Překvapivé stavby: Rekonstrukce historické budovy Národního muzea
Zvenku ten dům známe všichni. A kdo byl uvnitř? A kdo už tam byl po rekonstrukci? Aneb jak praví chlapík z geniálního kresleného vtipu Michala Hrdého: Do hospody s vámi nejdu! Chce se mi strašně do muzea.

Začneme gratulací.
Překvapivé stavby získaly v pátek na mezinárodním filmovém festivalu Tourfilm hlavní cenu v kategorii dokumenty. Porotu už 52. ročníků festivalu s cestovatelksou tematikou zaujala Adamova cesta do Humpolce, kde s týmem Mall.tv natáčel díl o Zóně pro umění 8smička.
Gratulujeme.
Mimochodem v čerstvém Finmagu najdete velké povídání o humpolecké 8smičce a její šéfové Marcele Strakové.
Ale teď už vzhůru na ostrov uprostřed Prahy. Ne ale na Žofín, ne na Štvanici, ale na ostrůvek uprostřed magistrály na horním konci Václavského náměstí. V době, kdy se Václaváku ještě říkalo Koňský trh, tady končilo město. Vinohrady, to už byl venkov, oddělený od města hradbami. Dnes to sice venkov není, ale Vinohrady od Nového Města odděluje dálnice, kterou nějakou chytrou hlavu kdysi napadlo protáhnout centrem města. Jen na místě, kde stávala Koňská brána, se silnice na chvíli odděli, aby obtekly to, co na místě brány dneska stojí a co se ani za komunistů nedalo jen tak zbourat. Historickou budovu Národního muzea, která vznikla na konci devatenáctého století podle plánů Josefa Schulze.
Pojďte do muzea


Ta se nedávno otevírala po osmileté rekonstrukci, která přišla na 1,8 miliardy korun. Ikonický velryb už zase visí pod stropem, ale většina stálých expozic budou instalovány až v průběhu roku. Návštěvník muzea má tedy příležitost k jedinečné a zřejmě potom nezopakovatelné prohlídce, kdy se může soustředit na budovu samotnou. A pokud nemůžete sami, dejte si to filmově s komentářem Adama Gebriana. A konečně – i jestli můžete sami, dejte si to napřed s Gebrianem. Poradí mimo jiné, že si nemáte nechat ujít výstup do nově zpřístupněné kupole. S výhledy na celou Prahu. Bohužel ovšem v první řadě na tu magistrálu…
Další Překvapivé stavby Adama Gebriana na Finmagu:
- Čelem k lidem: kanceláře na Palmovce
- Svobodomyslná devadesátá: Tančící dům
- U Vuittona v Paříži
- Nový Bor: Když se páří sklo a dřevo
- Nižborská Zastávka Tomáše Hanáka
- Ďáblická radnice. Ať slouží
- Hospoda Hospoda v Máslovicích
- Mánes. Radikálně krásný
- Nabušená pražská náplavka
- Brutální Kotva
- Centrum stavitelského dědictví v Plasích
- Dolní Břežany: Jiný satelit
- Bazén v Praze 4-Podolí
- Sklepácká Besídka ve Slavonicích
- Šporkovský palác. Zářez do Starého Města
- Rekonstrukce Národního muzea
- Prokletý parlament: nová budova Národního muzea
PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.
VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová • Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití • Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?
BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? • „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka • V Japonsku si kupují hračky dospělí
STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek • Jan Kaláb hledá hranice inspirace • Kodaň slouží jako učebnice života bez aut
HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž • Proč to labužníky táhne do Tábora? • Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?