Články na téma: rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek je forma podpory poskytovaná rodiči, který se stará o novorozené nebo převzaté dítě. Jeho hlavním cílem je pokrýt nutné náklady při péči o dítě a nahradit příjem ze zaměstnání. Tento příspěvek je vyplácen po dobu tří let (od roku 2024, u dětí narozených před rokem 2024 po dobu čtyř let). Výši vyplácení si může v souladu se stanovenými podmínkami zvolit sám rodič.
V České republice nezáleží na příjmu domácnosti ani na tom, který z rodičů o příspěvek žádá. Maximum měsíční výše příspěvku závisí na předchozích příjmech. Výši příspěvku lze každé tři měsíce upravit, aby lépe odpovídal aktuálním potřebám.
O rodičovský příspěvek lze požádat až tři měsíce zpětně. Od začátku roku 2024 se výše příspěvku zvedla na 350 tisíc korun a u vícerčat na 525 tisíc korun.
O tento příspěvek mohou žádat i podnikatelé, podmínky pro přiznání jsou podobné jako u zaměstnaných osob. Možná výše vybraného příspěvku závisí na příjmech a při pobírání rodičovského příspěvku je možné podnikat. Činnost není potřeba přerušovat, avšak u podnikání na hlavní činnost nemůže podnikatel podnikat osobně, práci ale mohou zastávat zaměstnanci.
Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kalkulačka, kdy vzniká nárok a jak se počítá
Peněžitá pomoc v mateřství, lidově zvaná mateřská, je jednou z klíčových dávek, které pomáhají rodičům vykrýt výpadek příjmů při narození dítěte. Jak je to ale s nárokem na tento příspěvek z pohledu OSVČ? Jaká bude výše dávky? Má na mateřskou nárok i otec dítěte? A co rodičovský příspěvek? Poradíme a přidáme i šikovnou kalkulačku.

Bitvu o důchody střídá boj o rodičovský příspěvek. Tipněte, kdo přihazuje nejvíc
Poslanci se ve středu sejdou na další mimořádné schůzi kvůli návrhu hnutí ANO na zvýšení rodičovského příspěvku. Bitvu o důchody tak ve Sněmovně vystřídá bitva jiná. Padne snad další z návrhů Národní ekonomické rady vlády na stabilizaci veřejných financí?

Očima expertů: Komu zvýšit rodičovskou? Chce to výraznější změnu
Zástupci vládní koalice se dohadují o tom, kdo by měl mít nárok na vyšší rodičovský příspěvek. Jaká z navrhovaných variant je dnes nejpravděpodobnější? A neměla by se rodičovská pravidelně valorizovat?

Vláda bude rozdávat. Kdyby na chleba nebylo
Vláda nepřemýšlí, jak ušetřit na dárcích. Zabývá se tím, jak jich rozdat co nejvíc.

Ne, kariéra nepočká
Odpůrci školek vyžadují po matkách oběť bez odměny. O děti jim při tom nejde: to by se starali o ty v ústavech.

Jesle nejsou gulag
Stigmatizace rané předškolní výchovy je absurdní a nebezpečná.

Upřímné blahopřání ke Dni matek
V neděli tu máme další svátek zahalený do planých keců. Zkusíme to bez nich.

Zdeněk Škromach: sKarty? Nemám pocit, že by stát ve finále ušetřil
Exkluzivní rozhovor s lidovým politikem z Lidového domu. Opustil post stínového ministra práce a sociálních věcí, zůstává „jen“ vlivným senátorem. Co si Zdeněk Škromach myslí o sKartách jednoho ze svých nástupců Jaroslava Drábka? A co provede sociální demokracie, pokud vyhraje volby, s fondy druhého důchodového pilíře?

Vladimír Šiška: sKarty ušetří státu spoustu peněz
V dvoudílném rozhovoru s prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí jsme se bavili o nově zaváděném systému sKaret. Jak se bude karta používat? Kolik státu ušetří? A co její zavedení bude znamenat pro příjemce dávek?

Anketa: K čemu speciální karta pro příjemce dávek?
Bude mít sKarta pro příjemce sociálních dávek nějaký přínos? A opravdu díky ní stát ušetří, nebo jde jen o další zpackaný projekt? Ptali jsme se šéfa Transparency International Davida Ondráčky, ekonomů Petra Macha a Tomáše Prouzy a dalších zajímavých osobností.

Heslo pro ztracenou dekádu: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš“
Vzorem pro „desátá“ léta bude MacGyver. Seriálový hrdina, který si vystačil s tím, co našel po kapsách.