Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Babiš versus Kalousek. Volby na Hrad, co by měly říz

Pavel Jégl
Pavel Jégl
7. 12. 2021
 6 494

Že žádný spasitel na Hrad nepřijde? A co Miroslav Kalousek? Někdejší šéf TOP 09 prý vážně zvažuje svou kandidaturu. Můžeme snad zažít zábavnější mač ve finále prezidentských voleb 2023 než jeho souboj s Andrejem Babišem?

Babiš versus Kalousek. Volby na Hrad, co by měly říz
Prezidentské volby 2023 slibují zábavný souboj dvou politických kohoutů: MIroslava Kalouska a Andreje Babiše. / Zdroj: TOP 09, Vláda ČR / koláž Finmag.cz

V politice se někdy dějí věci, které bývají do poslední chvíle pokládány za nereálné. Kdo třeba v roce 2013 čekal, že do druhého kola prezidentských voleb proti Miloši Zemanovi postoupí Karel Schwarzenberg?

Mohl by se snad Miroslav Kalousek v lednu 2023 ve volebním finále postavit Andreji Babišovi?

Andrej Babiš už kampaň odstartoval výzvou Sbírejte podpisy, třeba zkusím Hrad. Ve videu na Facebooku řekl: „Všichni se na to ptají. Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat petiční archy a posbírali by dost podpisů…“ A hle – za několik dnů na pražském Andělu stál petiční stánek.

Babišovi by přitom stačilo, kdyby ho nominovalo 20 ze 72 poslanců za ANO (ústava, článek 56, odstavec 5). Majitel tohoto hnutí však rozehrál stejný scénář jako před sněmovními volbami. Hraje v něm na city voličů: Už jsem chtěl v politice končit, ale lidé mě přesvědčili, abych kandidoval.

Kalousek vyjednával s ČSSD o vládě tolerované komunisty, Babiš s podporou komunistů vládl.

Hogo Fogo z financí

Jeho protipól Miroslav Kalousek složil v lednu poslanecký mandát. A už tehdy o kandidatuře na Hrad pravil „nikdy neříkej nikdy“. O necelých jedenáct měsíců později dává najevo, že o ní vážně uvažuje.

V rozhovoru pro Právo řekl: „Ještě nejsem rozhodnutý, ale fakt je, že jsem o tom začal vážně přemýšlet (…) Říkám, že by pojetí prezidentské funkce mělo být více civilní a prezident by neměl být veřejností vnímán jako národní ikona.“

Andrej Babiš
Úřad vlády ČR

Hledá se prezidentský kandidát proti Babišovi, zn.: spěchá

Naděje, že se na Hrad vrátí takové ctnosti jako důstojnost a noblesa, se s Andrejem Babišem spojovat nedají. Takže, kdo má šanci porazit ho v prezidentských volbách, pokud se do nich – ať říká, co říká – rozhodne jít?

Národní ikona z Kalouska vskutku být nemůže. Není žádný Limonádový Joe. Podstatná část veřejnosti by si ho spíš mohla ztotožnit s padouchem jménem Horác Hogo Fogo Badman

Jenže do národní ikony má daleko i Babiš. Tři příklady, které ukazují, že je od ní vzdálen víc než Kalousek:

1. Kalousek se během vládního angažmá zaskvěl tím, že známým ponechával sporné dotace – Babiš se v případě Čapího hnízda sám snažil získat dotaci lstí, pomocí nastrčené firmy.

2. Kalousek v čele lidovců vyjednával s ČSSD o vládě tolerované komunisty – Babiš vládl se sociálními demokraty s podporou komunistů.

Aktualizace 10:56: V původní verzi textu bylo uvedeno, že pan Miroslav Kalousek „známým ponechával neprávem získané dotace“ a že „vyjednával s komunisty toleranci pro vládu sociálních demokratů podporovanou lidovci“. Informace však nebyly pravdivé, dotace pro Karla Schwarzenberga byla přidělena právem a měla formální nedostatky, a pan Miroslav Kalousek ve skutečnosti nejednal s komunisty, ale s ČSSD o vzniku vlády s podporou komunistů. Za uvedené nepřesnosti se omlouváme.

3. Kalousek se pro leckoho stal symbolem deficitů, dluhů a zejména škrtů, které stoupenci ANO označují přívlastkem „tupé“. Babiš ho však se svou vládou v deficitech trumfnul a zanechal za sebou dluhy (nejen způsobené covidem), které jsou vyšší a „tupější“.

Není pochyb, že volby, ve kterých by se proti Babišovi postavil Kalousek, by měly říz.

S Kalousem by volby měly říz, ale…

Kalouskovi se nedá upřít politický um. Má postřeh, je nadán řečnickými schopnostmi, intelektem převyšoval sněmovní průměr. Dokáže debatovat o makroekonomických tématech, jako jsou strukturální deficit, finanční trhy, anebo ratingy. Má chytrý humor a na rozdíl od mnohých poslanců se orientoval v diskuzích.

A co takhle ženu?

Tady je to samý Zeman, Kalousek, Drahoš, Babiš, ale kde jsou zástupkyně něžného pohlaví? Nepotřebujeme náhodou už první českou prezidentku? Sestry z Heroine se na tuhle otázku podívaly pěkně zblízka: Jaká by měla být, jaké hodnoty představovat a co by měla v prezidentské funkci změnit? A jak se to vlastně s ženami ve veřejném prostoru a v politice má a jakým překážkám čelí? Prezidentský speciál Heroine.cz se jim věnoval celý květen.

Není pochyb, že volby, ve kterých by se proti Babišovi postavil Kalousek, by měly říz. Byly by na hony vzdáleny volebnímu finále v roce 2018, kdy proti vyčerpanému Zemanovi stál toporný kolovrátkový akademik Jiří Drahoš drmolící „je to marný, je to marný, je to marný“… (A nakonec to opravdu bylo „marný“.)

Kalousek se chce rozhodnout do konce zimy. Nejvyšší čas. Nejpozději v lednu 2023 bychom měli znát jméno příštího českého prezidenta.

Kandidovat se na Hrad chystá, anebo to aspoň zvažuje, houf zájemců. Kromě Babiše a Kalouska mezi ně patří generál Petr Pavel, senátor Pavel Fischer, odborový předák Josef Středula, matematik a majitel Zlatého slavíka Karel Janeček či ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. A svého člověka se do voleb chystají vyslat i strany pětikoalice. Mohl by jím být Vít Rakušan, Miloš Vystrčil, případně Alexandr Vondra.

Babiš postupem času nabíral nedůvěru. Teď mu nevěří kolem dvou třetin voličů a stejný počet se vyslovil proti jeho kandidatuře na Hrad.

Pan nevolitelný

Kalousek by se v téhle společnosti neztratil. Jenže vyvolává negativní emoce. Zejména v jeho případě platí, že politikům se hříchy sčítají (někdy i násobí). A Kalousek těch hříchů posbíral kopec.

Komu byste to tam hodili?

Výsledkem je, že mu v průzkumech agentur CVVM a STEM v minulých letech pravidelně vyslovovalo nedůvěru kolem osmdesáti procent dotázaných. A jeho roční distanc od politiky tuhle cifru sotva mohl výrazně snížit. Proto se dá předpokládat, že Kalousek je v prezidentských volbách nevolitelný.

Také Babiš postupem času nabíral nedůvěru. Teď mu nevěří kolem dvou třetin voličů a stejný počet dotázaných se v sondě Medianu vyslovil proti jeho kandidatuře na Hrad. Třetina voličů mu však postačí k postupu do druhého kola a při předpokládané šedesátiprocentní účasti ve druhém kole může Babiš, na rozdíl od Kalouska, pomýšlet na vítězství v kole druhém.

Volební finále Babiš versus Kalousek tedy pravděpodobně nakonec nebude. Lze si aspoň přát, aby se proti Babišovi postavil někdo s Kalouskovým politickým rozhledem (ale bez Kalouskovy minulosti).

Už ve čtvrtek nový Finmag. S roboty

KolportérZdroj: Shutterstock

Pavel Jégl představí všechny typy dnešních robotů: koboty, bojoboty, choroboty, roboty domácí i roboty domácí mazlíčky • Vojta Dobeš tvrdí, že roboauto, co řídí samo, jen tak nebude, ať se Elon třeba utvítá • Michael Durčák zná české robotické startupy • Ondra Tůma krátce o robotických investičních poradcích • Kateřina Horáková o základních filmech, kde svádí lidstvo zápasy s robotstvem

Americká polepšovna

Jakub Žofčák o průmyslu brutálního polepšování amerických nezvedených teeangerů samotkami, ponižováním a fyzickými tresty. Včetně převychovávání homosexuální mládeže modlitbou

FIN

Dominik Stroukal o háčcích zodpovědného investování • Petr Němec o tom, ke komu milostivé léto nebude milostivé • Zdeněk Mihalco z Nadace Via o rostoucí chuti firem i lidí dávat na charitu • Top 5 světových filantropů

Kupte hned. Předplatné!
Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
16
+

Sdílejte

Diskutujte (4)

Vstoupit do diskuze
Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a... Více

Související témata

Andrej BabišMiroslav Kalousekprezidentprezidentské volbyvolby
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo