Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Jak porazit inflaci? Na spoření v bance zapomeňte

Jiří Hovorka
Jiří Hovorka
22. 3. 2022
 72 374

Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám další cesty.

Jak porazit inflaci? Na spoření v bance zapomeňte
Zdroj: Shutterstock

Když spotřebitelské ceny porostou každý rok v průměru o 3,5 %, budete na nákup, který vás dnes vyjde na tisíc korun, potřebovat za pět let 1 188 korun. A to, co dnes stojí 100 000 korun, vás za pět let v průměru vyjde na 118 800 korun.

Co udělá inflace s vašimi úsporami v bance? Pokud máte třeba 10 000 korun jenom na běžném účtu s nulovým úrokem, připraví vás za pět let prakticky o 1 880 korun – o tolik klesne reálná hodnota neúročených peněz.

Co s tím? Jako první vás nejspíš napadnou spořicí účty. Ve většině případů je to opravdu lepší než nechávat dočasně volné peníze na neúročeném běžném účtu. Jenže ani spořáky vás před vysokou inflací neochrání.

Další protiinflační Dluhopis Republiky se v době vysoké inflace nechystá, pro stát by to byl příliš drahý způsob financování.

Spořák vs. termíňák

Nejvíc teď na spořicím účtu s jednoduchými podmínkami nabízí Trinity Bank: 3,68 %. Z výnosu ale musíte zaplatit 15% daň. Když tedy na takový spořicí účet uložíte 100 tisíc, čistý výnos za první rok spoření bude 3 128 korun – v procentech 3,128 %. To je hodně hluboko pod současnou dvoucifernou inflací.

Ani spořicí účet vám tedy úspory ve skutečnosti nerozmnoží. Smysl má hlavně pro bezpečné uložení peněz, které chcete mít kdykoliv k dispozici.

Stavebko jako spoření?

Nad čtyři procenta ročního výnosu se dostanete s nejlepšími nabídkami stavebních spořitelen, které také už reagovaly na vyšší sazby ČNB a lehce zatraktivnily své spoření. Podmínkou je spořit aspoň šest let. Stavební spoření vám navíc nepomůže v situaci, kdy máte volné desítky nebo třeba stovky tisíc, které chcete před inflací ochránit. Stavebko totiž přinese zmíněné maximální hodnocení při pravidelném spoření 1 700 korun měsíčně. S vyššími nebo nižšími úložkami jeho výhodnost klesá.

Jako další přicházejí v úvahu termínované vklady. O moc výš se s nimi ale nedostanete. Nejvyšší nabídky jsou teď mezi třemi a čtyřmi procenty ročně, takže s nimi sice můžete těsně porazit nejlepší spořicí účty, jenže nějaký čas nebudete mít své úspory k dispozici. U termínovaných vkladů totiž dostanete trochu vyšší úrok za to, že bance nebo záložně dáte své peníze na předem sjednanou dobu: třeba na rok, tři nebo pět let.

Česká národní banka přitom bude své sazby nejspíš ještě zvyšovat, takže úroky na spořicích účtech a vkladech mohou dál růst. Kdo si teď zafixuje současnou sazbu, ten už vyšší úrok na termínovaném vkladu nedostane.

Jednoduchou a účinnou možnost, jak vyrovnat inflaci, nabízelo ještě na konci minulého roku ministerstvo financí. Další protiinflační Dluhopis Republiky se ale v době nynější rekordní inflace nechystá, pro stát by to byl příliš drahý způsob financování. Tuto možnost tak nyní nelze využít.

U příjmů z nájmu musíte počítat s tím, že nejsou zadarmo. Experti to přirovnávají spíš k podnikání než k investici.

Investice do nemovitostí

Češi tradičně věří nemovitostem. Kdo má volné miliony, může si je uložit tak, že koupí byt a pronajímá ho. Když to udělal v posledních letech, může se těšit ze zhodnocení celkem o desítky procent – o tolik byty v předchozích letech zdražily.

Realitní fondy

Investovat do nemovitostních fondů lze už od několika stovek korun. Přibývá také různých investičních služeb do nemovitostí, které cílí na drobné investory a slibují roční zhodnocení zhruba od 5 % výš. Můžete například půjčit developerovi nebo se složit na pořízení bytu a podílet se na výnosech z jeho nájmu. U realitních fondů investujete do výnosu z několika nemovitostí, v nichž je většinou i víc nájemníků – díky tomu rozkládají riziko. Jak to funguje v praxi, vysvětlujeme třeba v tomto díle Finmag podcastu. Naopak u investic do konkrétních developerských projektů myslete na to, že půjčujete jedné konkrétní firmě. Pokud by zkrachovala, můžete o vše přijít. Je to podobné jako s investicí do firemních dluhopisů. Když už by se vám taková investice líbila, nezapomínejte, že není dobré sázet všechny úspory na jednu kartu.

Podle České národní banky jsou však ceny bydlení v Česku nadhodnocené zhruba o čtvrtinu. Může se tedy stát, že teď koupíte velmi draho a doplatíte na pokles cen. Na blízkém obzoru nicméně takový vývoj zatím vidět není, ceny bydlení dál rychle rostou.

O zhodnocení se navíc starají i příjmy z nájmu. U nich však musíte počítat, že nejsou zadarmo. Experti to přirovnávají spíš k podnikání než k investici. Musíte shánět nájemníka, řešit jeho požadavky, v horším případě i výpadky v platbách. Není to tak, že peníze někam pošlete a vydělávají samy. O nájemní byt se musíte starat.

Přesto: Když bytům věříte a nechcete řešit starosti kolem nich, jsou tu speciální firmy, které vezmou správu za určitou cenu na sebe a ještě vám doporučí zvýšit výnos tím, že bytů pořídíte víc. Na hypotéku. Zvedá to výnos, ale také riziko, pokud by ceny bytů a nájmů měly výrazně klesnout.

Na nemovitostech můžete zkusit vydělat i jinak. Realitní fondy (viz box vlevo) v poslední době rostly jako houby po dešti a ukázaly se odolné i vůči pandemii. Většina loni stačila na inflaci. Na aktuální inflaci nad deseti procenty by sice většina nestačila, ale je to třeba brát tak, že současná situace je extrémní a my hledáme bijce inflace na dlouhou dobu. Tedy do časů, kdy budou ceny růst v řádech nižších jednotek procent.

Dejte investici čas

Ve světě investic je obecně potřeba dát penězům čas. Když chcete úspory použít hned za rok třeba na novou kuchyň nebo na splacení hypotéky na konci fixace, neinvestujte je a vezměte zavděk nějakou z výše zmíněných jistot (spořicí účet, kratší termínovaný vklad), byť za cenu nižšího výnosu. Jestli ale víte, že úspory nebudete třeba příštích deset let potřebovat, můžete začít investovat.

Proč se doporučuje dostatek času? Protože ceny v čase kolísají, což se týká i investic. Kdybyste před časem investovali a potřebovali si vybrat peníze zrovna v březnu 2020, kdy se ve světě rozjela koronavirová pandemie, trefili byste se do doby, kdy se akcie po celém světě propadly o desítky procent. Kdo vydržel, má dnes původní hodnotu zpátky – a nejspíš i něco navíc.

Riziko spojené s investicemi dobře ukazuje i letošní vývoj, kdy akcie ztrácejí v reakci na ruskou agresi na Ukrajině. Celé to hezky shrnuje vývoj indexu podílových fondů, který sestavuje Partners investiční společnost.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Právě podílové fondy mohou být dobrým startem do světa investic. Kupujete si s nimi znalosti investičních profesionálů, takzvaných portfoliových manažerů, kteří sestavují jednotlivé fondy z různých dluhopisů a akcií.

Fondů jsou k dispozici stovky. Jak správně vybrat, jak je to s poplatky nebo investiční strategií, jsme nedávno podrobně popsali v textu Investice pro začátečníky. Jak fungují podílové fondy a jak si vybrat.

Na úvod samostudia o tom, jak začít investovat, doporučujeme také investiční podcasty, které umožňují nahlížet profesionálům až do kuchyně. Velkou studnicí investičních znalostí je také podcast Jak investovat organizátorky investičních konferencí Lenky Schánové.

Virtuální měny mohou během jednoho dne změnit svou cenu i o desítky procent – pro nezkušené je to emocionální horská dráha.

Investice pro pokročilé

Investovat můžete i do jednotlivých akcií. To se ale doporučuje až zkušenějším investorům, kteří znají zákonitosti trhu, jsou připraveni na možné ztráty a umí z firemních výsledovek ideálně i analyzovat jejich finanční situaci. Případně se můžete spolehnout na doporučení analytiků, dobrým zdrojem informací o aktuálních investičních trendech jsou také pravidelné zprávy portfoliových manažerů.

Porazí inflaci penzijní fondy?

Inflaci byste v dlouhém čase měli porážet i v penzijních fondech, kde si desítky let spoříte na důchod. V posledních letech se to nedaří fondům, které investují konzervativně – tedy nejčastěji transformovaným fondům (bývalé penzijní připojištění). Naopak inflaci v posledních pěti letech porážejí všechny dynamické penzijní fondy, které investují většinu peněz do akcií. Většina expertů se proto shodne, že kdo má desítky let na spoření na důchod, měl by investovat rizikověji a tedy s možností vyšších výnosů. Bezpečnější strategie u důchodového spoření nicméně nemusí být špatná pro někoho, kdo má jinak peníze zainvestované rizikově. Špatná nemusí být ani „rodinná“ strategie, kdy jeden z manželů má dynamickou, zatímco druhý opatrnější strategii.

Základní pravidlo opět zní: nedávejte všechny peníze do jednoho titulu. Případně si riziko můžete rozložit investicí v podílovém fondu a se zbývajícími penězi si pak s jednotlivými akciemi hrát. Pro ty, kdo chtějí zkusit investice do akcií, nebo se o tom jen chtějí dozvědět víc, doporučujeme investorskou „bibli“ od Benjamina Grahama Inteligentní investor. A znovu i už zmíněné podcasty, kde experti kromě jiného dávají tipy i na konkrétní akcie.

Ještě rizikovější jsou kryptoměny. Můžete si koupit bitcoin, ethereum nebo třeba solanu, ale musíte počítat s možností extrémních výkyvů. Virtuální měny stále mohou během jednoho dne změnit svou cenu i o desítky procent – nahoru i dolů. Pokud s investováním nemáte žádnou zkušenost, byla by to pro vás emocionální horská dráha.

Jestli o kryptoměny máte přesto zájem, opět doporučujeme nejdřív o nich něco nastudovat a následně si třeba nějaké za malou část vašich peněz – o kterou můžete přijít – pořídit. Rozhodně u nich doporučujeme postupovat velmi opatrně, ať se nespálíte.

Nejhorší je nedělat nic a nechat peníze ležet na neúročeném běžném účtu. Tam jistě o část úspor přicházíte.

Dobře zhodnoťte situaci

Vždycky záleží na konkrétní situaci, každému může vyhovovat něco jiného. V posledních měsících pohled ovlivňovalo i to, že za sebou máme prudký růst hodnoty akcií nebo třeba nemovitostí – jenže nikde není psáno, že růst bude plynule pokračovat. Že s investicemi je vždy spojené nějaké riziko, ukázal i začátek roku 2022. Po ruském útoku na Ukrajinu klesaly světové akcie od začátku roku i o víc jak desetinu.

Kolik měsíčně dáváte na investice?

Někdo si může říci, že konflikt brzy skončí a ekonomika bude zase růst. Pak může pokles vidět jako příležitost k nákupu za dobrou cenu. Jiný to může vidět tak, že jsme na začátku nějaké delší krize, a proto může s investicemi ještě čekat. Kdo investuje pravidelně a na dlouho, měl by každopádně pokračovat.

Jak správně zhodnocovat peníze, aby dlouhodobě porážely inflaci a vaše bohatství rostlo, je cesta na celý život. Je to o zkoušení a objevování. Nemusíte hned investovat ve velkém a nemusí z vás být ani investiční expert. Jak jsme si řekli, znalosti expertů si můžete koupit třeba investicí do fondu. Určitě je ale dobré znát základní principy.

Takže ještě jednou zopakujme to nejdůležitější: nesázejte všechno na jednu kartu (nekupujte za všechny úspory jeden dluhopis, akcii nebo třeba kryptoměny) a buďte podezřívaví k tomu, kdo vám slibuje jistotu a vysoký výnos současně. Začít můžete už od pár stokorun měsíčně, které budete posílat do penzijních, podílových nebo realitních fondů. Nejhorší je nedělat nic a nechat peníze ležet na neúročeném běžném účtu. Tam jistě o část úspor přicházíte.

Nenechte své peníze spát aneb Kdo hýbe miliardami v Česku

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czShutterstock/Finmag.cz
VSTUPTE DO SVĚTA INVESTIC!

Kam dál? Investice na Finmagu:

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
194
+

Sdílejte

Diskutujte (2)

Vstoupit do diskuze
Jiří Hovorka

Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě... Více

Související témata

inflaceinvesticeinvestiční univerzitaMiliardy v pohybuspoření
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo