Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Co je to dividenda a kde dostanete nejvíc? Přehled akcií, které Češi milují

Jan Traxler
Jan Traxler
28. 7. 2022
 29 256

Jaké dividendy letos vyplácí akciové společnosti na pražské burze? A které české akcie mají dlouhodobě nejvyšší výnosy z dividend? Investiční univerzita v rámci speciálu Miliardy v pohybu dnes přiblíží, jak lze průběžně vydělávat na akciích i bez jejich přímého prodeje.

Co je to dividenda a kde dostanete nejvíc? Přehled akcií, které Češi milují
Které akcie mají nejvyšší výnos z dividend? Poradíme v přehledu speciálu Miliardy v pohybu (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Předně je třeba říct, že Češi dividendy milují a často dávají přednost akciím, které vyplácejí ty nejvyšší. Český akciový trh proto patří v globálním srovnání k trhům s nejvyššími výnosy z dividend.

Zatímco průměrný hrubý dividendový výnos amerických akcií z indexu S&P 500 vychází na pouhých 1,5 % p.a., průměrný hrubý dividendový výnos akcií v indexu PX vychází zhruba na 4 % p.a.. To je po zdanění asi 3,4 % ročně.

Tomu odpovídají i historické výnosy za uplynulých deset let. Pokud porovnáme výkonnost indexu PX kalkulovaného čistě z vývoje cen akcií a indexu PX-TRNet, který zahrnuje i čisté výnosy z dividend, uvidíme názorně, jak velkou roli dividendy ve výnosech českých akcií hrají:

Výnosy a dividendy českých akcií v letech 2012 až 2022

Výnosy a dividendy českých akciíFio banka

Zatímco hodnota price indexu PX stoupla v uvedeném období o 42 % (3,39 % p.a.), hodnota total return indexu PX-TRNet stoupla ve stejném období o 99 % (6,75 % p.a.). Onen rozdíl ve výnosech ve výši 3,36 % p.a. dělají dividendy (v tomto případě kalkulované už po zdanění).

Jinými slovy, polovinu výnosů českých akcií zajišťují vyplácené dividendy ze zisku firem.

Co je to dividenda?

Co je to dividenda
Shutterstock

Dividenda je peněžité plnění akciových společností vyplácené akcionářům podle rozhodnutí valné hromady: vyplácí se majitelům akcií podle rozhodného dne jejich držení. Vyjadřuje se zpravidla pevnou částkou na akcii. Ideální představa je, že výše dividendy závisí především na zisku akciové společnosti po zaplacení daní, ale dividendu může vyplácet i společnost momentálně bez zisku nebo naopak i zisková společnost nemusí vyplácet žádné dividendy.

Výše dividendy je jedním z činitelů, které ovlivňují kurz akcie. Proto se případné výkyvy ceny akcií bezprostředně po vyplacení dividendy mohou tlumit výplatou dividend po částech, například čtvrtletně po čtvrtinách. Dividendy lze čerpat hotovostně i bezhotovostně a vztahuje se na patnáctiprocentní srážková daň. (Wikipedia)

Jako poslední z českých dividendových akcií schválil její výši ČEZ, ostatní firmy už dividendy schválily a ve většině případů také vyplatily. Valná hromada společnosti ČEZ navíc schválila koncem června výplatu o něco vyšší, než původně navrhovalo představenstvo.

Dnes si díky tomu můžeme udělat přehled, jak si letos které akcie stojí s výnosy z dividend:

Přehled vyplácených dividend v roce 2022

Akcie

Dividenda

(hrubá)

ex-date

BCPP

Datum

výplaty

Cena akcií

(28. 6. 2022)

Dividendový výnos

(čistý)

Colt CZ Group

25 Kč

1.6.2022

29.6.2022

578 Kč

3,68 %

Moneta Money Bank

7 Kč

29.4.2022

25.5.2022

84 Kč

7,11 %

ČEZ

48 Kč

1.7.2022

1.11.2022

1 091 Kč

3,74 %

VIG

1,25 EUR

23.5.2022

25.5.2022

547 Kč

4,80 %

Erste Group

1,60 EUR

23.5.2022

25.5.2022

653 Kč

5,15 %

Avast

0,112 USD

24.2.2022

3.3.2022

152 Kč

1,47 %

Komerční banka

43,80 Kč

28.4.2022

23.5.2022

707 Kč

5,27 %

Philip Morris ČR

1 310 Kč

31.5.2022

30.6.2022

16 300 Kč

6,83 %

Zdroj: Fio banka, BCPP, ČNB (data platná k 28. 6. 2022)

Pokud se situace na energetických trzích nějak dramaticky neobrátí, měla by společnost ČEZ v tomto roce vykázat velmi vysoké zisky.

Dividendové stálice Philip Morris a ČEZ

Nejdelší historií vyplácených dividend na pražské burze se může pochlubit tabáková společnost Philip Morris ČR. Svým akcionářům vyplácí každoročně ze zisku dividendy od roku 1997, tedy 26 let. Zároveň dlouhodobě patří k akciím s nejvyšším výplatním poměrem (vyplácí na dividendách až 100 % ze zisku firmy). Proto také vykazuje dlouhodobě nejvyšší dividendový výnos kolem 6 až 7 % ročně.

Výnos dividend společnosti Philip Morris ČR

Výnos dividend Philip Morris ČRFio banka

Na druhou stranu cena akcií společnosti Philip Morris ČR roste jen velmi pozvolna. Není to žádná růstová firma, ale typická dividendová akcie. I proto se větší oblibě mezi investory těší akcie společnosti ČEZ, která vyplácí akcionářům ze zisku dividendy nepřetržitě od roku 2001. Také ČEZ vyplácí akcionářům velkou část zisků. Letos bude na dividendách rozděleno přes 90 % čistých zisků firmy za rok 2021.

Dlouhodobě plánuje ČEZ vyplácet akcionářům 60 až 80 % zisků na dividendách. Vždy ale bude primárně záležet na zájmech majoritního akcionáře, kterým je stát, potažmo Ministerstvo financí ČR. A to potřebuje lepit díry ve státním rozpočtu, takže se zasazuje o vyplácení vysokých dividend.

Dividendový výnos akcií ČEZ se historicky pohybuje kolem 5 až 6 % ročně. Aktuálně vychází číslo výrazně nižší, protože cena akcií ČEZ na burze za poslední rok stoupla o 70 % v očekávání rostoucích zisků firmy.

Výnos dividend společnosti ČEZ

Výnos dividend ČEZFio banka

Pokud se situace na energetických trzích nějak dramaticky neobrátí, měla by společnost ČEZ v tomto roce vykázat velmi vysoké zisky. A od toho se pochopitelně odvíjí i potenciální dividendy v následujících letech. Například podle analytiků Fio banky by dividendy mohly stoupnout až na dvojnásobek, a to už by dividendový výnos vycházel při současné ceně akcií přes 7 % za rok.

Jelikož v letech 2020 a 2021 byla výplata dividend omezená Českou národní bankou, má Komerční banka z těchto dvou let nakumulované zisky.

Mimořádná dividenda KB

Dvacet let vyplácí stabilně akcionářům dividendy také Komerční banka. Na dividendách rozděluje standardně 60 až 70 % čistých zisků. Její dividendový výnos se pohybuje kolem 4 až 6 % ročně. V tomto roce vyplácela akcionářům dividendu ve výši 43,80 Kč na akcii, což po zdanění dělá výnos lehce přes 5 %.

Výnos dividend Komerční banky

Výnos dividend Komerční bankyFio banka

Jelikož v letech 2020 a 2021 byla výplata dividend omezená Českou národní bankou, má Komerční banka z těchto dvou let nakumulované zisky, které může rozdělit akcionářům formou mimořádné dividendy. Vedení banky již naznačilo, že by ve druhé polovině roku mohlo dojít k vyplacení další dividendy zhruba ve výši 55 Kč na akcii.

V takovém případě by její celkový čistý dividendový výnos v tomto roce vycházel při současné ceně akcií zhruba na 12 %, což by z akcií Komerční banky dělalo pro tento rok suverénního dividendového vítěze.

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

Kam dál? Investice na Finmagu:

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
46
+

Sdílejte

Diskutujte (1)

Vstoupit do diskuze
Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a partner Long Capital. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku... Více

Související témata

akcieČEZdividendyinvestiční univerzitaMiliardy v pohybuPhilip Morrisvýnosy
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo