Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Heslo pro ztracenou dekádu: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš“

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
11. 11. 2011

Vzorem pro „desátá“ léta bude MacGyver. Seriálový hrdina, který si vystačil s tím, co našel po kapsách.

Heslo pro ztracenou dekádu: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš“

„Potrvá desetiletí, než na tom budeme líp,“ předvedla minulý týden Angela Merkelová, že umí být upřímná.

Evropu teď pravděpodobně čeká ztracená dekáda. Škrty a stávky, propouštění a nenabírání, opatrnost firem i investorů, zvyšování daní, bolestivé umořování státních dluhů a pře o to, kdo to prožral a kdo to má platit. Nic veselého.

Pročež si připomeňme jednu praktickou radu, už si nevzpomenu, kde jsem k ní přišel: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš.“ Platí jak pro ministra financí, tak stařenku v poslední valašské chalupě. A hodit se teď bude víc než kdykoliv dřív.

Macarena dohrála

V posledních letech jsme se naučili přemýšlet úplně naopak: „Zjisti, co bys mohl mít, řekni si o to a udělej s tím, co se ti zamane.“ Vysokoškolští učitelé začali trávit víc času zavrtaní v podmínkách grantů než v odborných publikacích. Stavební firmy nemusely řešit, jak stavět efektivněji a líp; stačilo zjistit, kde se Evropská unie chystá prolít trochu betonu. Dostupné hypotéky v druhé půlce minulé dekády udělaly z nýmandů realitní magnáty a podnikatelské půjčky fungovaly ve firmách jako redbul zdarma. A jak snadno se pak vybíraly daně a opravovala náměstí…

Šmytec.

Tak jako nikdo nevytáhne z hrobu Hendrixe a Šlitra a nevrátí šedesátky, neexistuje ani způsob, jak Evropu a Česko v dohledných letech vrátit do stavu, v jakém byly od roku devadesát do roku osm. Tedy zmámené extází a nalité tím redbulem, navíc s vodkou.

Ale je tu naděje: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš.“

Štětec místo lopaty, propiska místo betonu

Takže: co má Česko? A co dobrého s tím může udělat?

  • Má skoro sto tisíc žen na rodičovské dovolené. I kdyby chtěly pár hodin v týdnu pracovat, většinou setřou: „Neexistence částečné rodičovské dovolené či využití částečných úvazků neumožňuje flexibilnější rozdělení rolí partnerů v péči o děti do šesti let jejich věku,“ skuhrá i Český statistický úřad. Marně. Z ambiciózních žen se po dvou dětech a pěti letech strávených na Mimibazaru stávají vyvrhelové. Netřeba investovat miliardy: stačí ostřeji bojovat proti diskriminaci na trhu práce, zvýhodňovat firmy nabízející půlúvazky a flexibilní pracovní dobu, a sociálka bude za několik kvartálů koukat, kolik jí naskakuje od těch, které doteď financovala.
  • Má slušné silnice a skoro čtyři tisíce dopravních policistů. Možná je to klam, ale policisty vídám hlavně na koncích obcí, kde čekají na nešťastníky řítící se pětapadesátkou. V Česku si tedy stačí hlídat tachometr – a pak už je skoro beztrestné neblikat, předjíždět na dálnici zprava, nedávat přednost, blokovat zipující se kolony a „vyškolovat“. Na těch slušných silnicích to pak vypadá neslušně, a dokud tekly peníze, zlepšovalo se to tak, že tekl onen beton. Přinuťte policisty hlídat něco jiného než rychlost a telefony. Z Prahy do Brna se pak dostanete po D1 s jistotou za dvě hodiny i bez nového povrchu a třetího pruhu za 24 miliard.
  • Má spoustu zapálených tvůrčích lidí se zkušenostmi ze světa. Když už jim nelze dát ranec peněz, dejme jim aspoň důvěru. V Praze, Brně a Bratislavě už několikátou sezónu běží Městské zásahy: mladí architekti v nich ukazují, jak chytře oživit městské prostory. Ošklivá místa, která už máme, jen doteď nikdo nevěděl, co s nimi. A hele: basketbalová hřiště pod silničními estakádami, pastviny pro ovce na tramvajových smyčkách, orientační šipky namalované na šedou dlažbu. Na první pohled blbiny. Na druhý mnohdy to nejlepší, co můžeme se svým prostředím udělat. Tím spíš, když nám nikdo nedá na víc.

Jak se stát MacGyverem

Tolik rady pro správce veřejného majetku. Co s námi ostatními? Krize je dobrá příležitost připomenout si, co všechno máme nebo umíme. A i když se blíží Vánoce, pořád mluvím o kapitálu, ne zdraví a rodině:

  • Jedete někam autem a máte v něm místo? Nabídněte ho spolujezdcům.
  • Umíte něco legračního, užitečného, něco, co není na velké podnikání, ale občas to někoho potěší? Hrát na klavír legrační písničky, kreslit karikatury nebo vyplňovat složité úřední formuláře? Nabídněte to za sto korun nebo pět dolarů na internetu.
  • Máte v kůlně spoustu vercajku? Půjčujte ho za peníze, nebo výměnou za vercajk jiný. Spoluspotřebitelství za krize bují. Česká služba k tomu zatím není, ale papír na domovní nástěnce a sloupu osvětlení za rohem taky funguje.
  • Umíte dobře péct? Doneste své koláče dopoledne ochutnat nejbližšímu kavárníkovi a odpoledne máte byznys na přilepšenou.

Vzorem pro desátá léta bude Angus MacGyver, který své seriálové nepřátele nelikviduje s pomocí drahých superzbraní, ale tím, co najde po kapsách.

Schválně, co v nich teď máte vy? A co nejlepšího s tím můžete udělat?

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (5)

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Související témata

částečná rodičovská dovolenáčástečný úvazekčeský statistický úřaddiskriminace na trhu prácedopravní policiedotaceflexibilní pracovní dobakreativitamacgyverměstské zásahymikroslužbyrodičovská dovolenérodičovský příspěveksilnicespolujízdaspoluspotřebitelstvíspráva sociálního zabezpečenítrh práce
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo