Články na téma: rodina
Rodina je základní sociální instituce. Hraje klíčovou roli v lidské společnosti a její význam se může lišit v závislosti na kultuře, historickém kontextu nebo sociálních normách. Obecně označuje skupinu lidí spojenou příbuzenskými vazbami.
Rodinu kromě příbuzenských vazeb charakterizuje také společné bydliště, emocionální vztahy jako podpora, láska, důvěra a pocit bezpečí, a také společné povinnosti a role, jako je například rodičovství, výchova dětí, finanční podpora a další.
Existuje několik typů rodin, nukleární, rozšířená a rodina, kde je rodič samoživitel. Moderní rodiny se od původních liší, jsou více různorodé a flexibilní.
Další články na téma rodina najdete na Peníze.cz.
Komu to mám předat? Rodinné firmy v Česku se učí, jak přežít generace
Rodinné firmy jsou něco jako rodinné stříbro. Tradice, hrdost. Jenže teď pro ně nastává období, které rozhoduje o tom, v jaké formě přežijí do budoucna. Víc než třicet let po revoluci totiž dosluhuje první generace podnikatelů, která musí svůj byznys pomalu předávat. Ale moc jim to nejde.
Česko „na Trumpa“: stát rozděluje rodiny, i když nemusí
Dramatické scény z mexicko-amerických hranic se odehrávají i v Česku. Zbytečně.
Feminismus 2.0
Jsou ženy diskriminovány na pracovištích? Dostávají za úplně stejnou práci nižší odměnu než muži? Je na ně vyvíjen kulturní tlak, aby se vzdaly vzdělání a kariéry? Lze odpovědět na tyto otázky „ne“, a přesto úplně nezavrhnout ideu feminismu?
Očima expertů: Tři sazby DPH. Dobrý nápad, nebo zbytečná komplikace?
Může třetí sazba DPH skutečně pomoci rodinám, jak to prezentuje vláda, nebo se jedná o zbytečnou komplikaci daňového systému, která k ničemu dobrému zvlášť nebude? Zeptali jsme se ekonomů Pavla Kohouta a Petra Macha, předsedy svazu knihkupců Martina Vopěnky a dalších osobností ze světa financí.
Metuzalémizace bohatých: Dlouhý život není pro chudé
Jste nedovzdělaný běloch s mizerně placenou prací? Umřete dřív než boháč s červeným diplomem, a co se vašeho života týče, ten taky za moc stát nebude. Život chudých nevzdělaných lidí se už víc než dvacet let zkracuje, zatímco majetná inteligence prochází procesem, který by se dal označit například jako metuzalémizace.
A už to tu máme. Po pasivním kouření přichází pasivní pití koly
Lidé s nadváhou ohrožují planetu i lidstvo a musí být zregulováni za každou cenu. To není vtip ani nadsázka, ale oficiální vyjádření těch, kdo ovlivňují zákony a mezinárodní úmluvy. Boj proti špekáčkům a hamburgerům bude tvrdší než ten proti kouření. A rychlá analýza ukazuje, že v záloze jsou nesrovnatelně drastičtější opatření.
Anketa: Proč stát nepodporuje rodiny s dětmi?
Stát sice naříká, že je moc důchodců a málo batolat, rodiny s dětmi ale nedokáže nijak podpořit. Co si o tom myslí členové Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout a Daniel Münich, novinář a ekonom Lukáš Kovanda a další zajímavé osobnosti?
Anketa: Jak hlídat rodinné finance?
Máte problémy se sestavováním rodinného rozpočtu? Stává se vám až příliš často, že na konci měsíce máte míň, než byste potřebovali? Nechte si poradit od odborníků ze světa financí.
Až začnou bankrotovat státy... Investiční strategie
Kdo si myslí, že hospodaření většiny západních států je dlouhodobě udržitelné, ten si může kupovat akcie investičních fondů nebo platit důchodové pojištění. Ti ostatní mohou mít pocit, že není jiné cesty než koupit pole, obehnat je ostnatými dráty, vystavět kulometná hnízda a připravovat se na samozásobitelství po zániku civilizace.
„Napravo? Nalevo? Dopředu!“: Tomio „Kapitán Samozřejmý“ Okamura píše o umění vládnout
Diskriminace menšin i většin, státní dluhy, energetika, volební systém, léčba deviantů. Tyhle problémy dlouho neměly jednoduchá řešení. Pak přišel Tomio Okamura.