
Třetí vzadu, libertarián. Dostane Gary Johnson šanci?
Libertariánský kandidát na amerického prezidenta Gary Johnson je ukázkou toho, že heslo o minimální vládě a maximální svobodě může nakonec zaujmout i ve velkém.

Michael Bloomberg: Selfmademan černým koněm amerických voleb?
S miliardou v kapse se dá dokázat leccos. Newyorský politik, finančník a mediální magnát Michael Bloomberg plánuje právě tuto částku vložit do boje o post prezidenta Spojených států.

Česká exportní banka: Na koho to slovo padne
Provizorium, ve kterém (ne)funguje Česká exportní banka, může navzdory blížící se volbě nového ředitele trvat ještě dlouho. Tak dlouho, že by si vývozci měli začít zvykat na to, že to málo, které pro ně stát doposud dělal, se může ještě umenšit.

Čínského draka čeká drsná dieta
Komunistické špičky si na osmnáctém sjezdu státostrany předávají moc nad zemí, považovanou vnějšími pozorovateli za supervelmoc a ekonomického predátora. Ve skutečnosti Čína prochází hospodářskou krizí podobnou té, která dusí Západ, její důsledky padají na půldruhou miliardu lidí. Tedy jen v Číně...

Tádydádydá. Tištěná média, to je konec!
Magazín světové značky a dosahu Newsweek končí v tištěné podobě, dál bude vycházet už jen digitálně. Pět a půl století poté, co Johannes Gutenberg vynálezem knihtisku poslal mnichy od opisovačských pultíků zpátky k modlitbám, začal konec tištěných médií. Za oceánem stejně jako u nás.

Ruce pryč od dividend! Byznys jde do války s Obamou
Americký Kongres se chystá skokově zvýšit zdanění dividend. Byznysmeni se rozhodli k drsnému kroku: než se nechat holit Barackem Obamou, radši se bez tučných novoročních šeků dočasně obejdou. Počkají si na rozumnější vládu.

McDonald’s: Velká recese mu chutná
Globální ekonomická krize smetla vlády a režimy, z milionů nadělala lidi bez práce a naděje a z politiků, hledajících východisko, vymodelovala komické panáky, drmolící bezcenné nesmysly. Ve všeobecné bídě všeho druhu za sebou ale nechává i ostrůvky naprosté spokojenosti. Extremisté i blouznivci všeho druhu – ti všichni na krizi vydělávají jako ve splněném růžovém snu. A společně s nimi, světe div se, globální karbanátkové impérium.

Prezidentský dotazník speciál: Cesta do hlubin volebního štábu Zuzany Roithové
Jistě jste si všimli, že vás na Finmagu seznamujeme s názory prezidentských kandidátů, případně kandidátů na kandidáty. A je to práce, žádná legrace. Přečtěte si, jak náš spolupracovník Ondřej Fér líčí souboj s týmem lidovecké kandidátky.

Metuzalémizace bohatých: Dlouhý život není pro chudé
Jste nedovzdělaný běloch s mizerně placenou prací? Umřete dřív než boháč s červeným diplomem, a co se vašeho života týče, ten taky za moc stát nebude. Život chudých nevzdělaných lidí se už víc než dvacet let zkracuje, zatímco majetná inteligence prochází procesem, který by se dal označit například jako metuzalémizace.

Slečnobyznys: Kdy si genderová korektnost došlápne na svobodný trh?
Ženy musí mít stejná práva jako muži, říkají lidé, kteří se zabývají gender studies, a nejspíš není proč s nimi nesouhlasit. Dokud ovšem nevstoupíme na tenký led volného trhu. Gender a volný trh svádějí bitvu, při které teče krev z peněženek spotřebitelů.

Rothschild, Soros, Paulson: Mazáci sázejí na krach!
Rothschild si vsadil na pád eura! Pokud máte zájem o dobrou radu od experta, který své odhady nezakládá jen na zbožných přáních, tady je. Sázka na ekonomický kolaps se jeví jako zaručená investiční strategie. Vedle Rothschilda si totiž přihazují veličiny jako George Soros a John Paulson.

Konec mýtu o sobeckých boháčích
Chudák chudákovi pomůže, zato milionáři kradou slunce jen pro sebe? Mýtus o solidaritě nemajetných a sobeckých bohatcích má pořádnou trhlinu. Podle vědců se lidé s vyššími příjmy chovají nepoměrně nesobečtěji a ohleduplněji než populace s hubenějšími bankovními konty.

Tištěné časopisy: Opona padá bez potlesku
Jak hluboko budou muset časopisy padnout, než konečně přijde dno? Tuhle vtíravou otázku si nedávno položil novinář David Carr ze ctihodného deníku New York Times. Místo odpovědi konstatoval, že cokoliv zejména zpravodajské časopisy podnikají, aby zastavily svůj pád, je vrhá do ještě hlubší propasti.

CASA v perspektivě: Jsme světoví!
Říká se, že džungle zbrojních zakázek se začala doopravdy rozrůstat před nějakými 140 roky. Tehdy uprostřed zuřící války Severu proti Jihu jeden podnikavec skoupil po půldolaru vyřazené armádní pušky, trochu je naolejoval a prodal je vojsku zpátky po dvaceti dolarech.