Předplatit časopis Finmag

Svět je chaotický, se stim smiř!

Josef Tětek
Josef Tětek
1. 7. 2020
 12 325

Filozofie Nassima Taleba v kostce aneb proč milovat extrémy dřív, než si extrémy zamilují vás.

Svět je chaotický, se stim smiř!
Zdroj: Shutterstock

Jaká je povaha světa, v němž žijeme? To je otázka, kterou si hloubavější mezi námi kladou už tisíce let. Úžasné na ní je, že různé úhly pohledu nabízejí různé odpovědi. Ekonomové vysvětlují svět z pohledu vzácnosti a motivací, fyzici z pohledu vzájemně působících sil, historikové z pohledu časové posloupnosti událostí. Odpověď tak může být vysoce abstraktní, nebo naopak velmi praktická. Myšlení a odpovědi Nassima Taleba patří do druhé množiny – jeho filozofie je praktický návod pro „tlustého Tonyho“, zběhlého týpka, jehož životním krédem je nikdy nikomu neskočit na špek.

Základní lekcí talebovské filozofie je tudíž rozpoznání, v jakém světě se vlastně pohybujeme. Z pohledu pravděpodobnosti rozlišuje Taleb dvě domény: Průměrov a Extrémov.

Průměrov je svět, kde je všechno měřitelné, modelovatelné a s dostatečnou sadou historických dat i předvídatelné. Příkladem z Průměrova je výška či věk lidské populace. Neexistují zde překvapení: nikdo se nedorůstá pěti metrů a nedožívá dvou set let. Do Průměrova spadají biologické či přírodní fenomény. Nespadají sem však lidmi vytvořené systémy – ovšem právě ty především v posledních staletích formují lidskou životní zkušenost.

Extrémov je nevyzpytatelný svět fenoménů, kde jediná událost může zcela rozhodit dosavadní předpoklady. Příkladem Extrémova je bohatství populace: vstoupí-li do místnosti jeden Jeff Bezos, navýší průměrné bohatství lidí místnosti výrazně víc, než kdyby vstoupilo tisíc „normálních“ lidí. Jedná se o doménu charakteristickou svou nepředvídatelností; simulace a předpovědi dlouhodobě nefungují a krátkodobě přinášejí zrádnou falešnou jistotu.

Průměrov a ExtrémovZdroj: autor

Statistické vyjádření Průměrova a Extrémova. Vlevo výška zaměstnanců firmy Amazon, vpravo jejich bohatství (včetně Jeffa Bezose). Osa X představuje percentil pozorování, osa Y váhu pozorování na celé populaci. Hodnoty jsou pouze ilustrativní (vycucané z prstu).

Většina věcí, které významně ovlivňují náš život, jsou z domény Extrémova. Kromě bohatství se dál jedná o společenské a politické události, vědecké pokroky… Jediná událost má sílu zásadně změnit vlastnosti a budoucnost fenoménu. Moderní instituce jako škola nebo korporace ale v mnoha lidech budí mylný dojem, že život je ve skutečnosti nudně předvídatelný – a tento myšlenkový klam jim může přivodit nemilou srážku s černou labutí.

Finmaží recenze
Zdroj: Shutterstock

Pojednání o nejistotě

První Talebovou knihou je Zrádná nahodilost z roku 2001 (česky 2013). Rozvinutím myšlenky o nepravděpodobných událostech s masivním dopadem vznikl bestseller Černá labuť (2007, č. 2013), na kterou navázal úvahami o systémech a riziku (Antifragilita, 2012, č. 2014). Z Antifragility pak logicky vyplynulo další pokračování o roli jedince a o dopadu různých schémat přivlastnění či přesunutí rizika na druhé (Nasadit vlastní kůži, 2018, č. 2019). Prokrústovo lóže (2016, č. 2018) je Talebova sbírka aforismů, výstižných a stručných „hlášek“ o povaze moderního světa a limitech jeho poznání. Těchto pět knížek dohromady tvoří Incerto, pojednání o povaze nejistoty a o adekvátním jednání člověka v nejistém světě.


Finmag čte Taleba

Recenze na Finmagu předcházely české vydání. Na jednu stranu vás připravíme o zhodnocení převodu do češtiny, na druhou stranu víte dřív. 

Taleb našima očima: 

Zrádná nahodilost

Černá labuť

Prokrústovo lože

Antifragilita

Nasadit vlastní kůži

Leháro u labutího jezera

Ona událost, která v Extrémově rozhazuje dosavadní předpoklady, je tzv. tail event. Taleb tyto nepravděpodobné, leč vysoce vlivné události nazývá černými labutěmi

Dopad černých labutí může být negativní i pozitivní. Náraz letadel do Světového obchodního centra byl negativní černou labutí, který zásadně změnil letecký průmysl a americkou zahraniční politiku. Objev penicilinu byl pozitivní černou labutí – vesměs náhodná událost, která výrazně zlepšila vyhlídky na přežití bakteriálních onemocnění. 

Černé labutě ale nemusí být pouze historicky významné okamžiky. Vážná nehoda, setkání s životní láskou, či založení úspěšného startupu jsou černými labutěmi, které se můžou usídlit v životě každého z nás. 

Labutě jsou ostýchavé a nemají rády, když je vyhlížíme. Nedají se tudíž předvídat (nejsou z domény Průměrova). Můžeme ale vytvořit takové prostředí, které negativní černé labutě zaplaší, a pozitivní labutě naopak přiláká. 

Antifragilní > robustní > fragilní

Prostředí, které je náchylné k negativním černým labutím, označuje Taleb za fragilní. Pro porcelánové hrnečky je černou labutí upuštění na zem, pro investiční banky plné subprime hypoték to je srážka s realitou platební neschopnosti dlužníků. Fragilní instituce jsou zpravidla takové, kde došlo k oddělení rozhodovací pravomoci od důsledků. Korporace vedené manažery navyklými na „zlaté padáky“ a bailouty z veřejných peněz jsou velmi fragilní a pro společnost velmi nebezpečné. 

Systémy, na které nemají černé labutě žádný vliv (ani pozitivní, ani negativní), jsou robustní. Jedná se o odolné věci, instituce a koncepty, typicky ověřené časem – rodinné podniky, papírové knihy, popularita kávy, vína a piva. 

A systémy vystavené pozitivním černým labutím jsou antifragilní – náhoda, nepředvídatelnost a volatilita je posilují. Ukázkovým příkladem antifragility je bitcoin; v průběhu necelých dvanácti let existence byl fackovacím panákem všemožných hackerů, spekulantů, regulátorů a jiných egomaniaků – a dnes je silnější než kdy dřív.

MyšlenkyZdroj: Autor, Free Icons Library

Elektronická čtečka je fragilní, jelikož se snadno rozbije a je závislá na elektřině a připojení k internetu. Papírová knížka je robustní (či lépe řečeno robustnější, než čtečka) – hození o stěnu s ní nic neudělá, ke správné funkci nic dalšího nepotřebuje. Samotné Talebovy ideje jsou pak antifragilní – jsou nezávislé na konkrétním médiu a čím víc o nich lidé diskutují, kritizují je, rozčilují se nad nimi, tím spíš přežijí i do budoucna; a další autoři je mohou rozvíjet a posilovat.
Zdroje: vlastní foto autor, Free Icons Library

Je zřejmé, že bychom ve veřejném i osobním životě měli usilovat o posun od fragilních systémů k robustním a je-li to možné, od robustních dál k antifragilním. Jak toho dosáhnout?

První krok už máme za sebou – jedná se o uvědomění, že svá rozhodnutí činíme v Extrémově. Ať už chceme zlepšit své zdraví, kariéru, byznys nebo snad dokonce veřejné záležitosti – mějme na paměti, že naše jednání může mít obří dopad, k dobrému i zlému. 

Špatní piloti končí na dně Atlantiku

O druhém kroku napsal Taleb svou (prozatím) poslední knihu: jedná se o nasazení vlastní kůže. Každý, kdo usiluje o získání respektu a sebeúcty, musí v první řadě činit to, co sám káže.

Nasazovat vlastní kůži znamená nést následky – jak pozitivní, tak negativní. Příklad: správci rizikových portfolií by měli držet stejné finanční instrumenty i ve svém osobním portfoliu, aby pocítili jak zisky, tak i ztráty. 

Dobrým, historicky ověřeným příkladem instituce s vysokým podílem nasazování vlastní kůže jsou firmy vedené majiteli-zakladateli. Pro příklad se nemusíme vracet do Baťových časů – nejviditelnějšího zastánce tohoto přístupu můžeme sledovat na Twitteru:

Tesla se od zítřka vrací k výrobě, a to navzdory zákazu Alameda County. Budu společně s ostatními na výrobní lince. Má-li být někdo zatčen, ať jsem to já. 

Jestli Tesla a SpaceX zbankrotují, zbankrotuju i já. Jak to má být. 

Alarmující je pak pozorovat optikou nasazování vlastní kůže dnešní politiku. Zatímco špatní piloti letounů končí na dně Atlantiku a dál už neškodí, špatní piloti milionových národů končí často v představenstvech veřejných podniků nebo v některé z mnoha nadnárodních trafik. Talebův protilék? Lokalismus – mocenské pravomoci by neměly sahat dál, než je dochozí vzdálenost poddaných s vidlemi. Švýcarsko na tomto principu uspokojivě funguje už sedm set let. 

Paul Krugman
Zdroj: dobře neznámý autor

Intelektuál, leč idiot

Důležitým prvkem Talebovy filozofie a zároveň klíčem k pochopení mnohých událostí z posledních desetiletí je koncept Intelektuála, leč idiota. Jedná se o veřejnou osobnost s velkým vlivem, která nikdy nenese následky svých výroků a doporučení. ILI nechápe (či nemusí chápat), že komplexní systémy, jako jsou tradice, ekonomika nebo politická situace na Blízkém východě mají svou vlastní logiku a dynamiku; naivní intervence do komplexních systémů daleko častěji problémy prohlubují, než řeší. ILI svými doporučeními (či rozhodnutími, je-li ve funkci) vábí negativní černé labutě a pravidelně přivádí politické a ekonomické systémy na pokraj kolapsu. Příkladem intelektuála-idiota jsou ekonomičtí nobelisté Paul Krugman (na obrázku) a Joseph Stiglitz, dále většina politiků a novinových komentátorů. Společným prvkem je, že nemají kůži ve hře – ačkoli platy, funkce a honoráře za knihy se u nich kumulují, negativní dopady svých výroků nenesou. 

Pravidla pro dobrý život

Nyní už chápeme, že většina událostí ovlivňujících náš život je z Extrémova. Svět je chaotický a je jen na nás, jakou černou labuť k sobě přivoláme. Chceme být antifragilní. Ale jak toho v praktickém životě dosáhnout? Aplikací následujících principů, destilovaných z Talebova Incerta

  • Via negativa je metoda odstraňování zbytečných a škodlivých faktorů. Cukr, denní zprávy, hádky o politice, či meetingy pro meetingy a reporty pro reporty jsou typický balast na odstřel. V byznysu a fyzickém či mentálním zdraví je často mnohem podstatnější vědět, co odebrat než co přidat. Obdobné pravidlo doporučuje Taleb i pro všemožné rádce a konzultanty: ten, kdo radí elementy přidávat, je zpravidla šarlatán. Mimochodem víte, že pěna na holení je vám úplně na nic?
  • Snižování komplexity je zázračným důsledkem prvního principu, ale mějme tento princip na paměti sám o sobě. Malé a jednoduché je hezké a robustní. Vyhoďte své krámy a zaměřte se na menší množství podstatných věcí.
  • Nasazování vlastní kůže je skvělý princip pro vedení vskutku čestného života (v kontrastu s pouhým virtue signallingem). Riziko selhání vede k větší obezřetnosti a růstu. V životě, kariéře i byznysu je dobrým pravidlem brát vážně hlavně ty, kdo svou kůži nasazují a jen neplkají. Živoucím příkladem je sám Taleb: investiční fond Universa, jehož je poradcem, dlouhodobě vydělává na černých labutích ve formě nečekaných burzovních krachů. Dobrým pravidlem je nasazovat vlastní kůži před sebou samým – nevymlouvat se v duchu na neschopnost druhých či okolnosti. Hlavní podíl na směřování života máte především vy.
  • Vystavovat se drobným nehodám, ztrátám a chybám. Menší chyby zabraňují akumulaci rizika a vzniku velkých chyb. Podle Taleba je právě proces vystavování se drobným chybám motorem evoluce a inovace. Stochastické experimentování (stochastic tinkering) vedlo v historii k většině převratných objevů, v kontrastu se shora řízeným, plánovaným výzkumem. V softwarovém vývoji se v posledních letech prosazuje agilní vývoj. Startupový akcelerátor Y Combinator popularizoval přístup k investicím do startupů, který opakují akcelerátory po celém světě, včetně českého TopMonks Startup Studia: jelikož dopředu nevíme, který startup je budoucí černou labutí, investujeme do většího množství nadějných týmů – a bohatě stačí, když nakonec vyjde jediná investice. Nemusíte ale být zrovna programátor či investor, abyste stochastického experimentování využili: expozice vůči zajímavým lidem a myšlenkám je možná v jakémkoli postavení – dá se začít tím, že si zajdete na kafe někam, kam byste běžně ani nevkročili. Anebo zkusíte věnovat 19 minut snaze pochopit, co že to je vlastně ten bitcoin. Nebo – a to je možná nejlepší – zkusíte při nudné práci po večerech a víkendech nějaké drobné hračičkování, které má potenciál v budoucnu přinést nějakou tu korunu.
  • Mít strach z velkých nehod, ztrát a chyb. Zatímco drobné chyby jsou přínosné, ty velké můžou přivodit nenávratný úpadek. Proto je třeba být „přehnaně opatrný“ vůči asymetrickým rizikům o malé pravděpodobnosti a se zničujícím dopadem, jako jsou pandemie (Taleb před novým koronavirem varoval už v lednu), adrenalinové sporty nebo inzultace tchýně s válečkem v ruce. 


Talebovo dílo připomíná, k čemu vlastně máme filozofii neboli lásku k moudrosti. Jejím posláním je odhalovat skutečnou povahu světa a reflektovat toto poznání v osobním i společenském životě. Úvahy Nassima Taleba splňují toto poslání v plné míře. A pokud tento článek motivuje laskavého čtenáře přečíst si některou z Talebových knih, určitě nebude litovat.

Speciální poděkování za četné připomínky a aplikaci principu Via negativa na první verzi textu patří Lee Petrášové z TopMonks.

 

Ohodnoťte článek

-
10
+

Sdílejte

Diskutujte (14)

Vstoupit do diskuze
Josef Tětek

Josef Tětek

Ekonom s dlouhodobým zájmem o podstatu peněz a bitcoin. Brand ambassador hardwarové peněženky Trezor. Tvůrce Stackuj.cz Podcastu. Autor knih Nepřátelé státu, přátelé svobody a Bitcoin: Odluka peněz od... Více

Nejčtenější články

Další diktát z Bruselu, nebo logický krok? Proč se Česko vzdává ochrany původu výrobků
Další diktát z Bruselu, nebo logický krok? Proč se Česko vzdává ochrany původu výrobků
Pozitivní dopad přílivu Ukrajinců. Tvrdá data ukazují, jak uprchlíci vyplňují pracovní trh
Pozitivní dopad přílivu Ukrajinců. Tvrdá data ukazují, jak uprchlíci vyplňují pracovní trh
Partners Banka nabízí nejlepší kurzy bez poplatků a přirážek
Partners Banka nabízí nejlepší kurzy bez poplatků a přirážek
Babiš chystá EET 2.0. Bude nová verze evidence tržeb bičem na drobné podnikatele?
Babiš chystá EET 2.0. Bude nová verze evidence tržeb bičem na drobné podnikatele?
Brašnářství Tlustý končí. „Mnohokrát děkujeme,“ vzkazuje zákazníkům
Brašnářství Tlustý končí. „Mnohokrát děkujeme,“ vzkazuje zákazníkům

Zimní příběh

MICHAEL KORS

MICHAEL KORS

2500 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo