Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

MotoGP v Brně: největší a nejdražší „soudek pro Pražáky“

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
31. 8. 2012
 5 009

Moravská ekonomická teorie i praxe přečkala několik revolucí. Je totiž nadčasově jednoduchá: nalákat, ožrat, oškubat. Děláme to s radostí – a s dotacemi od města, kraje i ministerstva školství.

MotoGP v Brně: největší a nejdražší „soudek pro Pražáky“

Něco bylo ten sobotní večer v Brně jinak. Podchod pod nádražím mě sice i tentokrát přivítal známým pachem moči a ze zábradlí mezi tramvajovými nástupišti – tedy městského majetku – se pořád usmívaly ty samé kyberštětky z reklam na videochaty. Čím víc jsem se ale blížil Svoboďáku, tím silnější jsem měl pocit déja vu. Teprve když jsem u orloje dostal od brigádnice letáček nedalekého bordelu, opodál spatřil stánek se starobrnem za čtyřicet korun a pódium s miss bikini jak vystřiženou z Formanových filmů, bylo mi to jasné. Motocyklová Velká cena je znovu tady.

Automotodrom na kraji Brna hostil závod MotoGP opět s pomocí veřejných rozpočtů: na 46,5 milionů korun dotací se složilo město, kraj i ministerstvo školství a tělovýchovy. Argument zní rozumně: pořadatelé platí za zalistování do seriálu mistrovství světa poplatek 1,7 milionů eur, příjmy ze čtvrt milionu návštěvníků má přitom celý region, včetně státu. Něco tu ale smrdí. Není to benzin, je to sud s něčím docela jiným. S „vínem pro Pražáky“. Ještě než se k tomu dostaneme, ukážeme si, jak by rozumný moderní stát podnikání podporovat neměl:

Klíč k určování feudálních pořádků

Když už někoho rozumný moderní stát dotuje, dělá to na základě výběrového řízení a ověřitelných čísel. – Na feudálním východě stačí lennímu pánovi zamotat hlavu 212 tisíci návštěvníky jeho državy a už se vám sypou miliony. Co na tom, že do toho třikrát počítáte lidi, co šli na páteční trénink, sobotní kvalifikaci i nedělní závod. Co na tom, že se neví, kolik z nich přijelo v neděli ráno a bez jediné vypité kofoly se odpoledne vrátilo zpátky do Rakous. Co na tom, že kempy za okruhem opustí jen minimum celovíkendových návštěvníků: sám jsem viděl, že centrum Pardubic bylo v sobotu večer živější než centrum Brna, pivně-erotické zábavě navzdory. A co na tom, že nikdo nikdy nepočítal zvýšené náklady policie a dopravního podniku.

Je to „spor víceméně filosofický“, řekl webu Bystřičník o přínosu závodů primátor Roman Onderka. Ale kdepak: je to spor mezi zbožnými přáními a čísly. První by naplnilo brněnskou přehradu, zato druhého se nedostává.

V moderních městech mají všichni podnikatelé stejný přístup k veřejným službám. – Ve feudálním Brně jezdí už roky během závodů bezplatné autobusy městského dopravního podniku z centra na okruh a zpátky. Ovšem jen během programu: sprchu v kempu po dni na tribuně a výlet za večerním utrácením do Brna nestihnete.

Když chtějí svým zákazníkům nabídnout bezplatnou linku obchodní domy na předměstí, musí ji samy financovat, snad že tam lenní pánové na rozdíl od závodní dráhy nikdy nedostali příležitost něco slavnostně odstartovat, předat nebo přestřihnout.

V nefeudálních společnostech se novináři pídí po tom, jestli se s veřejnými penězi nakládá účelně. – Brněnská média nekriticky přetiskují prosby o vyšší dotace pro okruh a pořádají soutěže o volňásky, pokud ovšem neřeší něco důležitějšího.

Moderní společnosti vydělávají na kvalitních službách, autentických hodnotách, upřímnosti a otevřenosti. Proto je jejich bohatství dlouhodobě udržitelné a nestojí a nepadá s jednou dotací. – Jihomoravská ekonomická teorie i praxe nese už věky název „soudek pro Pražáky“. Právě do takového sudu prý dávali vinaři to nejhorší, ale také nejdráže prodávané víno. V kempech kolem Automotodromu nabírá teorie podobu gambrinusu za 50 korun a lahve vody za 75. Udržitelné to moc není: zatímco Starý zákon hovoří o sedmi tučných a sedmi hubených letech, my máme jeden tučný víkend a pak rok na poli. V horším případě na pracáku.

A hlavně: rozumný moderní stát řeší v první řadě kvalitu života svých občanů. To samé platí i pro kraje a města. Ve Vídni, Kodani nebo Vancouveru se Velká cena nejede. Byl bych ale hodně překvapený, kdyby na jejich obyvatele kvůli tomu doléhala tíseň a přemýšleli by o stěhování řekněme do Saské Kamenice, poblíž které se závod MotoGP jezdí. – Pro feudální brněnské vládce i nás, jejich neméně feudální poddané, je ovšem neustále omílaná „prestiž“ důležitější než klid obyvatel nebo přesně 2280 dalších věcí. Právě proto ji ještě dlouho nezískáme.

Ale tentokrát se nám Brňákům neposmívejte: jedeme v tom s krajem i s vládou. S vámi všemi.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (3)

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Související témata

brnodotacepřerozdělováníRoman Onderkasportstátní rozpočetveřejné rozpočty
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo