Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: socialismus

Další články na téma socialismus najdete na Peníze.cz.

Jak se zbavit korupce II: Korupce je příznak, ne příčina

Jak se zbavit korupce II: Korupce je příznak, ne příčina

V pokračování včerejšího článku se autoři zaměřují polopravdy a mediální mýty, které podle nich zastírají skutečnou povahu korupce. „Média otáčejí kauzalitu. Korupce je příznak, nikoli příčina,“ tvrdí.

Pavel Ryska, Jan Průša7. 6. 2012
Mitterandův dědic Hollande

Mitterandův dědic Hollande

François Mitterand, poslední socialistický prezident Francie začal své úřadování posilováním sociálních výdajů a znárodňováním. Mitterandův program musel skončit fiaskem a také skončil: od jeho časů už Francie nikdy nebyla finančně zdravá, říká Pavel Kohout a shrnuje exkluzivně pro Finmag vyhlídky Francie s novým levicovým prezidentem Françoisem Hollandem.

Pavel Kohout9. 5. 2012
Nikoho nezaměstnám. Jsem asociální?
 12 095

Nikoho nezaměstnám. Jsem asociální?

Musím se omluvit. Nedávno jsem zveřejnil článek s názvem Proč vás nezaměstnám. Byl to velmi hulvátský článek. Něco tak obhroublého zkrátka do slušné společnosti nepatří. A jako by to nestačilo, vykřikoval jsem navíc, že „bych nikdy nezaměstnal ženu“.

Andor Jakab23. 1. 2012
Proč vás nezaměstnám
 96 942

Proč vás nezaměstnám

Mohl bych zaměstnat dvanáct lidí za 760 eur čistého, ale neudělám to. Řeknu vám proč. Mohli byste pracovat v pěkné kanceláři mé firmy, která působí v sektoru služeb. Žádný telemarketing, ani nic podobně pochybného. Dělali byste seriozní, náročnou práci, osm hodin denně, víkendy volné...

Andor Jakab17. 1. 2012
Kam se poděl kapitalismus?

Kam se poděl kapitalismus?

Za všechno může mamon zlých kapitalistů, ozývá se světem. Ve skutečnosti tam, kde máme tendenci obviňovat kapitalistu, často neselhal on, nýbrž regulátor.

Pavel Kohout4. 1. 2012
Paul Samuelson: V americké centrální bance jsem pracoval od šestnácti...

Paul Samuelson: V americké centrální bance jsem pracoval od šestnácti...

Na rozhovor Lukáše Kovandy s Paulem Samuelsonem, možná nejvlivnějším teoretikem ekonomie druhé poloviny 20. století, jsme na Finmagu od října 2009, kdy vyšel, odkazovali mnohokrát, celý se zde ale neobjevil nikdy. Dnes, téměř na den přesně dva roky poté, co vyšel, jsme se to rozhodli napravit. Některé pasáže jsou totiž aktuálnější než kdykoliv předtím. A to přestože bylo Paulu Samuelsonovi v době, kdy se s Lukášem setkal, čtyřiadevadesát.

Lukáš Kovanda8. 10. 2011
Socialismus s termodynamickou tváří

Socialismus s termodynamickou tváří

Jsou dvojí zákony: jedny dané, to jsou zákony přírodní, druhé si vymýšlejí lidé. Počet těch prvních je konstantní (jen čas od času se povede objevit nějaký, který jsme doposud neznali), počet druhých – roste. Zkusme aplikovat přírodní zákony na bujení ekonomických (a společenských) regulací. K čemu dojdeme? Podle druhého termodynamického zákona se uregulujeme k ekonomické smrti.

Tomáš Fürst30. 9. 2011
Kim Kiyosakiová: Proč ženy poslouchají břídily

Kim Kiyosakiová: Proč ženy poslouchají břídily

Američanka Kim Kiyosakiová, expertka na ženské osobní finance a choť proslulého finančního popularizátora Roberta Kiyosakiho, říká: „Brát si muže pro peníze? To bych zkrátka nikdy neudělala. Zabíjí to ženskou sebeúctu. Lidé jako Heather Millsová, bývalá manželka Paula McCartneyho, jsou pro ženy prostě strašným vzorem.“

Lukáš Kovanda22. 8. 2011
Postřehy z předkrizového léta

Postřehy z předkrizového léta

Itálie, léto 2011. Historická centra měst, galerie, pizzerie, trattorie a osterie lákají turisty jako každý rok. A přece je tu rozdíl: přibyly sprejované nápisy: Noi la crisi non la paghiamo. My tu krizi nezaplatíme. Docela to chápu. Ital, který pracuje a platí pořádně vysoké daně, nemá chuť platit víc. Nezaměstnaný mladý Ital, který nemá peníze na bydlení a založení vlastní rodiny, má ještě menší chuť něco platit.

Pavel Kohout18. 8. 2011
Reformy podle TOP 87: Jak končil perestrojkový experiment
 5 126

Reformy podle TOP 87: Jak končil perestrojkový experiment

Provokativní historická publikace Konec experimentu dokumentuje snahu soudruhů o přestavbu socialismu. A mimoděk ukazuje, v čem se tehdejší doba podobá té dnešní.

Michal Kašpárek4. 8. 2011
2/2