiky na to, aby se běžný čtenář spokojil s tím, že se prostě dějí. Případ Sýrie je exemplárním příkladem toho, že nám většinou stačí popis aktuálního stavu spíš než hlubší analýza příčin. Nebo někdo vysvětlil, jaké jsou možné důsledky pádu tamního režimu, proč se Západ k věci staví, jak se staví, nebo oč vlastně v zemi jde?
Chcete změnit vládu?
Elektronická pošta mi doručila dokument s názvem Chcete změnit svůj život? Ne, žádná sekta ani zaručený návod na zhubnutí. Jeho obsahem je společenská nespokojenost.
Sýrie: škodí byznysu víc nepokoje, nebo jejich mediální obraz?
Mediální obraz současného dění v Sýrii přináší prostřednictvím vnějších komentátorů čerpajících z agenturních zpráv zjednodušený a dobře stravitelný obraz zlého vlka rdousícího hodné ovečky; stav věcí viděný zevnitř se však s oficiózní novinářskou zkratkou vždy shodovat nemusí.