Předplatit časopis Finmag

Pavel Kohout: Křiklouni, populisté a já

Pavel Kohout
Pavel Kohout
29. 1. 2013

Nemám ve zvyku řečnit na politických shromážděních. Ale nedávno jsem udělal výjimku. Přijal jsem pozvání prezentovat svoji nedávno vydanou knihu. Knihu, která je v rámci mé produkce rovněž výjimečná.

Pavel Kohout: Křiklouni, populisté a já

Tou knihou je tenká publikace se stručným titulem Úsvit. Podtitulek zní Kritika politického systému a návrh nové Ústavy pro Českou republiku. Obsah skutečně odpovídá tomu, co podtitulek slibuje.

Proč jsem se vůbec pouštěl do politického textu, navíc takto ambiciózního?

Za posledních deset let jsem byl členem řady nejrůznějších poradních orgánů a sborů pro různé politické orgány. Především pro různé vlády, kterých jsme za tu dobu vystřídali nemalý počet.

Tato zkušenost mě vedla k pevnému přesvědčení, že špatné nejsou vlády: špatný je celý systém.

Čas pro radikální řešení

Na složení vlády možná až tolik nezáleží. Mohli by v nich sedět samí skvělí borci, ale v rámci systému by nic pořádného nezmohli. Všechny nedávné české vlády spíše hasily momentální požáry, než aby něco opravdu řešily. Všechny byly nuceny složitě balancovat na tenkém laně „politické průchodnosti“ a žádná z nich neměla sílu provést zásadní reformy. (Možná s výjimkou penzijní reformy, ale i ta je hodně kompromisní.) Všechny vlády měly problémy s nadměrnými výdaji a žádná – pokud mě paměť fatálně neklame – nebyla prosta různých skandálů a afér.

Bez ohledu na výsledek voleb a složení vlády, politická krize je permanentní. Promítá se to do financí. Vláda, která je výsledkem křehké koaliční dohody, nebude nikdy schopna pořádně snižovat náklady. Nebude, protože vždy se najde některé ministr, který bude mít pocit, že na „jeho“ ministerstvu se „nespravedlivě“ šetří.

Svrhnout vládu nestačí. Nová vláda nemusí být lepší. Je třeba změnit systém.

Spojit funkci premiéra a prezidenta, který pochopitelně bude volen přímo občany. Premiér musí být skutečně šéfem vlády a nikoli usmiřovatelem koaličních sporů. Zavést přímé jednokolové volby do Poslanecké sněmovny. Když poslanci nebudou schováni v napůl anonymní kandidátce, budou více na očích a budou cítit více zodpovědnosti. Odvolatelnost poslanců – není to populistický požadavek, i senátoři a reprezentanti ve Washingtonu jsou odvolatelní. Zrovnoprávnit Senát, aby nebyl jen slabým doplňkem Sněmovny. Zavést princip, že utratit lze jen tolik, kolik je možné rozumně vybrat bez uškrcení ekonomiky. A tak dále.

Nic menšího než zásadní revize Ústavy této zemi nepomůže. Vážně.

Socky a křiklouni

Tyto myšlenky z knihy Úsvit jsem prezentoval v sobotu 19. ledna 2013 v Národním domě na Vinohradech. Akci pořádala Holešovská výzva, přítomni byli poslanec Vít Bárta, senátor Tomio Okamura. Senátor Libor Michálek se omluvil na poslední chvíli kvůli chřipce.

A teď jako bych to slyšel: ó hrůzo! Takoví populisté! Lůza! Fuj, to přece není možné! Nebo je?

Takže – v první řadě. Když mě čtenáři pozvou na besedu, obvykle nelituji úsilí a jedu třeba do Deštné. Když těmito čtenáři jsou poslanci a senátoři a jede se pouze na Vinohrady – tedy jen za pár rohů – opravdu těžko by se mi odmítalo. Tím spíše, že pozvánky z podobného prostředí tradičně přijímám, ať už se jedná o politiky z jakýchkoli stran. Tentýž týden jsem mimochodem přednášel i pro budoucí diplomaty v Černínském paláci, šlo o základy finančních trhů. I když mě to stojí čas, dělám to rád.

Druhá věc: Holešovská výzva. To jsou přece ti křiklouni z ulic! Populisté, nevzdělanci z venkova, socky!

No – a co má být? Byly doby, kdy sám jsem byl socka. Sám jsem byl jeden z pouličních křiklounů onehdy v listopadu 1989. Sám pocházím z venkova a nikdy jsem se za to nestyděl. A jako nevzdělanec si připadám celý život.

Do Národního domu se tu sobotu sjeli lidé z celého Česka. Jeli si tam pro trochu naděje. Pro naději, kterou potřebují k životu uprostřed svých starostí s nezaměstnaností, drahými potravinami, exekutory a podobnými nepříjemnostmi. Většina lidí této země nemá peněz nazbyt ani špičkové vzdělání. Mám se nad tyto lidi povyšovat? Co bych to byl za snoba?

Konečně poslední bod. Abych rozptýlil případné dohady, nemám v úmyslu vstupovat do politiky. Kdybych měl, dávno jsem to už udělal. Ale já nejsem politik. Nejsem lídr, který vyvede tuto zemi z marasmu. Tato role čeká na někoho jiného. Jsem jen autor, který prezentuje svoji knihu. Všem, kdo mají zájem.

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (5)

Vstoupit do diskuze
Pavel Kohout

Pavel Kohout

Ředitel Algorithmic Investment Management a strůjce investičních fondů Algorithmic SICAV. Dřív pracoval mimo jiné pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF, spoluzakládal finančněporadenskou... Více

Související témata

holešovská výzvapavel kohoutslávek popelkatomio okamuraústavaúsvitvelký sněmvít bártavolby

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo