Předplatit časopis Finmag

Ženy finance moc neřeší, chceme to změnit, říká Parke z Holky v kryptu

Ivo Prax
Ivo Prax
26. 11. 2021
 6 410

Často vyrůstáme ve světě, kde se muži starají o peníze a žena o domácnost. Ženy pak přirozeně nemají o finanční témata takový zájem a řeší je, až když musí. „Často se ty holky ale nemají koho zeptat,“ říká v dalším díle Finmag podcastu Soňa Parke, zakladatelka iniciativy Holky v kryptu.

Ženy finance moc neřeší, chceme to změnit, říká Parke z Holky v kryptu
Zakladatelka iniciativy Holky v kryptu Soňa Parke ve Finmag podcastu / Zdroj: Tomáš Cetkovský

Edukace žen ve finančním světě je také jeden z hlavních důvodů, proč Parke Holky v kryptu vůbec zakládala. „Když jsem hledala v kryptokomunitě nějaké holky, moc jsem jich nenašla. Přišla mi to velká škoda, a proto jsem v lednu 2021 založila platformu Holky v kryptu. Soustředíme se na edukaci a chceme otevírat diskuzi o možnostech kryptoměn v dnešním světě,“ osvětluje.

Proč kryptosvět láká hlavně muže, si Parke vysvětluje jasně nastavenými společenskými trendy. „Problém naší společnosti je, že se ženy nezajímají o finanční témata. Proč se nezajímají? Často je to dané výchovou – muži se starají o peníze, žena o domácnost. Ženy se pak o sebe nejsou finančně schopny postarat a řeší to, až když skutečně musí,“ naráží třeba na vysokou rozvodovost.

„Ty ženy na to pak nejsou vůbec připravené, na ten náraz. V tu chvíli se pak o sebe nedokážou ani finančně postarat,“ míní zakladatelka Holek v kryptu. Změnit tento fakt pak označila za jeden z hlavních zádrhelů celé problematiky. „My (ženy) nevyrůstáme ve společnosti, kde nám je od mala říkáno: Nauč se starat o své peníze.“

Na každý příběh bylo vyhrazeno tři a půl natáčecího dne, přesto obsáhne jen malou část celého procesu.

Krypto má potenciál

A proč krypto? „Krypto by mělo být součástí investičního portfolia a my o tom chceme mluvit. Pro ženy je toto téma nové, ale můžu říct, že je to čím dál víc zajímá. A proto jsme tady,“ říká pro Finmag podcast Parke. „Jeden ze základních rozdílů v mužském a ženském přístupu v kryptu je to, že ženy potřebují více důvěry. Potřebují s někým navázat vztah a promluvit si o tom.“

Finmag podcast

MikrofounekZdroj: Shutterstock

Parke snad nezaujala? Nevadí! Rozhodně není jediný, koho jsme posadili před mikrofon. Mrkněte i na další díly Finmag podcastu.

Pokud ovšem nikdo takový v jejich okolí není, může to být podle Parke i důvod, který je odradí od dalšího zájmu nejen o kryptoměny, ale finance a investice obecně. Velkým problémem je podle Parke také velké množství dezinformací a podvodů, které jsou s kryptosvětem spojené. Oceňuje ale, že se tento svět zlepšuje a zpřístupňuje stále širší komunitě.

Co tedy Parke radí ženám (ale lze to vztáhnout i jako obecnou radu), které s krytpem začínají? „Holky často přijdou a chtějí vědět o konkrétních coinech nebo se ptají na investiční doporučení. Spíše je vezmeme trochu zpět na edukaci o kryptu, aby věděly, jak to celé funguje. (…) Pak si ujasněte, proč a na co chcete krypto kupovat.“

V podcastu se dále dozvíte:

  • Jak konkrétně dělají kryptoměny život lepším
  • Jak dělají Holky v kryptu osvětu
  • Co je bitcoin a co naopak altcoin
  • Lze všechny altcoiny házet do jednoho pytle?
  • Jak si Soňa Parke sestavuje i svoje portfolio
  • Proč jsme velmocí v kryptu?

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Ohodnoťte článek

-
13
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Ivo Prax

Ivo Prax

Aktivní networker a propojovatel byznys příležitostí. Vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Moderuje podcasty a pořádá networkingové akce. Je aktivním šachistou.

Související témata

investicekryptoměnypodcastvzdělávání

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo