Články na téma: spoření

Kam zaparkovat peníze, aby moc neztrácely, ale byly po ruce? Čtyři možnosti
Jak se dostat na vyšší výnos než na běžném účtu, ale zároveň nepodstupovat příliš velké riziko a mít prostředky po ruce? Dnes se na možnosti trhu podíváme v rámci investiční univerzity blíž.

Pohřbí vláda stavebko? Konec státní podpory očima expertů
Stavebko se státní podporou je jedním z nejoblíbenějších spořících nástrojů v Česku. To se ale může brzy změnit. Vláda diskutuje o možnosti, že státní podpora u stavebního spoření skončí. Je to správně, nebo by se měla zachovat a případně účelově svázat? Zeptali jsme se za vás.

Investice pro děti? Dobře je promyslete, peníze už jen tak neuvidíte
Dětské investiční účty zaručují, že se peníze k dětem opravdu dostanou. Na druhou stranu s nimi můžete mít problém třeba jen změnit investiční strategii. A nenabízejí je všude. Investiční univerzita v rámci projektu Miliardy v pohybu poradí, na co si dát pozor.

Jak spořit dětem? Stavebko se nevyplatí, bourá analytička zažitý trend
Zatímco v zahraničí je poměrně běžné, že rodiče za své děti od narození investují, v Česku se často spoléháme jen na stavební spoření. To však nepokryje ani inflaci a peníze tak ztrácejí na hodnotě. „Když je tu ale nějaká tradice, jdeme po tom nejrozšířenějším,“ říká v dalším díle Finmag podcastu Anna Kortusová z investiční platformy Portu. Ta se tento trend snaží změnit.

Jak porazit inflaci? Na spoření v bance zapomeňte
Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám další cesty.

Má stát škrtnout stavebko? Podpora spoření očima expertů
Stát by mohl uspořit až čtyři miliardy ročně. Stačí zrušit podporu stavebního spoření, která je podle kritiků zcela zbytečná, jelikož už není vázána ani na potřeby spojené s bydlením. Mělo by se to udělat?

Kryptoměny v penzijních fondech očima expertů. Máme se bát?
Stále rizikově vnímaná a vysoce volatilní kryptoměnová aktiva se začínají prosazovat i v jinak ryze konzervativních investičních nástrojích. Do svých portfolií je zanášejí nejen velcí investoři, ale dokonce už i penzijní fondy. Je ale taková strategie pro správu budoucích penzí vůbec správná?

Co s volným milionem? Boj s inflací očima expertů
Inflace v červenci dosáhla nečekaně vysokých hodnot, každá koruna uložená v bance ztrácí na hodnotě. Češi si přitom během lockdownu naspořili nemalé částky. Co tedy s volnými penězi, aby člověk netratil? Na konkrétním příkladu jsme nechali odpovídat experty na slovo vzaté.

Jak ochránit úspory před inflací. Očima expertů
Chcete umřít chudí? Šetřte, škudlete a spořte! Inflace ukazuje zuby. Když za svoje peníze něco nekoupíte dneska, zítra budete moct koupit míň. Co proti znehodnocování peněz radí experti?

Peníze ztrácejí hodnotu. Nenažraná inflace očima expertů
Jsou na místě obavy z rostoucí inflace? Bude pokračovat meziroční nárůst spotřebitelských cen? Co dělat, aby se inflace časem neutrhla ze řetězu?

Základ spoření, nebo dinosaurus na vymření? Stavebko očima expertů
Plní stavební spoření svůj původní účel? Měl by ho stát dál podporovat? Nebo je na čase tenhle spořicí a úvěrový produkt vhodně modernizovat?

Zabili spoření. Parchanti! Kdo neutrácí, prodělá
„Haléř k haléři a ze dvanácti bude groš,“ říkávala babička. Groš míval čtrnáct haléřů. Takže tu máme neuvěřitelný roční úrok 16,7 procenta. Co bychom dali aspoň za 1,67 procenta! Proč nám banky nechtějí úročit vklady, i když to dřív dělaly?

Bankovní škatulata očima expertů. Co čeká váš účet po sloučení
Rajfka spolkne Equu a přebere klienty po ING. Moneta možná nakonec přece jen převezme Air Bank a třeba to tím ještě nekončí. Klesne s počtem bank i nabídka a konkurence, nebo se naopak zbývající banky utkají o víc než jeden a půl milionu lidí, jejichž účet změní značku?

Očima expertů: Sežere nám inflace úspory?
Jak co nejlépe chránit peníze před nenažranou inflací? A je šance, že úrokové sazby konzervativních finančních produktů v dohledné době pokryjí růst spotřebitelských cen?

Očima expertů: Má smysl zavádět státní penzijní fond?
Důchodová komise uvažuje o zavedení státního penzijního fondu, který by byl alternativou k fondům soukromých penzijních společností. Dobrý nápad, nebo zbytečnost, která ještě víc zkomplikuje český penzijní systém?

Stavební spoření. Má ještě smysl? A má smysl ho podporovat?
Počet lidí využívajících stavební spoření už deset let klesá. Jako spořicí produkt už stavebko s čistým ročním výnosem kolem tří procent není atraktivní. Svůj primární účel už tento produkt dávno splnil. Není tedy na čase úplně zrušit stavebnímu spoření státní podporu?

Konec poserů? Jak spoříme, jak investujeme
Úspory domácností rostou rychleji než dluhy. Na běžných účtech leží dnes českým domácnostem 1,3 bilionu korun z celkového finančního majetku ve výši 3,4 bilionů. Jednu desetinu úspor máme na stavebním spoření. Čtvrtina připadá na penzijní a investiční fondy.

Proč (ne)zařadit zlato do portfolia?
Zlato je dobré mít fyzicky doma jako jinou formu peněz pro případ nejhoršího. Zlato se může hodit i jako střednědobá spekulace nebo protiváha akciím. Vůbec se ale nehodí pro dlouhodobé držení jako investice.

Nejen dražší hypotéky a prodělečné spoření. Důsledky vyšší inflace jsou tu
Inflace stoupla nad dvě procenta a ČNB zvyšuje úrokové sazby. Vede to k posilování české koruny, ale také ke zdražování hypoték, vyšším nákladům státního rozpočtu nebo k velmi špatným výsledkům dluhopisových fondů a starého penzijka. Co je také jisté, že úroky u spořicích účtů ještě několik let budou zaostávat za inflací.

Očima expertů: Peníze dětem do začátku. Jak na to?
Jak dětem spořit nebo zhodnocovat peníze, aby měly na startu samostatného života nějaké palivo? Vyplatí se sázet na specializované produkty, nebo je lepší investovat na vlastní pěst? Nebo slamník? Ptáme se odborníků.

ČNB: Úroky zůstávají. Zatím. Brzy porostou
Houbaři se konečně dočkali, vracejí se z lesů s plnými koši. Ekonomové a investoři minulý týden čekali, jestli na zasedání bankovní rady ČNB sprchne a porostou taky úrokové sazby. Česká národní banka zatím ponechala sazby beze změny, ale předpověď je jasná: budou růst. Brzy.