Předplatit časopis Finmag

Nerovnost škodí i bohatým

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
8. 10. 2015
 6 681

Podle nobelisty Josepha Stiglitze by měly rozdíly v příjmech vadit i těm, kteří nejsou založením rovnostáři. Silně stratifikovaná společnost totiž mrhá nejcennějším aktivem: lidmi. V důsledku prodělají všichni.

Nerovnost škodí i bohatým

Česká debata o sociálních rozdílech je polarizovaná a monotónní zároveň. Na jedné straně jsou pravicoví komentátoři, podle kterých přerozdělování ohrožuje přirozený a efektivní běh kapitalismu; viz třeba názory Pavla Kohouta. Levicoví publicisté dilema buď rovnost, nebo kapitalismus hojně přejímají, i když s opačnou preferencí; viz postoje Jana Kellera a trustu okolo A2larmu.

Mezi jedněmi a druhými zeje prázdný prostor ve středu, ze kterého by mohl znít, ale nezní hlas někoho jako nobelisty Josepha Stiglitze. Ten ve sbírce svých novinových a časopiseckých komentářů z posledních let The Great Divide: Unequal Societies and What We Can Do About Them (Velká propast. Nerovné společnosti a co s nimi můžeme dělat) káže jednoduchou zvěst: příjmová nerovnost je špatná pro kapitalismus a je špatná i pro ty nejbohatší.

Joseph E. Stiglitz: The Great Divide: Unequal Societies and What We Can Do About Them – vyšlo v nakladatelství W. W. Norton & Company v dubnu 2015, 448 stran, 20 dolarů (verze pro Kindle).

Sociálním státem za fungující kapitalismus

Nejlépe odhaluje Stiglizovy postoje a argumenty tato delší pasáž z eseje Vláda jednoho procenta, prostřednictvím jednoho procenta, pro jedno procento, původně otištěné ve Vanity Fair v květnu 2014:

Když přijde řeč na rozdíly v příjmech, někteří lidi pokrčí rameny: A co má být, že tenhle bere víc, a tenhle míň? Podstatné přece není, jak koláč rozdělíme, ale jak velký ho upečeme. – Tenhle názor je zásadně pomýlený. Ekonomika, ve které se většině lidí vede rok od roku hůř, což platí i o té americké, totiž nemá valné vyhlídky na dlouhodobou prosperitu. Důvodů je hned několik. Za prvé, narůstající nerovnost je rubem jiného jevu: mizejících příležitostí. Jestliže přestaneme usilovat o rovnost šancí, zanevřeme tak na efektivní využití jednoho z nejcennějších aktiv, totiž našich lidí. Za druhé, řada okolností, které k nerovnosti přispívají, jako například bujení monopolů nebo zvýhodněné daňové sazby pro jisté zájmové skupiny, podrývají efektivitu celého hospodářství. To se navíc děje stále dokola: nerovnost způsobuje další deformace, které nerovnost ještě prohlubují. Podívejte se na to, kolik znamenitých mladých hlav nastupuje s vidinou astronomických odměn do finančního sektoru, namísto do oborů, které by pomohly budovat produktivnější a zdravější ekonomiku. Za třetí, a to je nejdůležitější, moderní ekonomika vyžaduje značnou míru kolektivní akce: vláda musí investovat do infrastruktury, vzdělávání a technologického vývoje.

Co by tedy měla Amerika udělat? Omezit daňové úlevy pro firmy a pro nejlépe placené zaměstnance. Zdanit kapitálové výnosy: kdyby se to dělo stejnou sazbou, jakou se daní práce, Washington by podle Stiglize získal do rozpočtů až dva biliony dolarů během deseti let. Další prostor pro resuscitaci sociálního státu o obnovení sociální mobility vidí Stiglitz ve zdanění zplodin a těžby neobnovitelného přírodního bohatství.

Taky jsme četli

Francouzský ekonom Thomas Piketty vyvolal svou sedmisetstránkovou knihou Capital in the Twenty-First Century takový poplach na celé šíři mého radaru, od jakobínů po anarchokapitalisty, jako nikdy nikdo před ním.

Tradiční nemoci publicistické antologie

Stiglitz píše čtivě, stručně a jasně. Často argumentuje kulometnou palbou „za prvé – za druhé – za třetí“, což bývá znamením, že se texty nerodily v návalu grafomanie po lahvi malbecu (dívám se na vás, pane Talebe!), ale vznikly na základě promyšlené osnovy. Přesto má The Great Divide dvě výrazné slabiny, pramenící z toho, že jde o antologii, a to publicistických textů.

Jak se u podobných sbírek stává, některé myšlenky se tu opakují. Pokud byste si měli dát panáka pokaždé, když Stiglitz napíše, že mladou dívku z nemajetné rodiny čekají větší šance na společenský vzestup v Evropě než ve Spojených státech, pak bych nechtěl zažít vaše ráno. Není to ještě festival sebeplagiace, něco nového se najde v každé kapitole, ale počítejte s tím, že je Stiglitz myslitel typu ježek. Tedy že má své jedno velké téma a k tomu vše zcela očekávatelně stočí, ať už jde o školství, potravinovou výrobu nebo urbanismus. Že nepřekvapí.

A jak to bývá u sloupků, mnohdy tu chybí odkazy na zdroje a data. Hodně rétoriky, málo empirie. Na jednu stranu se díky tomu The Great Divide tak lehce čte. Na druhou vás ale nevyzbrojí argumentační municí, s níž byste mohli zapálené straníky přesvědčit, že je dilema mezi solidární a tržní společností do značné míry falešné. Pro tu musíte sáhnout třeba po starší a náročnější Stiglitzově knize The Price of Inequality: How Today’s Divided Society Endangers Our Future.

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (47)

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Nejčtenější články

Kde zkasírovat podnikatele i prostý lid? Nový přílepek přichází s kulišáckým řešením
Kde zkasírovat podnikatele i prostý lid? Nový přílepek přichází s kulišáckým řešením
Změny v DPP od roku 2025: oznámené dohody nebudou, limit stoupne
Změny v DPP od roku 2025: oznámené dohody nebudou, limit stoupne
Inovace elektromobilů zkrátí čas dobíjení na minuty
Inovace elektromobilů zkrátí čas dobíjení na minuty
Danit a dotovat! Fialova vláda dělá opak toho, co hlásala
Danit a dotovat! Fialova vláda dělá opak toho, co hlásala
Vyplatí se živnost, nebo rovnou firma? Jak se rozhodnout, když začínáte podnikat
Vyplatí se živnost, nebo rovnou firma? Jak se rozhodnout, když začínáte podnikat

Zimní příběh

Dárek pod stromeček

Dárek pod stromeček

1899 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo