Články na téma: konkurenceschopnost
Konkurenceschopnost je schopnost dosahovat úspěchu v porovnání s jinými firmami, zeměmi nebo odvětvím. Jedná se o relativní schopnost závisející na mnoha faktorech, jako je například trh, rozsáhlost konkurence, odvětví a mnohé další. Cílem konkurenceschopnosti je dosáhnout vysoké úrovně produktivity, prodeje, efektivity i inovací v podnikání.
Konkurenceschopnost lze hodnotit na různých úrovních, v globálním kontextu může porovnávat celé země na mezinárodních trzích.
Cílem podnikatelů je dosáhnout konkurenceschopnosti, protože jen tak je může jejich podnikání uživit a přinášet zisk. Mohou systematicky pracovat na vylepšování různých aspektů svého podnikání, například mohou investovat do výzkumu a vývoje, odebírat pouze kvalitní suroviny a budovat kvalitu svého zákaznického servisu. To je může v očích zákazníků odlišit od konkurence a přispět k tomu, aby se zákazníci vraceli a měli ke značce vztah.
Další články na téma konkurenceschopnost najdete na Peníze.cz.
Praha a krize bydlení? Nevyřeší ji trh ani zakopaný poklad, ukazuje nová publikace
Jak se lidem v Praze bydlí, popisuje kniha Domy, byty, lidi, kterou brzy vydá Institut plánování a rozvoje. S fotografem Vojtěchem Veškrnou ji dal dohromady kurátor CAMPu Eugen Liška. V rozhovoru vysvětluje, proč jsou lidé v Praze zatím spokojení, i co jim může pomoct překonat strach z budoucnosti.
„Dost bylo řečí, je čas na činy.“ Komora burcuje Evropu k přijetí antibyrokratického zákona
Evropa zaostává v ekonomickém růstu, výzkumu a vývoji, podnikatelé v EU čelí obrovské byrokracii a nedostatku kapitálu. Nová Evropská komise proto musí jednat rychle, aby tento trend zvrátila, burcuje prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček. „Nestačí jen říkat, že je to špatně. Je třeba začít konat,“ vzkazuje Evropě a předkládá konkrétní návrhy, jak neutěšenou situaci změnit.
Cloudová řešení a kybernetická bezpečnost jsou základní kameny úspěšné digitalizace firem
Digitalizace podniků přináší v posledních letech výrazné změny v přijetí cloudových technologií. Průzkumy ukazují, že téměř polovina českých společností již cloud používá, a další výrazná část jej plánuje zavést. S využíváním cloudu však přichází i nové výzvy, zejména v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Vláda chce dostat Česko mezi top deset zemí Evropy, pomoci má nově schválená strategie
Kabinet Petra Fialy, poprvé v obměněném složení, schválil na svém čtvrtečním zasedání novou hospodářskou strategii České republiky. Víc než osmdesátistránkový dokument, nazvaný podle hlavního cíle „Česko do TOP 10“, jmenuje celou řadu oblastí, ve které se má země zlepšit. Slibuje méně byrokracie, dostupnější finance či strategické změny v oblasti vzdělávání i podnikatelského prostředí.
Takhle to dál nejde. Přejme si víc, ne méně Evropy!
Množí se návrhy, jak posílit evropskou konkurenceschopnost. Není divu: Evropa zaostává za Spojenými státy i Čínou. Pro změnu je prý třeba udělat dvě věci: snížit regulaci a byrokracii a posílit jednotný trh. V Česku si to představujeme jako seškrtání evropských předpisů a „méně Evropy“. Ve skutečnosti bychom si ale měli té Evropy přát víc.
Evropa se musí probudit: Draghiho plán na záchranu ekonomiky
Bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi má plán, jak zachránit Evropu před úpadkem. Je v něm zlevňování energií, škrtání byrokracie i štědré dotace. Až ho dostanou do ruky politici, moc z něj nezbude. Ale na to málo, které se nakonec podaří prosadit, se asi můžou podnikatelé těšit.
Evropa se posunuje doprava. Green Deal čekají změny, co to znamená pro podnikání?
Politika Evropské unie se po eurovolbách a s novou Evropskou komisí změní. Otázkou je nakolik. Bezpochyby bude míň zelená a víc nakloněná podnikání, mluví se také o rušení překážek vnitroevropského obchodu a dokončení jednotného trhu. Ovšem všechno má své limity.
Ekonomický obr, politický trpaslík? Jednotný obchodní zákoník může Evropu nakopnout
Rodí se plán na záchranu Evropy: jednotný obchodní zákoník, který by jí konečně umožnil využít její velikost. Komu by tato nová a odvážná myšlenka nejvíc pomohla? Ve zkratce řečeno: všem.
Zlaté české ručičky. Sedlář ze Žipotína uspěl v nekompromisní světové soutěži
Malou vesničku Žipotín v Olomouckém kraji na mapě sotva postřehnete, přesto nyní přitahuje pozornost největších mistrů sedlářského řemesla z celého světa. Postaral se o to Milan Heitmar, sedlář-samouk, který uspěl na světové soutěži v rámci Rocky Mountain Leather Trade Show 2024. A to rovnou dvakrát. „Je to pro mě obrovský úspěch,“ pochvaluje si český mistr.
Proč půjčky nezlevní víc? Vysoké úrokové sazby očima expertů
Bankovní rada České národní banky (ČNB) pokračuje ve snižování základní úrokové sazby. Neměla v tom ale být odvážnější? Jak vývoj sazeb ovlivňuje konkurenceschopnost našich firem, jsme se zeptali odborníků.
Petrof přesouvá část výroby do Asie. Náklady v Česku už jsou neúnosné, hlásí
Královéhradecká společnost Petrof, tradiční výrobce pian se 160letou tradicí, přesune část výroby do Indonésie. V rozhovoru pro deník e15 to uvedla prezidentka firmy Zuzana Ceralová Petrofová. Přelomový krok hájí neúnosně rostoucími náklady v Česku.
Hora k Mohammedovi, investor k vědci. Ani sebelepší nápad se nezpeněží sám
Když nemůže jeden ke druhému a oba se z nějakého důvodu potřebují, většinou přijde druhý k prvnímu. Bylo to tak kdysi s horou a Mohammedem, je to tak i dnes s vědci a investory.
Akciové programy pro zaměstnance brzdí nevýhodné zdanění. Změní se to?
Zaměstnanecké akciové programy, v nichž mohou lidé získat podíl na úspěchu firmy jako benefit ke své mzdě, mají být příležitostí pro firmy a motivací pro zaměstnance. Nadnárodní firmy už tento motivační nástroj používají běžně, ty české ale brzdí neutěšená legislativa. Změní se to vůbec někdy?
Lákavá nabídka: Vyměňte svobodu za blahobyt
Liberálové se tak dlouho zaklínali konkurenceschopností, až jim ji jako hlavní téma ukradli příznivci vlády pevné ruky.
Plýtvání. Miliardami i talenty
Náš stát funguje na úrovni subsaharské Afriky. Nezbývá mu než vsadit na rozvoj talentů.
Očima expertů: Měnová intervence ČNB. Komu pomůže a komu ublíží?
Co bude oslabení koruny znamenat pro naše peněženky? A nedopustila se Česká národní banka omylu? Přečtěte si názory Karla Havlíčka, Jiřího Rusnoka, Petra Macha a dalších osobností ze světa financí.
Amerika v nás
Sledovat zblízka americkou debatu o státním dluhu a z dálky českou předvolební scénu nabízí zajímavá srovnání. Ještě zajímavější možná budou srovnání za dva týdny.
Marek Dąbrowski: Reformy se ve střední Evropě zastavily
S Markem Dąbrowským, polským ekonomem a expertem na finanční krize, jsme rozmlouvali o situaci středoevropských ekonomik. Profesor Dąbrowski do Prahy zavítal jako účastník konference Fórum 2000, která se tento rok věnovala společenské transformaci.
Drolící se cihly: Co se děje s Indií?
Až do nedávna byly země skupiny BRIC (případně s Koreou BRICK) považovány za budoucí tahouny světové ekonomiky a tamější akcie byly investiční hit. V posledních týdnech a měsících se ale investoři probouzejí. A jak už to tak někdy bývá, z blaženého spánku přecházejí rovnou do stavu paniky. V hledáčku je teď hlavně Indie.
Ekonomická olympiáda: Na zlato může Česko zapomenout
Olympijská sláva v Londýně skončila. Co ale na kolbištích, která jsou otevřená pořád, na kterých se nesoutěží jen jednou za čtyři roky. Pavel Kohout hodnotí hospodářské výkony zemí světa. Kdyby se konala ekonomická olympiáda národů, kdo by získal medaile? V čem by se soutěžilo? A jak si vede Česko?
Česká ekonomika: Směr správný, čekají nás světlé zítřky!
Je to pěkných pár let, co k nám v osobách Konstantina a Metoděje dorazila z řecké Soluně civilizace, kultura a tak. Je na čase, abychom se, barbaři, k té kultuře vrátili. To se ale napřed musíme zbavit nenažranosti, konzumního životního stylu. A směr jsme nabrali dobrý! Vzhůru do Řecka!