Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Z radnice do zadnice: Jak investuje česká samospráva

Aleš Tůma
Aleš Tůma
12. 5. 2011

Nad investováním některých radnic zůstává rozum stát. Vedení několika měst (například Sokolova) a pražských městských částí koupily přes společnost Key Investments nelikvidní dluhopisy a teď jim hrozí ztráta mnoha desítek milionů.

Z radnice do zadnice: Jak investuje česká samospráva

Ve srovnání s permanentní vládní krizí se této aféře dostává trochu menší mediální pozornosti, ale rozhodně neoprávněně. Jde o skandál, který snese srovnání s podvody Bernieho Madoffa (i když naštěstí ne co do velikosti). Buď je na dotčených radnicích někdo trestuhodně nevzdělaný, nebo naprosto zkorumpovaný.

Zbohatneme jako Standa!

Podiv budí už volba obchodníka – neprůhledné společnosti Key Investments. Proč úředníci nevyužili služeb některého z členů Burzy cenných papírů Praha? Ani členství na burze ještě nemusí zaručit kvalitu, viz případ nechvalně známých Capital Partners. Ale působí tu hned několik renomovaných obchodníků s dlouholetou tradicí a referencemi od klientů z řad firem i veřejného sektoru. Hlavní referencí Key Investments byla zřejmě asistence při zázračném zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse.

Ještě větší podiv budí volba „investic“. Šlo o dluhopisy firem propojených se samotnými Key Investments. Ukázkový střet zájmů. Na konci dubna společnost Key Investments položila licenci obchodníka s cennými papíry, radnice tak místo peněz zřejmě většinou dostanou právě tyto dluhopisy s velmi nejistou hodnotou.

Jak do toho začnou šťourat novináři, půjde cena dolů

Navíc dluhopisy nebyly veřejně obchodované – to znamená nižší likviditu a méně transparentní cenu. Starosta Prahy 10 Milan Richter ještě před pár dny přesvědčoval veřejnost, že tržní hodnota portfolia je vyšší než nákupní. O „tržnosti“ této hodnoty (vypočítané Key Investments) lze s úspěchem pochybovat.

Mimochodem celé video z jednání městské části je velmi zajímavé. Když budeme parafrázovat výroky jednoho ze zastupitelů: „Vypukla krize, začaly krachovat banky – tak jsme dali peníze do nelikvidních cenných papírů. A za všechno vlastně můžou média – nejenom za kauzu Key Investments, ale i za celou světovou finanční krizi.“ Děkujeme, že jste nás poučili, páni radní.

Zdroj: Česká pozice, YouTube

Je pravda, že když budou radnice nyní chtít dluhopisy prodat co nejrychleji, mohou na tom tratit víc, než by bylo nutné. Samozřejmě záleží na kvalitě emitentů a pravděpodobnosti, že splatí jistinu. Úplně vyloučit tvrzení citovaného zastupitele, že celou kauzu rozpoutal někdo, kdo chce dluhopisy získat za levno, nelze.

Hloupí, nebo loupí?

Jenže ani to by politiky nezbavovalo odpovědnosti. Zvlášť u dluhopisů s vyšším výnosem platí, že je potřeba důkladně diverzifikovat, to znamená rozložit riziko nesplácení nákupem dluhopisů více emitentů. Namátkově vybraný příklad – portfolio Fond korporátních dluhopisů ČP Invest tvoří asi padesát titulů. Kolik jich měla Praha 10? Závratných pět, z nichž jeden tvořil polovinu portfolia!

Politici a úředníci, kteří tyto „investice“ mají na svědomí, zjevně neznají ani ty nejzákladnější základy financí. Nebo je naopak znají velmi dobře, ale za tučnou provizi na ně zapomněli?

Ale na tom vlastně nezáleží, máme daňového poplatníka...

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Aleš Tůma

Aleš Tůma

Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií působil v ekonomických rubrikách Hospodářských... Více

Související témata

Bernard MadoffCapital PartnersdluhopisyFond korporátních dluhopisů ČP InvestKey Investmentskorupcelicence obchodníka s cennými papíryMilan RichterPraha 10Stanislav Grossstřet zájmů
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo