Články na téma: pracovní síla
Pracovní síla je soubor osob, které jsou schopné a ochotné pracovat za mzdu. Jsou to tedy zaměstnané i nezaměstnané osoby, které si aktivně hledají práci. Jedná se o klíčový faktor ekonomického růstu i produktivity. Představuje lidský kapitál, který je nutný k produkci zboží a služeb.
Pracovní síla jsou:
- Zaměstnané osoby jsou osoby, které mají placenou práci. Patří sem jak osoby zaměstnané na plný, tak i částečný úvazek. Mohou pracovat v různých odvětvích a být zaměstnány na různých pozicích.
- Nezaměstnaní jsou osoby bez práce, které ji ale aktivně hledají. Jsou připraveni nastoupit do zaměstnání.
Pracovní sílu ovlivňuje několik faktorů. Demografické faktory, jako je věková struktura, porodnost, úmrtnost a další mají významný vliv na velikost a složení pracovní síly. Ekonomické faktory jako hospodářský růst nebo inflace ovlivňují poptávku po práci. Sociální faktory, tedy vzdělání, kvalifikace, sociální normy a další, určují, kdo se stane součástí pracovní síly a které zaměstnání bude vykonávat. Pracovní sílu také ovlivňují faktory jako minimální mzda, regulace na trhu práce a sociální politika.
Další články na téma pracovní síla najdete na Peníze.cz.
Firmy si zahraniční pracovníky pochvalují. Stěžují si ale na trable při jejich zaměstnávání
České firmy si zahraničních pracovníků váží, podle většiny jsou dokonce pracovitější než Češi. Vadí jim ale zdlouhavost procesu související s jejich zaměstnáváním a náročná administrativa. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory (HK).
Marš zpátky do práce. Home office bude už jen pro vyvolené, jeho zlatá éra končí
Firmy bijí na poplach, nařizují zaměstnancům návrat z home office do práce. Vysvětlují to úpadkem spolupráce a kreativity i poklesem výkonnosti. Mnozí zaměstnanci se však práci v kanceláři brání. Bude z toho nová kulturní válka?
Vzhůru ke třídenním víkendům! Změní Emiráty svět jako kdysi Henry Ford?
Dubajské úřady nedávno vzbudily rozruch zprávou, že po dobu sedmi týdnů převedou své zaměstnance na čtyřdenní pracovní týden. Podle expertů je to jeden z největších projektů tohoto druhu s možným velkým dopadem. Změní Emiráty svět zaměstnanosti? Anebo dokonce životní styl?
Noční můra pro celé Česko. Krach autoprůmyslu je neodvratný, tak neseďme s rukama v klíně
Jakou budoucnost má český automobilový průmysl? Hrozí, že jeho význam časem poklesne nebo dokonce že úplně zmizí? Podívejme se dnes na scénář, který je asi pro nekoho příliš divoký, jenže dřív nebo později určitě přijde: krach českého autoprůmyslu. A na to, jak se na něj připravit.
Budoucnost služeb v Česku? Jasný růst, ale taky pekelný nedostatek lidí
Podíl služeb na hrubém domácím produktu, hrubé přidané hodnotě i zaměstnanosti je v Česku nižší, než je běžné v zahraničí. V příštích letech by se měl zvyšovat, sektoru ale dál hrozí nedostatek pracovních sil, vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků (AMSP).
Podpora ekonomické migraci. Stát pomůže firmám s hledáním pracovníků z ciziny
Agentura CzechTrade spouští službu Podpora ekonomické migraci, jejímž cílem je českým firmám pomoci s hledáním kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí, například zedníků, truhlářů či elektrikářů.. Poskytována bude například v Gruzii, Arménii, Srbsku nebo Černé Hoře.
Firmy omezují nábory a začínají propouštět. Nezaměstnanost ale zůstává pod kontrolou
Míra nezaměstnanosti v únoru stagnovala, počet uchazečů o práci se v meziměsíčním i meziročním srovnání mírně zvýšil. Část firemního sektoru omezuje nové nábory a ve výjimečných případech sahá i k propouštění. I v evropském srovnání je ale český pracovní trh stále v dobré kondici.
Plná zaměstnanost začíná být problém. Zbavíme se konečně zombie firem?
Česko se přestalo hýbat. Není to snad tím, že v této zemi máme plnou zaměstnanost a dotacemi držíme nad vodou zombie firmy?
Vymírající Česko v pasti. Žádní „levní“ Mongolové krizi pracovního trhu nevyřeší
Česká populace stárne, firmám scházejí lidé a je třeba to řešit, jinak to poškodí českou ekonomiku. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka proto nedávno oznámil, že zvýší kvóty pro „dovoz“ pracovníků z ciziny. Jenže jakkoliv to je dobrá okamžitá pomoc pro některé firmy, dlouhodobě to problém české ekonomiky ani podstatné části podniků nevyřeší. Co je tady špatně?
Česko se okrádá o miliardy. Otevřete pracovní trh, naléhají zaměstnavatelé
Česku ročně utíkají desítky miliard korun, které by získalo už jen větším otevřením pracovního trhu. Firmy v čele s Hospodářskou komorou ČR proto volají po zjednodušení a zrychlení přijímání zahraničních pracovníků, které se kvůli nízkým kvótám a přílišné byrokracii nedaří do Česka dostat. Stát ovšem tvrdí, že na zefektivnění systému pracuje.
Česko imigranty potřebuje. Proč si vláda nechává utíkat miliardy mezi prsty?
Nejsou lidi. V Česku scházejí desítky tisíc pracovníků. Také proto se naše ekonomika po covidu a energetické krizi tak těžce rozjíždí. Pomohli by pracovníci ze zahraničí. Vláda ale s podporou klíčového programu váhá.
Supervýkonní zaměstnanci a recepční, co se nemračí. Co vše dnes zvládne AI
Slibuje až osmdesátiprocentní úsporu nákladů nebo rapidní zvýšení efektivity zaměstnanců. Nepotřebuje přestávky a pracuje čtyřikrát rychleji. Umělá inteligence, která loni vtrhla do společnosti s nebývalou razancí, se čím dál častěji prosazuje i v oborech dříve nečekaných. Vybíráme nejzajímavější příklady poslední doby, kde všude může firmám pomoci.
Stane se čtyřdenní pracovní týden realitou? Neradujme se předčasně
Vstupujeme snad do éry čtyřdenního pracovního týdne? Leccos by tomu mohlo nasvědčovat. Rozhodně by ale neměl být nařizovaný vládami.
Špicar: Trpíme syndromem levné ekonomiky, to se musí změnit
Ze zapáleného příznivce spalovacích motorů se stal hrdým řidičem Tesly. S Radkem Špicarem, viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR, mluvil Finmag o tom, jak se na sídlišti hledá zásuvka, o chovu včel a slepic a také o tom, jaké změny čekají český byznys. Bude to drahé.
Chcete žít v Británii? Tak do fronty a začněte se modlit
I když žijete v Británii deset let, neznamená to, že vás země jen tak přijme. Sliby dané před brexitem neplatí a pobrexitová imigrační politika je tak složitá, že už ani někteří Evropané nemají na ostrovech své místo jisté.
Hospodářské cykly dneška: Vzdělání pro kočku aneb inflace titulů
Závěrečný díl miniseriálu o hospodářských cyklech nás opět zavede do Ameriky. popíše tamější „vysokoškolskou bublinu“ a mechanismus, kterým ji pomáhá přifukovat tamější centrální banka.
Čínského draka čeká drsná dieta
Komunistické špičky si na osmnáctém sjezdu státostrany předávají moc nad zemí, považovanou vnějšími pozorovateli za supervelmoc a ekonomického predátora. Ve skutečnosti Čína prochází hospodářskou krizí podobnou té, která dusí Západ, její důsledky padají na půldruhou miliardu lidí. Tedy jen v Číně...
Nový zákoník práce: Slováci přitvrdili
Slovensko pracuje na přilákání zahraničních investorů: Restriktivní opatření nového zákoníku práce mají za cíl snížit oproti okolním zemím cenu pracovní síly. Pozitivním důsledkem mají být podle vlády Ivety Radičové desítky tisíc pracovních míst.