Články na téma: korupce
Korupce je zneužití veřejné moci nebo postavení ve prospěch osobního zisku. Patří sem úplatky, podplácení, zneužití pravomoci, nepotismus, klientelismus a další.
Pro podnikatele korupce představuje závažné riziko. Může to být například narušení hospodářské soutěže, zisk neoprávněných výhod nebo smluv, může způsobit zvyšování nákladů na podnikání a snižovat konkurenceschopnost.
Pokud se korupce dopustí daný podnikatel, narušuje mu pověst i důvěryhodnost u veřejnosti a může dojít ke ztrátě dodavatelů, spotřebitelů, a dokonce i krachu celého podnikání. Korupce také vystavuje danou osobu právním i finančním rizikům, jako jsou pokuty, soudní žaloby, ztráta licence nebo uvěznění dané osoby.
Další články na téma korupce najdete na Peníze.cz.
Většina NFT za nic nestojí a Britové mají s kryptem utrum. Týden v kryptu #51
Kongresmani vytáhli do boje proti SEC, velký odpůrce bitcoinu bral úplatky ve zlatě a hotovosti, Britové mají s kryptem utrum, 95 % NFT je bezcenných a nové hacky za miliony dolarů. Je tu další #TýdenVKryptu.
Vláda na nic, liknavé soudy a vysoká korupce. „Blbá nálada“ v Česku nekončí
Česko je podle Indexu prosperity a finančního zdraví na 12. místě v Evropské unii. Příliš nedůvěřujeme vládě a soudům a korupci vnímáme jako vysokou. Proč tomu tak je a jak by to šlo zlepšit? Odemykáme pro vás komentář ekonoma Pavla Kohouta z tištěného Finmagu.
Na korupci existuje levné a efektivní řešení. Tak proč přešlapujeme na místě?
Korupce je obrovský celosvětový problém. Ročně nás stojí víc než jeden bilion dolarů (22,2 bilionu korun), což představuje zhruba 120 dolarů (2 670 korun) na každého obyvatele planety. Přes všechny sliby světových lídrů, kteří mluví o jejím potlačení, jsme se ale nikam neposunuli. Řešení přitom existuje.
Kauza Hlubuček je jen špička ledovce. Jak se ušpinili i protikorupční Starostové
Politika by měla být střetem idejí – pravicových, levicových, liberálních, konzervativních. Když se ale zvrhne ve spor o to, kdo jsou Rychlé šípy, a kdo Bratrstvo kočičí pracky, je s ní amen. Právě tohle se v Česku v kauze Hlubuček stalo. A není to poprvé ani naposled.
Volební speciál 2021: Přísaha Roberta Šlachty a její pohled na budoucí Česko
Plukovníka ve výslužbě Roberta Šlachtu zná v Česku asi každý. A asi každý, kdo nebyl posledních pár měsíců na přístrojích, taky ví, že Robert Šlachta založil politické hnutí Přísaha, se kterým se chce dostat do Sněmovny. Víte ale, jak by jeho poslanci hlasovali v rozhodujících ekonomických otázkách? My zatím věděli jen to, že korupce je fuj. Tak jsme se zeptali za vás.
David Ondráčka: Pod záminkou covidu si vláda uspořádala velkou žranici
Jako každá krize nese s sebou i ta covidová příležitosti. Včetně příležitostí bohatnout na obskurních výjimkách z pravidel nebo jejich obcházení. Přátelé státních aktiv nikdy nespí a velká miliardová žranice je v plném proudu.
David Ondráčka: Babiš nebude v politice věčně
„Už dosáhl vrcholu, teď ho čeká jen postupný pád. Myslím, že sám tuší, že se to pomalu blíží,“ říká na adresu premiéra Andreje Babiše šéf české Transparency International David Ondráčka.
Děkuji, striptýz být nemusí
Když už nutíme správce titěrných statisícových rozpočtů vysvlékat se do naha, měli jsme na té show aspoň začít kontrolovat návštěvníky.
Očima expertů: Aby k nám nepřišla celá Afrika
Ekonomové a podnikatelé někdy říkají, že Afrika je „příští velká věc“, jinými slovy: kontinent čeká překotný rozvoj plný nových příležitostí. Jenže zatím a pořád je většina Afriky zanedbaná a chudá. Ptáme se ekonomů, afrikanistů, cestovatelů i lidí ze zainteresovaných neziskovek, co tedy Afriku dnes nejvíc brzdí a jestli jí bohatší Západ má a může nějak pomoci.
David Ondráčka: Co mohlo pomoct proti korupci, končí polovičatě nebo u ledu
„Někteří poslanci už vědí, že na kandidátkách nebudou na volitelných místech, takže nemají co ztratit a jdou na ruku různým zájmovým skupinám,“ říká ředitel Transparency International ČR David Ondráčka.
Očima expertů: Doktor za příplatek?
Měli by mít pacienti možnost vybrat si za příplatek konkrétního lékaře, který je bude operovat? Jsou nadstandardy v nemocnicích z principu nemorální?
Indický masakr měnovou pilou
„Sprostí podezřelí“ museli v Indii s nasyslenými penězi do bank. Bilance tamní bitvy proti (špinavé) hotovosti je tristní a – poučná.
Očima expertů: Zatočili jsme s korupcí! Nebo nám přestala vadit?
V nedávno zveřejněném Indexu vnímání korupce organizace Transparency International jsme oproti dřívějšku zaujali podstatně lichotivější místo. Znamená to, že se u nás míň krade a že se nedrancují veřejné rozpočty a hospodaří efektivně? Zeptali jsme se Karla Janečka, Jana Kellera, Davida Ondráčky a dalších osobností.
Lukáš Kovanda: Proč teď už vůbec nesouhlasím s elektronickou evidencí tržeb
Česká vláda začíná boj proti šedé ekonomice ze špatného konce. Místo aby se zabývala opatřeními, která dokážou opravdu snížit motivaci podnikatelů k „odchodu“ do šedé zóny, dává jim najevo, že jim nevěří a že je nebere za důvěryhodné partnery.
Jiří Skuhrovec: Já a Babišův muž? Podívejte se na naše výsledky
Jiří Skuhrovec věří v otevřená data. V to, že dobrá práce s transparentními informacemi pomůže zefektivnit státní správu a šetřit peníze z rozpočtu. Pracuje jako poradce na Ministerstvu financí, ale ví, že „odejit“ může být velice rychle. Tak jako jeho nadřízený, náměstek Lukáš Wagenknecht. Jak ale říká – neživí mě to, mám luxus říkat si, co si myslím.
Jiří Skuhrovec: U veřejných zakázek nejde o to ušetřit, ale neudělat formální chybu
Státní instituce při hledání dodavatelů dbají především o to, aby splnili formální náležitosti. Výsledek soutěže, tedy výhodný nákup kvalitního zboží či služeb, už není tak podstatný. Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie, který se zakázkami zabývá už pět roků, o tom ví své.
Mark Mobius: V Číně si připadám svobodnější než v USA
Investujte, když teče krev! Málokdo dokáže využít tuhle poučku jako investiční guru Mark Mobius, který se stará o fondy s majetkem desítek miliard dolarů. V našem exkluzivním rozhovoru jsme se zaměřili hlavně na dravé asijské trhy. Ty prý mají budoucnost.
Musí to bejt něčí známej aneb Proč nezávidím úředníkům
Pár postřehů člověka, kterého těsně minul kalich „teplého místa“.
Výhody a nevýhody byrokracie
Podle nobelovského teoretika byrokracie žádná složitější organizace nemůže být bezchybná.
Žít Brno je dokonalá bouře, ne recept na záchranu
Brněnské hnutí šlo proti nejlepším možným nepřátelům a navíc v nejlepší možné sestavě. Něco takového se bude těžko opakovat.
Korupce nemůže za vaše posraný životy
Kdo vidí úplatky i za špatně označeným pítkem, těžko může s chladnou hlavou rozhodovat o fungování hlavního města. Korupce je problém — ale zdaleka ne jediný.