Články na téma: veřejná správa
Veřejná správa je obor zahrnující činnosti, instituce a procesy zaměřené na správu a řízení veřejných záležitostí a poskytování služeb veřejnosti. Jedná se o klíčovou část fungování státu.
Strukturu veřejné správy tvoří:
- Centrální veřejná správa zahrnující ministerstva, úřady a agentury, které se zaměřují na specifické oblasti.
- Místní veřejná správa, což jsou obce a kraje. Kraje fungují jako mezistupeň mezi centrální a místní veřejnou správu. Obce i kraje mají vlastní samosprávu a odpovídají za oblastní rozvoj, vzdělání a zdravotnictví.
Funkcemi veřejné správy je implementace státní politiky a legislativních předpisů, poskytování základních služeb občanům, koordinace a plánování rozvoje regionů i měst a regulace a kontrola různých sektorů a standardů.
Veřejná správa je nezbytná pro fungování demokracie a k zajištění veřejného pořádku. Také je důležitá při rozvoji společnosti, řízení veřejných věcí a při dodržování zákonů.
Další články na téma veřejná správa najdete na Peníze.cz.
Od švarcsystému po Muska. Jak si Česko zadělává na pořádný průšvih
Každý pamětník listopadu 1989 vzpomíná na euforii, která tehdy ovládala naprostou většinu společnosti. Po desítkách let bylo náhle legální podnikat! Splněný sen. Něco, co jsme doposud znali jen z filmů, se stalo realitou. Dnes, po desítkách let, je ovšem všemu jinak. Proč to...?
Brno, město pro byznys. Moravská metropole se vyhoupla na první příčku v národním srovnání
Kde se v Česku nejlépe daří byznysu? Většina lidí by asi odpověděla v Praze. Co když se ale na stejnou věc podíváme trochu jinak a zeptáme se, které město je podnikatelsky nejatraktivnější a byznysu nejvíce nakloněné? Srovnávací výzkum Město pro byznys letos jasně ukázal, že takovému žebříčku kralují jiná města. A jeho čelo opanovalo Brno.
Zrušme konečně zbytečné úřady. Je tu nová šance, jak upgradovat Česko
Česká republika chce využít prostředků z Nástroje pro oživení a odolnost EU, aby se připravila na budoucnost a byla odolnější vůči krizím. Tak to alespoň píše vláda v aktualizovaném Národním plánu obnovy (NPO). Jistě se shodneme na tom, že země nějaký ten upgrade skutečně potřebuje. Jak by měl ale vypadat?
Kdo nakrmí státního Otesánka? Stát bobtná a vláda to není schopna zarazit
Vláda slíbila snížení stavů státních zaměstnanců. Už teď se ale dá tušit, že o „štíhlosti“ státní správy bychom si neměli dělat iluze. Dokdy dokážeme živit rostoucího státního Otesánka?
Česká pošta vedví? Tohle není akce z plezíru, ale záchrana na poslední chvíli
Český poštovní moloch se zásadně změní. Alespoň to zvěstovala vláda. Kolikrát jsme ale tohle už slyšeli? Dá se to ještě brát vážně? Jasné je to, že transformace je naprosto nezbytná.
Děkuji, striptýz být nemusí
Když už nutíme správce titěrných statisícových rozpočtů vysvlékat se do naha, měli jsme na té show aspoň začít kontrolovat návštěvníky.
Musí to bejt něčí známej aneb Proč nezávidím úředníkům
Pár postřehů člověka, kterého těsně minul kalich „teplého místa“.
Richard Kaucký: Elektronizace státní správy? Nevyužíváme potenciál, který tu je
„Pokud zavádím další a další technologie jen proto, že je to momentálně v módě, pak to téměř jistě nepovede k úspěchu. Informační technologie jsou dobrý sluha, ale zlý pán,“ varuje ve druhé část rozhovoru Richard Kaucký, podle kterého stát nepostupuje při elektronizaci veřejné správy příliš efektivně.
Sociálně vyloučení. Jak dostat lidi z bodu nula nebo minus deset „do normálu“
Hasit sociální konflikty a pomáhat obcím řešit problém „sociálně vyloučených“ lidí. To má v popisu práce Agentura pro sociální začleňování. Potřebují obce její experty? Nedokážou si nejlíp poradit samy? A jaké léky ohroženým regionům pracovníci Agentury ordinují? O tom všem v druhém díle rozhovoru s Alenou Zieglerovou.
Sociálně vyloučení neleží na kavalci. Pracují. Jenže načerno
Řadu let pracovala jako vedoucí na Úřadu práce v Mostě. Chanov i problémy lidí „na okraji“ zná z blízka. Teď se věnuje řešení nezaměstnanosti v Agentuře pro sociální začleňování. V úřadě, který má na starosti nepopulární úkol – pomáhat zapojovat „sociálně vyloučené“ lidi „zpět do společnosti“. Ožehavá je už tahle formulace – a to jsme ještě ani nezačali. „Začlenit do společnosti? A kde žili předtím?“ ptá se Alena Zieglerová.
eGovernment za miliardy: šikana, ponižování, svévole. Rozhovor s Petrem Říhou
„Co chtějí, vědí o člověku, mají na to kartotéku,“ zpívá Jarek Nohavica. Dnes už tedy nemají kartotéku, ale databázi. A ne jednu. Pokračování rozhovoru s Petrem Říhou z občanského sdružení Egonov, které poukazuje na zoufalou neefektivitu českého eGovernmentu a díry, kterými ze státních databází můžou utíkat data k nepovolaným očím.
Petr Říha: Štíhlá administrativa? Toho bohdá nebude!
„Spuštění základních registrů bylo vyčísleno na čtyři miliardy. Z toho 85 % nákladů má hradit Unie a pouze 15 % má zaplatit stát. To jsou pěkné peníze, nemyslíte? Neříkám, jak to v tomto případě je s korupcí, ale jakákoliv procenta z téhle částky jsou určitě zajímavá pro spoustu lidí,“ říká Petr Říha z občanského sdružení Egonov.cz.
Politici, andělé a korupčníci
Korupce je prvořadým tématem české politiky už od parlamentní kampaně Miloše Zemana v roce 1998. Troufl bych si tvrdit, že o volebních vítězích a poražených rozhoduje ještě častěji než téma sociálního státu. Nejlépe to dokládají volby poslední, kde hlad veřejnosti po boji s korupcí vynesl relativně obskurní straně plných čtyřiadvacet poslaneckých mandátů. Naproti tomu sociální demokracie, která téma korupce silně podcenila, musí snášet roli sice hlasité, leč jinak bezbranné opozice.