Články na téma: veřejné rozpočty
Veřejné rozpočty jsou finanční plány, které určují, jak a jakým způsobem bude nakládáno s veřejnými prostředky. Jedná se o klíčový nástroj veřejné správy pro zajištění financování veřejných služeb a infrastruktury.
V České republice je nejvýznamnějším veřejným rozpočtem státní rozpočet, který zahrnuje veškeré finanční toky na úrovni celé republiky. Sestavuje ho Ministerstvo financí a je schvalován Parlamentem. Dělí se na příjmy a výdaje, přičemž mezi hlavní příjmy patří daně a platby pojistného, výdaje tvoří zejména zdravotnictví, školství, bezpečnost a obrana, sociální dávky a důchody.
Podnikatelé jsou součástí veřejného státního rozpočtu, protože jsou přispěvateli. Platí daně a poplatky. Veřejné rozpočty ale představují pro podnikatele i příležitosti, například prostřednictvím různých soutěží, financování projektů a také vypisováním velkých infrastrukturních projektů, zakázek a jiných iniciativ. O ty se podnikatelé prostřednictvím veřejných soutěží mohou ucházet a získat tak významný příjem pro svůj byznys.
Další články na téma veřejné rozpočty najdete na Peníze.cz.
Zapráská vláda bičem na „bandu simulantů“? Brzy můžeme marodit za své
Před 15 lety vyrukoval kabinet Mirka Topolánka na „simulanty“ a zpřísnil nemocenské. Může se to opakovat i za vlády Petra Fialy. Bylo by znovuzavedení karenční doby dobrým krokem?
Očima expertů: Vést válku proti drogám?
Už v roce 2011 ohlásila Globální komise pro drogovou politiku, že válka proti drogám selhala. Kde se stala chyba? Jak se poučit? Je čas legalizovat některé drogy a přestat kriminalizovat jejich uživatele?
Ať si regiony a školy zastropují reklamní rozpočty
Z marketingových válek krajů, měst a škol nemají prospěch občané, ale hlavně majitelé reklamních agentur a ploch.
I chodníky jsou modré a oranžové. Víc, než si myslíte
Města stojí před otázkami, na které neexistuje jedna objektivní správná odpověď. Zastupitelé a radní se budou chtě nechtě rozhodovat podle ideologie. Bylo by fajn přestat před ní utíkat do líbivých řečí o opravách výmolů.
Dotace MotoGP: Velká cena zbožných přání
Každý rok se do brněnské Velké ceny nalije několik desítek milionů korun z veřejných rozpočtů. Argumenty pro veřejnou podporu brněnského závodu MotoGP ale stojí na vodě.
Když se z boty stane „bota“
Víte, co je Corfam? Případně Edsel? Nejste-li zrovna fanda historie marketingových selhání, pravděpodobně tato slova čtete poprvé. Obě označují produkty, do kterých jejich mateřské firmy vkládaly veliké naděje a desítky milionů dolarů. Realita tržního prostředí je z jejich snění brzy probrala – ale ne v každém odvětví je realitě dovoleno konat.
Anketa: Národní rozpočtová rada – kladivo na plýtvání, nebo zbytečný úřad?
Bič na rozhazovačné choutky správců veřejných peněz: Návrh takzvané fiskální ústavy počítá se vznikem Národní rozpočtové rady, která se jim má dívat na prsty. Má takový úřad smysl? Zeptali jsme se Aleše Michla, Pavla Kohouta, Tomáše Prouzy a dalších osobností ze světa financí a byznysu.
Pavel Kohout: Kdo poškozuje hospodářství
Poslanci nechtějí, aby korupce ve veřejných zakázkách definitivně zmizela.
Pavel Kohout: Ne víc, než vybereme
Podle chybných pravidel vznikají špatná rozhodnutí. Pokud například platí pravidlo, že schodek do tří procent HDP je v pohodě, pak schodek bude. Svou novou knihu ekonom Pavel Kohout nazval Úsvit. Optimisticky. Věří, že jeho návrh nové české ústavy je základem systému lepších pravidel.
Kašlete na „národní pověst“, netrapte se „ostudami“. Prostě braňte své peníze a svá práva
Češi nikdy nebyli ve světě moc oblíbení, a pokud jde o ostudy, mají tvrdou konkurenci. Proto se kvůli politickým průšvihům bojte spíš o kvalitu vlastního života než o fiktivní národní pověst.
Anketa: Hrátky s rozpočtem? Kalousku, jsi jednička!
Na nouzový návrh státního rozpočtu pro příští rok sice nakonec nedošlo, alespoň ale víme, kde bude Miroslav Kalousek příště škrtat. Co si o tom myslí ekonomové Tomáš Prouza, Pavel Kohout, David Marek či prezidentský kandidát Tomio Okamura?
Ne nízké příjmy, vysoké výdaje nás táhnou dolů
Optimální kompromis? Snižujme výdaje a daně srazme a držme dole – a bude prosperující soukromý sektor i vyrovnané rozpočty.
MotoGP v Brně: největší a nejdražší „soudek pro Pražáky“
Moravská ekonomická teorie i praxe přečkala několik revolucí. Je totiž nadčasově jednoduchá: nalákat, ožrat, oškubat. Děláme to s radostí – a s dotacemi od města, kraje i ministerstva školství.
Inflace mimořádnosti: Odměny úředníkům v čase krize
Snad až příliš snadno zapadly nedávné informace Lidových novin o výši odměn, které vypláceli ministři české vlády v čele s TOP 09. A jak napovídá příklad odměn vyplácených v roce 2011 radnicí Prahy 6 špičkám tamějšího úřadu, pozadu zřejmě nebudou ani obce a kraje. Velmi pravděpodobně bez ohledu na stranickou příslušnost jejich vedení.
Pavel Kohout: Až všechny pokusy selžou...
„Stát ještě nezačal pořádně šetřit, daňová politika vlády je podivná, neprospívá investicím ani hospodářskému růstu,“ říká Pavel Kohout o domácím hospodářství. Jak vidí světovou krizi a proč nemá strach o Evropu?
Cikrtův pan Tubička měl poučit o lécích. Spíš ale umoří nudou
Známý propagátor tržních reforem ve zdravotnictví teď nechtěně ukázal, proč by se úřady měly radši od některých oblastí držet dál.
Politici? Jen je nechte, ať se bojí!
Jan Macháček přišel, inspirován případem Vlasty Parkanové, se zajímavou otázkou. „Nemůže mít série afér a obvinění ten dopad, že v atmosféře strachu přestanou politici vládnout, rozhodovat, pálit si prsty: vždycky se najde někdo, kdo je bude chtít později popotahovat?“ Jen je nechte, ať se bojí!
Jak se zbavit korupce II: Korupce je příznak, ne příčina
V pokračování včerejšího článku se autoři zaměřují polopravdy a mediální mýty, které podle nich zastírají skutečnou povahu korupce. „Média otáčejí kauzalitu. Korupce je příznak, nikoli příčina,“ tvrdí.
Aleš Michl: Žádná krize tady nikdy nebyla!
„Krize? Žádná krize ani v USA, ani v Evropské unii není a nebyla,“ říká v pokračování exkluzivního rozhovoru ekonom Aleš Michl. V pokračování se taky dozvíte, co mají společného McDonald’s a komunisté a proč si česká pravice kope vlastní hrob.
Anketa: Co nám média tají?
Jaká témata se v ekonomických médiích neobjevují, i když by si to zasloužila? A proč je vlastně média ignorují? Na to jsme se zeptali ekonomů Pavla Kohouta, Petra Macha, Tomáše Prouzy a dalších osobností ze světa financí.
Člověče, koncepce: Pravidla deskové hry
Milion za mizernou diplomku? Rozdává se právě teď v celém Česku, z veřejných rozpočtů a evropských fondů. Přisedněte k hracímu stolu, šestky na téhle kostce padají všem.