Předplatit časopis Finmag

Nejlepší bezplatná reklama na Slovensko končí! Fico ruší rovnou daň

Luboš Palata
Luboš Palata
31. 5. 2012

Levicový premiér Robert Fico ruší na Slovensku rovnou daň, symbol liberálních reforem. Tamější ekonomiku to může přijít draho.

Nejlepší bezplatná reklama na Slovensko končí! Fico ruší rovnou daň

Až se jednou budou psát dějiny střední Evropy, rok 2004, kdy Slovensko zavedlo rovnou daň, v nich zřejmě bude zapsaný jako bod obratu, ve kterém Bratislava definitivně překonala těžká léta mečiarismu, panujícího od získání samostatnosti. Teprve rovná daň – kterou kdysi exministr financí Ivan Mikloš trefně nazval „nejlepší bezplatnou reklamou Slovenska“ – totiž do investory opomíjené země přitáhla zahraniční kapitál. A díky němu se na Slovensku stalo to, co se dá v podmínkách střední Evropy nazvat hospodářským zázrakem.

Samozřejmě, že se na tom podílel i vstup země do Evropské unie, který přinesl slušný hospodářský růst každé nové členské zemi, každopádně se ale Slovensko se svými nízkými mzdovými náklady, poměrně slušnou infrastrukturou a v neposlední řadě rovnou daní najednou dostalo na přední místa žebříčků investiční atraktivity.

Slovensku se devatenáctiprocentní rovnou daní (bez výjimek) podařilo skvělým způsobem zjednodušit daňový systém. Daňová morálka, která dřív bývala třeba v porovnání s Českem velmi nízká, se výrazně zlepšila; podobně jako podle jiných ukazatelů se i v tomto Slovensko stalo skutečně středoevropskou zemí.

Fico hledá jeden a půl miliardy eur

Rovnou daň nezrušil ani Robert Fico, když se v roce 2006 dostal k moci. Nebyl k tomu příliš důvod, Slovensko právě prožívalo zlatá léta a téměř desetiprocentní růst hospodářství zajistil zemi dost financí; země dostála i kritériím pro přijetí eura.

Teď, když se po dvou letech vlády pravice Fico vrátil k moci, je však situace zcela jiná. Slovensko hospodářsky sotva roste a potýká se s rozpočtovým deficitem. Pokud bude chtít splnit své závazky přijaté v rámci eurozóny, musí Fico najít úspory. Nebo zvýšit příjmy rozpočtu o 1,5 miliardy eur (asi 38 miliard korun). Fico přitom před volbami svým levicovým voličům jednoznačně slíbil, že tyto kroky se jich dotknou minimálně a že platit budou „bohatí“. Jedním dechem přitom vyjmenoval, koho za bohaté považuje: banky, energetické monopoly, lidi, kteří mají platy vyšší než dva tisíce eur.

Rovná daň vadí evropským socialistům

První obětí se ale stala rovná daň. Ta leží v žaludku především Ficovým socialistickým souputníkům v západní Evropě – proti rovným daním zásadně vystupují a do jisté míry je chápou jako něco, co odporuje unijním hodnotám sociálně-tržního hospodářství. A pokud si dal Fico nějaký zahraničněpolitický cíl pro příští roky, určitě to je být respektovaným evropským socialistickým politikem a smýt ze sebe pověst minulých let, kdy jeho Smeru bylo pozastaveno členství v Evropské socialistické straně.

Vyšší sazbu 23 procent mají od příštího roku platit firmy, vyšší daň budou platit také lépe vydělávající Slováci. Hovoří se právě o oněch před volbami zmiňovaných dvou tisících eur měsíčně (asi 50 000 korun), ale ještě není zcela rozhodnuto.

Fico, kterému chybí v letošním rozpočtu už nyní zmiňovaných 1,5 miliardy eur, uvažuje i o dalších  nových daních, zdanění dividend, bankovních vkladů, výrazném zvýšení daní z nemovitosti a podobně...

Na rozdíl od Maďarska, kde je rozpočtová situace výrazně zoufalejší a premiér Viktor Orbán sahá k mimořádným a jemně řečeno nezvyklým tahům, se slovenský přístup nevymyká západoevropské praxi, je to vlastně zatím jen takové částečné dorovnávání podmínek s vyspělou Evropou.

Konec přitažlivosti Slovenska

Jenže už to se může Slovensku šeredně nevyplatit. Slovensko má horší oproti zbytku střední Evropy méně výhodnou geografickou polohu, domácí trh je malý a mzdové náklady už dorovnaly „středoevropskou hladinu“.

Slovenský Svaz zaměstnavatelů už vládu varoval, že po navrhovaných daňových změnách ztratí Slovensko konkurenční výhody a nebude mít zahraničím investorům co nabídnout.

Slovenské dilema pak asi nejlépe vyjádřil bývalý ministr financí Ivan Mikloš, jeden z otců rovné daně: „Je pravda, že rovnou daň má jen málo vyspělých zemí. Ale Slovensko není vyspělá země,“ řekl v parlamentu před několika dny. A bez rovné daně podle Mikloše Slovensko ztratí šanci vyspělou zemí se stát.

Autor je redaktor Lidových novin

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (1)

Vstoupit do diskuze
Luboš Palata

Luboš Palata

Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Byl rovněž nominován na Cenu Evropského... Více

Související témata

cena prácedaňová výtěžnostEvropská socialistická stranainvesticeprogresivní daňRobert Ficorovná daňrozpočtový deficitSlovenskoSmerstátní rozpočetViktor Orbánzahraniční investice

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo