Nechci plašit, ale —
Tenhle výběr z chytrého čtení je z větší části zavirovaný. Protože je ale k nákaze chytrý kdekdo – a leckdo fakt chytře a podnětně, patrně v blézké době přineseme ještě nášup. Ale zatím...

- Co sledovat: základ je průběžná reportáž iRozhlasu (dole). Doplnění: lékař Jiří Štefánek na Facebooku, novinář Vojtěch Gibiš na Twitteru, fyzik a výzkumník komplexních systémů Jan Kulveit na Facebooku.
- Z uplynulého týdne: rozhovory s epidemiologem Rastislavem Maďarem a s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou. Slovenský překlad velmi alarmistického článku, který z wuhanských čísel vyvozuje o řád větší počet nakažených v Evropě, než evidují statistiky (kritika z twitteru: autor zapomíná brát do úvah demografické složení, hypotézu vlivu počasí na šíření a přínos včasné diagnostiky). Opatření pro zaměstnance firem pod Pale Fire Capital – může být inspirace. Podle Standy Bilera je koronavirus poslední naděje, která nám zbyla: „Fráze průmyslníků a politiků o nemožnosti jakékoli akce, která by mohla zastavit nebo alespoň zpomalit rozvrat klimatu, znějí tváří tvář epidemii koronaviru najednou absurdně.“
- Čímž se dostáváme k jinému problému: podle Davida Klimeše je čas rozhodnout se, jak dál s energetikou. Má tam dobré odkazy.
- Martina Fojtů mluvila se socioložkou Lucií Vidovićovou o starých lidech. Nemůžou za vaše posrané životy.
- Miloš Hroch o současné filmové hudbě. Tipy na poslech i na koukání.
Anglicky
- Zdravotní stav nakažených se zhoršuje náhle.
- Kolik životů v Číně zahránilo rozptýlení smogu nepřímo způsobené epidemií? Spekulace: řádově víc, než kolik jich tam virus vzal. („Neznamená to, že pandemie prospívají zdraví, ale že mu naše ekonomika v časech bez pandemie škodí.)
- Galerie prázdných náměstí a stadionů.
- Původně jsme si chtěli titulek ukrást ve tweetu Tylera Cowena. měl znít: Jestli dneska jdete k holiči, ať to střihne víc. Jenže teď už by vám byl pravděpodobně málo platný. Ledabyste měli tenhle výběr čtení objednaný každý pátek do mejlu. Což je možné ↓↓↓
Související témata