Venezuela, kam se podíváš
Představte si zem s krásným a dlouhým pobřežím. V Karibiku. Sto čtyřicet čtverečných kilometrů národních parků (u nás máme pro srovnání zhruba tisíc km²). Pláže, hory, stepi, deštný prales, ideální podmínky pro zemědělství a spousty, spousty ropy. Tak strašně moc ropy. Peníze tam prakticky tečou ze země. A přece není místním co závidět.

Nebohá bohatá země. Ekonomika se tu s klesající cenou ropy rozpadá socialistickému vedení pod rukama. „Země je tak zničená, že musíme čekat ve frontě i na to, abychom mohli mít sex,“ komentuje náhodný nakupující před prázdnými regály v supermarketu. Jeho poznámka směřuje k nedostatečné nabídce kondomů.
Nemá cenu vypisovat jednotlivá státní nařízení, která mají napravit škody způsobené těmi předchozími. Klín se vytlouká klínem a země rychle spěje k bankrotu. Dotované zboží se k údivu plánovačů pašuje do sousedních zemí nebo hromadně vykupuje. Uměle zdražované zboží se – opět k překvapení vlády – vyrábí tajně a prodává a kupuje se na černém trhu. A tak dále. Umělé zásahy vlády jsou normalizovány přirozeným chováním lidí.
To ale vláda považuje za další selhání centrálního plánování a reaguje jediným způsobem: Potřebujeme víc nařízení, víc socialismu. Jako už tolikrát předtím. Posledním geniálním nápadem jsou zatím snímače otisků prstů v každém supermarketu – aby nikdo nemohl nakoupit víc, než kolik uznají socialisté za vhodné. Inu, prosperita.
Je vcelku snadné ukázat, že socialismus nefunguje a ani nikdy nemůže fungovat, když se věci sejdou tak, jak se sešly tentokrát, a Venezuela spektakulárně krachuje. Jenže socialismus nejenže nefunguje jako celek, on nefunguje ani v jednotlivých odvětvích. A zde je výlet do Karibiku u konce a čeká nás smutný návrat domů.
To nemůžeme pustit z rukou
Přerod České republiky z tragického uspořádání, se kterým nyní zápolí Venezuela a další, ve svobodnou zemi se bohužel zasekl někde v polovině, a tak nám tady toho socialismu ještě pořád hodně zůstalo. Ve zdravotnictví, v dopravě, v zemědělství a řadě dalších odvětví. Ne náhodou se jedná o obory, které svými problémy plní přední stránky novin a které se snaží věční reformátoři neustále od základu měnit.
Můžeme si přečíst stovky článků o tom, jak to všichni předchozí dělali špatně a že teď už to opravdu bude fungovat. Stejně tak se můžeme do omrzení dívat na vystoupení technokratů, kteří se obklopí sofistikovanými modely a „prostě makají“. Ani jedno ale nic nezmění na tom, že centrální plánování nemůže efektivně fungovat. To, že u nás nejsou fronty před špitálem vidět tak krásně jako ve vybrakované samoobsluze ve Venezuele, neznamená, že naše socialistické zdravotnictví funguje. Jen jeho selhávání není tolik vidět; o to je to snad ještě horší.
Argumentace socialistů často zní „odvětví X je příliš důležité, než abychom ho pustili z rukou.“ Opak je ale pravdou: odvětví X je příliš důležité, než abychom dovolili socialistům ho zruinovat. Ve skutečnosti si žádné odvětví nezaslouží zůstat v rukou socialistů, kteří ho zruinují buď dřív, nebo později. Jejich metody totiž nefungují ve Venezuele ani v České republice. Nefungují při těžbě ropy, výrobě kondomů ani ve zdravotnictví. Čím méně prostoru jim dáme, tím lépe se budeme mít.
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2