Velký investiční seriál: Penzijko a doplňkové spoření. Srovnání v číslech

Daniel Tácha
Daniel Tácha
11. 11. 2014
 26 652

Máte-li penzijní připojištění, jistě víte, jak „vysoké“ výnosy v posledních letech přinášelo. Nové doplňkové penzijní spoření nabízí stejné státní příspěvky a daňové úlevy, ale v dlouhodobé perspektivě vyšší potenciální výnosy.

Velký investiční seriál: Penzijko a doplňkové spoření. Srovnání v číslech

Po penzijní reformě Nečasovy vlády jsme tu najednou měli tři státem podporované finanční produkty, které měly Čechům pomoci akumulovat peníze na stáří. Důchodové spoření, takzvaný druhý pilíř penzijního systému, si pro naše dnešní srovnání můžeme klidně odmyslet. Na politické zadání končí dřív, než mohl pořádně začít:

Zbývají nám pak dva produkty takzvaného třetího pilíře. V obou člověk svěřuje peníze penzijním fondům a ty je investují na finančních trzích. Prvním typem penzijního fondu je takzvaný fond transformovaný, druhým pak fond účastnický. Oba vznikly před dvěma lety. Transformované fondy jsou odvozené z penzijních fondů spojených s penzijním připojištěním, pravidla ostatně zůstala tatáž – kromě toho, že do fondu už nelze vstupovat. Účastnické fondy jsou pak spojené s novým penzijním produktem, doplňkovým penzijním spořením. To má být nástupcem zakonzervovaného penzijního připojištění: počítalo se jednak s novými klienty, především zatím ale s přestupy od penzijka.

Výsledek po dvou letech? V transformovaných fondech zůstává skoro pět milionů lidí, v účastnických je zatím účast dosti hubená. Na konkrétních příkladech si ukážeme, o co potenciálně přicházejí ti, kteří pasivně zůstávají u penzijního připojištění.

Následující srovnání vychází z předpokladu, že si účastník doplňkového penzijního spoření zvolí účastnický fond životního cyklu s dynamickou strategií s průměrným zhodnocením 3,31 až 5,17 procenta ročně podle délky spoření. U penzijního spoření, tedy transformovaných fondů, se počítá s jejich aktuálním výnosem ve výši 1,5 až dvě procenta ročně, podle délky spoření. Počítáme samozřejmě i se státními příspěvky v aktuální výši, tedy se sto třiceti korunami od státu k vaší pětistovce. Státní příspěvek je pro oba produkty stejný. Kalkulovaná zhodnocení jsou samozřejmě pouze orientační a nijak garantovaná. Ale i tak vám snad přijdou zajímavá.

Nevíte, kde začít?

Nechcete spoléhat na státní důchod? Uvažte, jestli by nebylo vhodné ukládat peníze do podílových fondů. Využijte bezplatnou Hot Line investiční společnosti Conseq, partnera našeho Velkého investičního seriálu

800 900 905

Nebo vyzkoušejte podílové fondy této společnosti:

Případně také populární fondy životního cyklu, v nichž se složení portfolia automaticky přizpůsobuje tomu, v jaké fázi životního cyklu se investice právě nachází:

Logo Conseq

Když dva investují totéž, není to totéž

Ten, kdo si bude měsíčně dávat 500 korun do penzijního připojištění, bude mít po deseti letech u transformovaného fondu 84 tisíc korun. Když bude investovat prostřednictvím účastnického fondu doplňkového spoření, mohl by si odnášet 93 tisíc korun. Rozdíl v měsíční rentě – pokud by se vyplácela deset roků – pak činí 75 korun. Není to rozdíl zásadní, ale je to rozdíl.

Mimochodem – pokud vám zbývá do důchodu jen deset let, dost pravděpodobně vás už nikdo nebude zvlášť přesvědčovat k přestupu, a pokud, tak ne k dynamickému fondu. Pojďme se ale raději podívat, co se stane s pětistovkami, když bude víc času. To totiž potenciální rozdíl pěkně roste.

Při desetiletém investování je rozdíl mezi měsíční rentou z penzijka a doplňkového spoření 75 korun. Když bude člověk posílat svou pětistovku do fondů 15 let, rozdíl v rentě už by mohl být 192 korun každý měsíc. V transformovaném fondu totiž člověk za 15 let člověk naakumuluje zhruba 132 tisíc korun, zatímco v účastnickém fondu 155 tisíc korun.

Význam délky investování je pak pěkně zřetelný u lidí, kteří si budou s pětistovkou měsíčně na stáří měsíc co měsíc odkládat 20 nebo až 25 let. Ti, kteří zůstanou v transformovaném fondu, dostanou za dvacet let svého investování měsíční rentu (vyplácenou po dobu deseti let) ve výši 1542 korun; celkem se dopracují ke zhruba 185 tisícům korun. Ti, kteří budou investovat s dynamickým účastnickým fondem, za svou pětistovku měsíčně dostanou, když všechno půjde jak má, po dvaceti letech každý měsíc na rentě už 2067 korun a nashromáždí si 248 tisíc korun.

„Ten obrovský rozdíl je daný délkou investičního horizontu, skutečnou délkou času, kdy si člověk na penzi spoří. A právě s ní mohou pracovat účastnické fondy, které mohou peníze klientů zhodnocovat, což ale neplatí pro transformované fondy, staré penzijní připojištění, kde jejich správci musejí bez ohledu na skutečný čas odchodů do penze svých klientů investovat vždy jen na jeden rok dopředu, a to kvůli zákonem dané garanci každoročního nezáporného výnosu,“ vysvětluje Richard Siuda.   

Jeho slova potvrzuje následující srovnání. Totiž celková částka, kterou za výše zmíněných předpokladů bude mít k dispozici člověk, který bude do státem podporovaných fondů odkládat pětistovku měsíčně 25 roků. Ten si v transformovaném fondu naspoří celkem 244 tisíc korun a po dobu deseti let mu tak bude vyplácena renta ve výši 2033 korun. Pokud by tento člověk ale přešel do účastnického fondu a svou pětistovku měsíčně investoval jeho prostřednictvím, bude na stará kolena mít 379 tisíc korun: po dobu deseti let mu bude chodit renta 3158 korun. A to už je rozdíl.

Samozřejmě a pro jistotu ještě jednou: výpočty jsou založené jen na předpokladech, které nejsou nijak garantované, jsou ale založené na ověřených zkušenostech s fungováním finančních trhů.

Pozor! Všechny kalkulace, které jsou výš využity, jsou pouze modelové. Výsledky fondů nelze garantovat.

Myslete strategicky!

Nejen doba investování je ale podstatná. Zcela pochopitelně má na výši případné renty vliv i investovaná suma. V případě obou penzijních produktů mimo jiné také proto, že čím větší je investice, tím větší je také státní příspěvek. Ten je nejvyšší, když si člověk sám odkládá tisíc korun.

Státní příspěvek ve třetím pilíři

úložka

 státní příspěvek

 

 

300 Kč

90 Kč

 

400 Kč

110 Kč

 

500 Kč

130 Kč

 

600 Kč

150 Kč

 

700 Kč

170 Kč

 

800 Kč

190 Kč

 

900 Kč

210 Kč

 

1000 Kč a více

230 Kč

 

Podstatně ale výši výnosů ovlivňuje také investiční strategie. To je pojem, se kterým se u penzijního připojištění v podstatě nesetkáte. Investiční strategie je tu jediná: nebýt na konci roku za žádnou cenu v minusu, držet se při investování natěsno u zdi. V doplňkovém penzijním spoření je ale investiční strategie základ. Každá investiční společnost nabízí fondy s různými investičními strategiemi.

Všechny penzijní společnosti jsou povinné nabízet fond s konzervativní strategií. Ten se ovšem svými výsledky výrazně nebude lišit od transformovaných fondů penzijního připojištění. Pokud nemáte penzijní připojištění a chcete jen sbírat státní příspěvky, případně příspěvky zaměstnavatele – může to být cesta pro vás. Někde uprostřed jsou fondy s vyváženou investiční strategií a protipólem usedlých konzervativních fondů jsou fondy dynamické. Ty investují jen malou část peněz do relativně bezpečných dluhopisů a většinu do akcií. Hodnota akcií je ale náchylná k výkyvům, jejich cena může hodně růst, ale může také klesat. Proto jsou vhodné k investicím zejména na delší dobu: akciové trhy v historii zaznamenaly poklesy, za čas se z nich ale zotavily. Samozřejmě ale: je potřeba včas s tím adrenalinem začít přestávat. Aby vás důchod nepřekvapil právě v době, kdy zrovna budou akcie dole.

Lidé, kteří investují na vlastní pěst, sami s věkem ubírají plyn, postupně se zbavují majetku, u kterého jsou velká rizika výkyvů hodnoty, ponechávají si bezpečnější aktiva. U podílových fondů – včetně účastnických fondů doplňkového penzijního spoření – je velmi často možné pořídit fond, který tuhle výměnu zvládne za vás.

Například Dynamický fond s asistovanou strategií životního cyklu od společnosti Conseq, s jehož předpokládanými výnosy jsme počítali výš, je nastavený tak, že na začátku opravdu dlouhodobého investování je až devadesát procent klientových peněz v akciích. K datu odchodu do důchodu už bude veškerý jeho majetek uložený v dluhopisech.

Strategie životního cyklu se dá nakonec uplatnit i na konzervativní fondy – u Consequ může při dlouhodobém investování počáteční mix tvořit sedmdesát procent dluhopisů, třicet procent akcií. Na konci cyklu ovšem bude opět poměr akcií nulový.

Přispívá vám zaměstnavatel na penzijko?

Rozumné důvody nefungují. Pomůže nerozumný?

Přes tyto automatizované ochranné mechanismy a přes poměrně jasnou řeč čísel ovšem zatím mnoho lidí, kteří by od penzijka přešli k doplňkovému spoření, není. „Jednoduše neexistuje jediný rozumný důvod, aby lidé, kteří si spoří na penzi, a vědí, že si budou spořit dlouhodobě, protože do důchodu půjdou za dlouho, zůstávali v systému starého penzijního připojištění, protože aniž by museli cokoli dělat navíc, v novém doplňkovém penzijním spoření, v účastnických fondech, jednoduše dostanou více peněz,“ říká Richard Siuda ze společnosti Conseq Investment Management. V důchodové komisi teď dávají hlavy dohromady a vymýšlejí, jak udělat doplňkové penzijní spoření atraktivnější. Možná se jim podaří vymyslet nějaký nerozumný důvod, jednou z myšlenek je například umožnit z účastnických fondů předčasný výběr, obdobu výsluhové penze u penzijního připojištění. Je sice pravda, že po výsluhové penzi, tedy k předčasnému výběru, u penzijka zatím sáhl málokdo – ale je to svého druhu jistota. A po pocitu jistoty, jak vědí v reklamních agenturách, všichni bažíme. Třeba tedy nerozumný důvod převáží nad rozumnými.

O plánovaných změnách v doplňkovém penzijním spoření píšeme zde:

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Daniel Tácha

Daniel Tácha

Daniel Tácha je novinář, copywriter a příležitostný spisovatel. Psal pro Lidové noviny, Týden, Český rozhlas, Czech Business Weekly a další. Založil společnost Copywrite Company a vede web s drzým jménem... Více

Související témata

doplňkové penzijní spořenídruhý pilířdůchodové spořeníinvesticepenzijní připojištěnípenzijní reformapodílové fondyrichard siudaspořenístátní příspěvektransformované fondytřetí pilířúčastnické fondy

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo