Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: SSSR

Sankce proti Rusku jsou jen prázdné gesto
 5 940

Sankce proti Rusku jsou jen prázdné gesto

Reálně Američané proti Rusku vystupují tvrději než Evropská unie, ani oni však nehodlají pouštět dál než k víceméně bezvýznamným gestům. Rusku se možná jeho postup vůči Ukrajině opravdu nevyplatí, jak ale naznačuje sloupkař Washington Examineru, pokud se tak stane, ekonomické sankce na tom budou mít podíl pramalý.

Steve Chapman25. 3. 2014
Už to bude dobré
 5 656

Už to bude dobré

Lidstvo je kousek od toho, aby vyřešilo hned několik odvěkých problémů a vstoupilo do éry hojnosti. Aspoň to tak slibuje americký knižní hit.

Michal Kašpárek9. 5. 2013
Evropa prohrává vlastní budoucnost

Evropa prohrává vlastní budoucnost

Evropa prochází vážnou krizí: týká se její ekonomiky, politiky i identity. Eurozóna vrávorá nad propastí, ekonomika skomírá, roste napětí mezi jednotlivými členskými zeměmi. Je zpochybňována efektivita „kapitalismu s lidskou tváří", pro Evropskou unii vždy příznačného. K tomu všemu se přidává ještě spor o hospodářskou nezávislost zemí starého kontinentu.

Marek Magierowski7. 5. 2012
Paul Samuelson: V americké centrální bance jsem pracoval od šestnácti...

Paul Samuelson: V americké centrální bance jsem pracoval od šestnácti...

Na rozhovor Lukáše Kovandy s Paulem Samuelsonem, možná nejvlivnějším teoretikem ekonomie druhé poloviny 20. století, jsme na Finmagu od října 2009, kdy vyšel, odkazovali mnohokrát, celý se zde ale neobjevil nikdy. Dnes, téměř na den přesně dva roky poté, co vyšel, jsme se to rozhodli napravit. Některé pasáže jsou totiž aktuálnější než kdykoliv předtím. A to přestože bylo Paulu Samuelsonovi v době, kdy se s Lukášem setkal, čtyřiadevadesát.

Lukáš Kovanda8. 10. 2011
Ruská demokracie...

Ruská demokracie...

U příležitosti dvacátého výročí zažehnaného prokomunistického puče se komentátorka chicagského zpravodajského serveru RealClearPolitics zamýšlí nad situací Ruska dnes. To, co před dvaceti lety vypadalo jako možný návrat komunismu, se ukázalo jako poslední křeč. Křeče, ve kterých dnes vidíme ruskou demokracii, vypadají jako poslední tažení. Možná jde ale jen o dlouhý a těžký porod…

Cathy Youngová12. 9. 2011
Fareed Zakaria: Jsou nejlepší dny Ameriky za námi?

Fareed Zakaria: Jsou nejlepší dny Ameriky za námi?

Jsem Američan, nikoliv náhodou zrození, ale volbou. Hlasoval jsem nohama a stal se Američanem, protože miluji tuto zemi a domnívám se, že je výjimečná. Ale když se dívám na dnešní svět a na silný proud technologických změn a globální konkurence, jsem z toho nervózní. Patrně nejvíce mě znepokojuje skutečnost, že zatímco tyto tendence sílí, Američané se zdají neschopni pochopit rozsah výzev, kterým čelíme. Navzdory medializovaným tlachům u vzestupu Číny většina Američanů vychází z předpokladu, že USA jsou i nadále světovou jedničkou. Ale je to pravda?

Fareed Zakaria8. 6. 2011
Rusko a ropa: Opustíš-li mne, zahynu!

Rusko a ropa: Opustíš-li mne, zahynu!

Michail Chodorkovský, ruský ropný baron, který se kdysi postavil Kremlu, dostal před pár měsíci k osmi letům ve vězení, které si již odseděl, dalších šest. Tentokrát byl odsouzen za krádež nesmyslně velkého množství ropy. Té samé, kvůli níž byl již jednou obviněn, protože ji měl prodat, aniž by zaplatil daň.

Anne Applebaum22. 3. 2011