Články na téma: riziko
Riziko je možnost, že se stane něco nepříznivého. To může ovlivnit dosažení cílů, mít negativní dopad na motivaci podnikatele i jeho zaměstnanců, ale riziko může ovlivnit i celkové podnikání nebo společnost. V případě podnikání se nejčastěji mluví o nejistotě ohledně budoucích výsledků anebo zisku. Obecně ale existuje několik typů rizika, které může ohrozit podnikání:
Finanční riziko se týká nejistoty v ohledu financí, jak v případě příjmů, tak jako úvěrové riziko (neschopnost splácet své závazky věřitelům), likviditní riziko (neschopnost získat peníze potřebné k plnění závazků a k udržení podnikání) nebo jako tržní riziko (změna tržních cen).
Reputační riziko se váže ke ztrátě důvěry zákazníků k firmě. Tím dojde ke snížení tržeb. Může k němu přispět i negativní reklama, negativní zkušenost zákazníků nebo nedůvěra nových zákazníků. Podnikatelé by měli dbát na zpětnou vazbu svých klientů a zákazníků, aby toto riziko byli schopni včas identifikovat.
Právní riziko se týká překročení norem, zákonů nebo předpisů týkajících se nejen podnikání. To může vést k sankcím a pokutám, anebo až k řešení soudními spory.
Ke správnému řízení rizik je třeba si prvně identifikovat možná rizika, která podnikání ohrožují. Dále je třeba vyhodnotit jejich pravděpodobnost a rozsah dopadu. Poté je třeba rozhodnout, zda jsou to rizika, která jsou málo pravděpodobná, a tak není třeba proti nim přijímat žádná opatření, anebo zda jsou to rizika, u nichž je třeba začít jednat. V takovém případě by měl podnikatel podniknout všechno dostupné, aby buďto riziku předešel, anebo aby jeho dopady zmírnil.
Další články na téma riziko najdete na Peníze.cz.
Nestrkejme hlavu do písku! Proč se Češi bojí podnikání a Američani se staví riziku čelem
Proč si Čech radši koupí předraženou garsonku, zatímco Američan nalije peníze do podnikání, zkrachuje – a nalije peníze do dalšího podnikání? Kulturní rozdíly v přístupu k riziku ovlivňují podnikání, investice i životní volby. Historie, tradice i geografické vlivy hrají překvapivě velkou roli.
Živelní pohromy a podpojištění: jak ochránit svůj majetek?
Počet živelních škod letos výrazně vzrostl stejně jako počet klientů, kteří doplatili na špatně nastavené pojistné smlouvy. Luboš Hudec z pojišťovny Kooperativa přibližuje nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí, a vysvětluje, proč je pravidelná aktualizace pojistných smluv a indexace klíčem k ochraně majetku.
Kyberbezpečnost především. Asociace radí firmám, jak se bránit napadení
V souvislosti s celosvětovým výpadkem bezpečnostního softwaru nabízí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) návod menším firmám a podnikatelům, kteří nemají vlastní IT oddělení nebo IT specialistu, jak se zachovat v takovém případě a ochránit se před kybernetickým napadením.
Bitcoin, Čína a daně aneb Jak přežít nejistou dobu? S kontextem v kapse to půjde líp
Leden je měsíc tabulek. Všemožné výčty, rekapitulace, roční výnosy, zisky, daně, HDP, ČNB… Čísla a zase čísla, sype se to na nás ze všech stran. Ba dokonce se po nás i chce, abychom tuto tabulkománii podporovali.
I drobný investor dokáže velké věci. Co je to crowdfunding a na co si dát pozor
Investiční prostředí posledních let prochází dynamickými změnami, kdy investoři stále častěji hledají alternativní cesty k diverzifikaci portfolií. Ve světě financí se tak objevuje stále více inovativních způsobů investování, které rozšiřují přístup ke zhodnocení kapitálu a otevírají dveře k novým příležitostem pro investory všech velikostí. K jedním z nich patří i crowdfunding. Pojďme si představit, co to je, a podívat se na jeho výhody i nevýhody.
Výjimečné výnosy, nevýjimečné pády. Jak snížit rizika investice do startupu?
Investice do startupů se může velmi bohatě vrátit, ale můžete o ni také rychle přijít. Záleží hodně na tom, v jaké fázi investujete, a jak promyšleně. Rizika se dají celkem dobře rozptýlit.
Solidní zajištění má jen zlomek dluhopisů a výnos 20 % je podezřelý, radí ekonom
Mnohokrát se stalo, že investor vložil peníze do dluhopisů firmy, jejíž projekt nakonec bouchnul a s tím i naděje na pořádné zhodnocení. Podle ekonoma Vladimíra Pikory přitom stačí dodržet několik pravidel a této situace se vyvarovat. Ve Finmag podcastu přibližuje, jak investování do firemních dluhopisů funguje nebo jaké čekat zhodnocení.

Šílené doporučení BlackRocku a ještě šílenější worldcoin. Týden v kryptu #42
Dnes tu máme jedno bláznivé doporučení BlackRocku, podíváme se na další kauzu šéfa zkrachovalé burzy FTX Sama Bankmana-Frieda i na to, jak bitcoinová těžba pomáhá Paraguayi, zatímco Kuvajtu se krypto vůbec nelíbí. A mrkneme i na dalšího „zabijáka“ bitcoinu. Vítejte u nového dílu #TýdenVKryptu.

Srovnejte si přes tisíc dluhopisů podle výnosu, zajištění nebo rizika
Dluhopisy, zejména ty korporátní, jsou velmi málo popsané. Jejich celkový obrázek nám až dosud unikal. Díky novému srovnávači dluhopisů, který vytvořil Dluhopisomat, si však může široká veřejnost udělat zajímavý obrázek, jak to na trhu vlastně reálně vypadá.

Na obranu aktivního investora aneb Proč robotické rozhodování není spásou
Nelze si nepovšimnout rostoucího zájmu o investování pomocí algoritmu. Ať už jde o jakéhosi investičního robota či pasivní fondy, u nichž je algoritmem konstrukce podkladového indexu. Jaké výhody a nevýhody tato řešení mají?

Račte si sundat růžové kryptobrýle, vaše aktiva můžou shořet jako papír
Kryptoměny a na ně navázaná aktiva můžou uchovat hodnotu vašeho majetku. Můžou ji znásobit. A taky můžou shořet jako papír. Nejsou spoření a nejsou investice. Jsou spekulace.

Neuváženou investicí můžete přijít o vše. Jaké jsou nejčastější chyby?
Nejprve pandemie, nyní válka na evropském území. Krize střídá krizi, inflace znehodnocuje úspory. O nejčastějších chybách investorů v těžkých časech, ale i o tom, že investice mohou mít smysl i v relativně malém rozsahu, hovoří Petr Golka, analytik společnosti Ronda Invest.

Kryptoměny v penzijních fondech očima expertů. Máme se bát?
Stále rizikově vnímaná a vysoce volatilní kryptoměnová aktiva se začínají prosazovat i v jinak ryze konzervativních investičních nástrojích. Do svých portfolií je zanášejí nejen velcí investoři, ale dokonce už i penzijní fondy. Je ale taková strategie pro správu budoucích penzí vůbec správná?

Facebook je mrtvej, zkus Roblox. Jak o investicích přemýšlejí teenageři
Teenageři nepřemýšlejí o investicích diametrálně odlišně od starších. Nejsou šílení a nenásledují každého, koho potkají v online reklamě na investiční příležitost. Rozdíly ale přece jen existují.

Ruce pryč! Nebezpečné investice očima expertů
Ekonomové, analytici, investoři a portfolio manažeři radí, kterým investicím se vyhnout, abyste se nespálili.

Podle čeho vybírat vhodnou investici?
Kam investovat? Možností jsou stovky. Nejdřív je ale potřeba si ujasnit „zadání“, pojmenovat si, co přesně od investování čekáte.

Jak poskládat portfolio. Návod pro začínající investory.
Mám investovat do akciových fondů a jak velkou část majetku? Nebo bych se měl raději držet konzervativních investic či rovnou nechat peníze na spořicím účtu? Jednoduchý návod pro úplné začátečníky.

Akcie patří i do konzervativního portfolia
Výnosy akcií dlouhodobě výrazně překonávají inflaci. S délkou držení akcií klesá riziko ztráty. Pokud investujete na delší dobu, akcie se v menší míře hodí i do konzervativního portfolia.

Očima expertů: Kam investovat milion
Jak by dnes s milionem korun naložili ekonom Pavel Kohout, designérka Anna Marešová, ředitel Saxo Bank Pavel Drahotský, motivátor Ivo Toman a další osobnosti ze světa peněz a podnikání?

Michal Horáček: Štěstí musíte jít naproti
Štěstěna mu v životě sice přeje, ale investice a sázky ho prý už nezajímají. Opravdový adrenalin hledá totiž jinde.

Znovu chvála bankovních poplatků
Čekali jsme, že Chvála bankovních poplatků od Vlada Endera bude text, který nezmizí v propadlištích internetu bez reakce. Však by si to taky nezasloužil. Polemicky se do něj pustil Patrik Nacher, známý poplatkobijec. Proč byly jeho argumenty liché?