Články na téma: trh práce
Trh práce je prostředí, ve kterém se setkává nabídka a poptávka práce. Jedná se o dynamický systém, který ovlivňují různé faktory, od ekonomických podmínek, technologických změn, vzdělávací úrovně populace po změny v demografické struktuře.
Podnikatelé na trhu práce vytváří pracovní místa a hledají zde zaměstnance. Tím ovlivňují poptávku po pracovní síle. Kromě toho podnikatelé investují do vzdělání svých zaměstnanců, zvyšují tím kvalifikaci pracovní síly a přizpůsobují ji potřebám trhu práce.
Oproti tomu trh práce ovlivňuje podnikatele tím, že jim poskytuje pracovní sílu, která má potřebné dovednosti a zkušenosti v oblasti daného podnikání. Také ovlivňuje náklady na pracovní sílu – poptávka i nabídka na trhu práce ovlivňuje mzdy a náklady spojené se zaměstnanci.
Mezi výhody, které přináší živý trh práce, patří možnost hledání zaměstnanců s vhodnými dovednostmi a zkušenostmi. Inovace na tomto trhu podněcují firmy k inovacím a zlepšení, čímž podnikatelé mohou zaujmout talentované zaměstnance a následně si je na pracovních místech i udržet. Poslední výhodou je možnost podnikatelů růst a expandovat při podnikání díky dostupnosti pracovní síly.
Další články na téma trh práce najdete na Peníze.cz.
Firmy začínají nabírat, ale nejistota zůstává. Nezaměstnanost klesla díky sezónním vlivům
Nezaměstnanost v Česku se letos v březnu mírně snížila. Podíl lidí bez práce klesl na 4,3 %, což oproti únoru znamená rozdíl o desetinu procenta. Z pohledu zaměstnavatelů ale zůstává situace na pracovním trhu složitá – firmy sice postupně navyšují nabídku volných míst, stále však narážejí na nesoulad mezi požadovanou kvalifikací a nabídkou pracovníků.
Praha nebo Kotěhůlky, chceme stejné peníze! Nová směrnice vyvolá v Česku pracovní spory
Marian Jurečka se chystá překlopit do českého právního řádu nová evropská pravidla pro transparentní odměňování ve firmách. Je ale správně žádat stejný plat jako v Praze i v regionech? A je nutné firmám nakládat další tunu administrativy?
Vláda promarnila šanci nakopnout trh práce. Ve volbách tak dostane padáka sama
Vláda Petra Fialy nevyužila příležitost rozhýbat úpravou zákoníku práce Česko a současně podpořit růst ekonomiky. Trh práce v této zemi zůstane strnulý. Zaměstnavatelé budou dál hledat skulinky, kterými by obešli tvrdé paragrafy a byrokracii spojenou se zaměstnáváním.
Aby se u vás zaměstnanci cítili dobře. Co je onboarding a proč do něj investovat
Nábor nových zaměstnanců je pro každou společnost důležitá událost. Ale co následuje potom, co nový kolega podepíše pracovní smlouvu? Jedna z nejdůležitějších fází přijímání kolegy do firmy je onboarding – systematický způsob, jak zaměstnanci představit společnost, jeho tým, roli a firemní kulturu. Dnes se na něj zaměříme v seriálu Jak na podnikání.
„Nejde jen o krásné kampaně.“ Newton University studenty učí, jak na udržitelno
Soukromá vysoká škola Newton University otvírá nový studijní program v angličtině Economics and Sustainable Management. Studentům ukáže, že udržitelnost musí prostupovat celou firmou, a není jen marketingovým pozlátkem.
Tolik lidí na volné místo dávno nebylo. Nová čísla o nezaměstnanosti
Nezaměstnaných přibývá, volná místa ubývají, naznačuje čerstvá statistika z úřadů práce. Přesto je ale nezaměstnanost v Česku nejmenší v Evropské unii.
Kdy jste naposledy sledovali porno? U náboru lidi překvapte, jen tak je poznáte, radí expertka
Říká se, že áčkoví lidé dělají áčkovou firmu, béčkoví lidé céčkovou firmu. Jak ale vybrat ty správné zaměstnance? Za nesprávný výběr zaplatíte jen za zkušební dobu třeba čtvrt milionu, varuje v dalším díle podcastu platformy DoToho! Simona Vacková, šéfka personálního oddělení společnosti Czech Promotion.
Zbavte se předsudků a vylaďte inzerát. Návod, jak najít ty nejlepší zaměstnance
Všichni podnikatelé to znají a s přetrvávající velmi nízkou mírou nezaměstnanosti se problém prohlubuje. Kvalifikovaných pracovníků je málo, na pracovní trh ve velkém vtrhla generace Z se specifickými požadavky a přístupem k životu a shánění vhodných zaměstnanců je čím dál těžší. Jak si s tím poradit? Tady máte návod.
Koalice vypustila džina z lahve. Budou si lidé kvůli důchodu dobrovolně huntovat zdraví?
Finální hlasování Sněmovny o důchodové reformě je na spadnutí. Přesto není definitivně jasné, kolik zaměstnanců z náročných profesí bude mít nárok na dřívější důchod a jaké to bude mít dopady na trh práce a na zaměstnavatele.
Zaměstnávání OZP může přinést výhody. Přehled příspěvků a slev pro zaměstnavatele
Kdo zaměstnává osoby se zdravotním postižením (OZP), může dosáhnout na některé příspěvky a slevy. Dnes vám v našem dalším přehledu poradíme, kdo má nárok a kde o ně žádat.
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Kolik dělá povinný podíl a jak ho splnit?
Povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením (OZP) má každý podnikatel s víc jak pětadvaceti zaměstnanci. Jaká jsou pravidla, co je náhradní plnění, a na co si dát pozor? Poradíme.
Kolik tedy berou, šéfe? Co se stane, až firmy budou muset prozradit mzdy
Ministerstvo práce a sociálních věcí ještě neví, jak reálně bude vypadat povinnost zaměstnavatelů informovat zaměstnance o výši mezd. Podoba nového zákona přitom bude mít dopad na náklady firem a také na produktivitu zaměstnanců. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že podnikatelé se vyrovnají skoro se vším, jen s nejasnými pravidly ne.
Firmy si zahraniční pracovníky pochvalují. Stěžují si ale na trable při jejich zaměstnávání
České firmy si zahraničních pracovníků váží, podle většiny jsou dokonce pracovitější než Češi. Vadí jim ale zdlouhavost procesu související s jejich zaměstnáváním a náročná administrativa. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory (HK).
Děkujeme, odejděte. Jak propouštět smysluplně a čeho se vyvarovat
Propouštění zaměstnanců patří bezesporu k nejnáročnějším podnikatelským disciplínám. Je nepříjemné někomu říct, že už s ním nepočítáme a má si hledat jinou práci. Pro všechny zúčastněné je taková chvíle stresující a emocionálně vypjatá, ale nese s sebou také řadu potenciálních rizik i příležitostí. Proto se dnes v seriálu Jak na podnikání podíváme na to, jak propouštět důstojně a současně si nezadělat na nějaký malér.
Růst nezaměstnanosti se zastavil. Trh práce ustál nová pravidla pro dohodáře
Registrovaná míra nezaměstnanosti v Česku dosáhla v srpnu hodnoty 3,8 procenta a zopakovala tak výsledek z předchozího měsíce. Trh práce se po předchozím růstu nezaměstnanosti už dokázal vyrovnat se zpřísněním podmínek zaměstnávání brigádníků.
Vzhůru ke třídenním víkendům! Změní Emiráty svět jako kdysi Henry Ford?
Dubajské úřady nedávno vzbudily rozruch zprávou, že po dobu sedmi týdnů převedou své zaměstnance na čtyřdenní pracovní týden. Podle expertů je to jeden z největších projektů tohoto druhu s možným velkým dopadem. Změní Emiráty svět zaměstnanosti? Anebo dokonce životní styl?
Nezaměstnanost v červenci mírně stoupla. Trh práce ale dál zůstává vysátý
Registrovaná míra nezaměstnanosti v červenci oproti předchozímu měsíci narostla o 0,2 procentního bodu a dosáhla hodnoty 3,8 %, uchazečů o práci bylo i 10 327 víc. Vysátý trh práce představuje podle ekonomů problém hlavně pro sektor stavebnictví.
Jurečkova novinka: seznam hanby firem. Bude to fungovat?
Nelegálně zaměstnávající podnikatelé a firmy se mají od nového roku ocitnout na „seznamu hanby“. Podle ministerstva práce a sociálních věcí to má mít odrazující efekt, protože s těmito porušovateli zákona nebudou pak chtít další firmy spolupracovat. Hezká myšlenka, v praxi to ale zřejmě dopadne jinak. Tady je pár argumentů proč.
Míst je málo, opatrnost převládá. Čím dál míň lidí přemýšlí o změně práce
Zaměstnanci v Česku vnímají ochlazení trhu práce, jen šestina ještě letos změní místo. Vyplývá to z průzkumu společnosti Předvýběr.cz.
Řekové zavedli šestidenní pracovní týden. Návrat k otroctví, nebo inspirace pro Česko?
Mladí Evropané (a Češi nejsou výjimkou) volají po pracovních postřižinách – kratší pracovní době za stejné peníze. Řekové však zaměstnavatelům usnadňují nařizovat šestidenní pracovní týden. Přiměl je k tomu zejména nedostatek pracovníků, tedy stejný problém, který brzdí českou ekonomiku.
Jak se daří na volné noze? Velký průzkum míří na české freelancery, zapojit se můžete i vy
Po dlouhých devíti letech mají čeští „volnonožci“, tedy lidé pracující samostatně na volném trhu, možnost zapojit se do velkého průzkumu, který zkoumá postoje českých freelancerů. Platforma Na volné noze, která za průzkumem stojí, jím chce napomoct k lepšímu chápání podnikání a potřeb českých freelancerů. Výsledky se veřejnost dozví v září či říjnu.