Články na téma: euro

Bulharsko a Rumunsko chtějí euro
Dvě nejchudší země Evropské unie by rády přijaly euro. Eurozóna pak získá hlasovací převahu nad zbytkem Unie.

Rok 2017 na trzích: klid před bouří a bitcoin superstar
Zkusme si útržkovitě shrnout, co přinesl právě končící rok na finančních trzích v České republice i ve světě.

Co s námi udělaly intervence proti koruně
Je osm měsíců od ukončení intervencí proti koruně. Česká měna výrazně posílila, inflace stoupla ke třem procentům, úrokové sazby rostou a ceny dluhopisů padají dolů.

Česko a euro: nikdo nás nenutí. Ale ani na nás nečeká
Představa, že nás někdo bude k přijetí eura tlačit, je pomýlená. Eurozóna, která je z nejhoršího venku, nebude nikoho lákat, spíš zvýší laťku a bude uchazečům dávat další podmínky.

Očima expertů: ČNB zvýšila sazby! Zdraží půjčky?
Co nastane po zvýšení úrokových sazeb České národní banky? Jde o správný krok? Jak se to dotkne peněženek českých domácností? Ptáme se ekonomů.

Marta Nováková: Už dávno žijeme jako v románu 1984
„Je na pováženou, jak vášnivé debaty se tady vedou kvůli takové samozřejmosti, jako je EET, a skutečné problémy se přehlížejí,“ říká v pokračování rozhovoru šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezidentka Hospodářské komory Marta Nováková.

Benzin a nafta zlevní
Levnější ropa spolu s oslabujícím dolarem by měly vést k dalšímu snižování cen pohonných hmot na čerpacích stanicích. Minimálně krátkodobě, ale dost možná i dlouhodoběji.

Očima expertů: Hurá, euro!
Měli bychom určit termín přijetí eura? Má smysl hnát se právě teď do eurozóny? Zeptali jsme se Vladimíra Dlouhého, Evy Zamrazilové, Petra Macha, Karla Havlíčka a dalších osobností.

Po intervencích. Narkomana čeká drsný detox
Po letech pokusů odhadnout a ovlivnit inflaci pomocí kurzu koruny Česká národní banka konečně zastavila stroj na výrobu peněz ze vzduchu. Poučila se z chyb, minimalizuje škody, zpytuje svědomí? Spíš to vypadá, že je jí každodenní finanční realita ještě vzdálenější. Několik příkladů bezradnosti centrální banky následuje.

Očima expertů: Konec intervencí! Co čeká naše peněženky?
Říkali, že koruna určitě posílí, a říkali, že může být i slabší. Říkali, že nevědí nic, že se teprv ukáže, až národní banka koruně odepne řemínek a pustí ji na volno. Tak je to tady, intervence skončily před týdnem. Už se něco ukazuje? Ptáme se teoretiků i praktiků, ekonomů a obchodníků.

Sedm předpovědí pro příští tři roky. Jaký bude život s inflací
Inflace se vrací. Znamená to, že by se některé věci měly vracet k normálu. Hypotéky už zase například nebudou pro každého, spořicím účtům pomalu vyšplhají úroky z desetinek na procenta. Problémy výhledově čekají toho, kdo má plnou kapsu státních dluhopisů – což jsou například vaše fondy penzijního připojištění.

Očima expertů: Teď? Až skončí intervence? Kdy měnit peníze na dovolenou
Až Česká národní banka přestane ovlivňovat kurz koruny, očekávají se jeho výkyvy a zřejmě výrazné posílení české měny. Ptáme se odborníků, co to znamená pro člověka, který se těší, až si v létě vyjede za hranice. Má si vyměnit peníze v předstihu, nebo si počkat, jak bude po konci intervencí?

Očima expertů: Inflace roste. Jak chránit úspory?
Porostou dál ceny zboží a služeb? Co nastane ve chvíli, kdy Česká národní banka přestane oslabovat korunu? Ptáme se expertů, co dělat, aby vaše úspory vydržely v bezpečí a neztenčené.

Česká národní banka: Jak přijít o reputaci a rozhodit ekonomiku ve čtyřech krocích
Jednou z nejpodstatnějších věcí, které dostávají ke správě centrální banky, je měnová politika. Pro naši Českou národní banku je ale právě měnová politika posledních pár roků Achillova pata.

Měny. Bilancování roku 2016 a výhled na rok 2017
V loňském roce nejvíc posílila brazilská a ruská měna, mezi „poraženými“ je britská libra nebo mexické peso. Co můžeme čekat od roku 2017? Především konec intervencí České národní banky za slabou korunu. Ten přinese zvýšenou volatilitu jejího kurzu s tendencemi posilovat. Svým klientům doporučuji držet se koruny.

Prosinec na trzích: Ježíšek potěšil majitele dolarů a evropských akcií
Čas adventu má být obdobím klidu a rozjímání. Investorům ale prosinec zacvičil s tlakem. Jedněm přinesl radost, druhým přičinil vrásky. Krásné Vánoce určitě měli ti, kteří věřili akciím a americkému dolaru. Dolar posílil vůči koruně skoro o dvě procenta a evropské akcie doháněly své celoroční ztráty osmiprocentním růstem.

Blíží se konec umělého oslabování koruny. S čím počítat
Konec umělého přidržování koruny pod 27 korunami za euro oznámí Česká národní banka pravděpodobně někdy ve druhé polovině roku 2017. Nicméně i po oficiálním ukončení závazku bude centrální banka podle potřeby dál na trzích intervenovat, aby zajistila hladký vývoj kurzu. Koruna by tedy neměla k euru skokově posílit. Dlouhodoběji ale posilovat nejspíš bude.

Očima expertů: Italské referendum – přinese globální nebo aspoň evropskou krizi?
Přijde s politickou nestabilitou v Itálii i nestabilita ekonomická? Co znamenají výsledky referenda pro oslabené italské banky? A může na Apeninském poloostrově vyklíčit další globální hospodářská krize? Zeptali jsme se ekonomů.

Říjen na trzích: Co když ten Trump...
Hlavní téma většiny analytiků jsou teď americké prezidentské volby. Nový prezident bude nejenom vládnut Spojeným státům. Z povahy věci bude také do značné míry ale udávat tón světovému obchodu skrze svou politiku daní a cel, bude určovat sféry zájmu a nezájmu USA a svou hospodářskou politikou ovlivňovat zisky firem a vývoj finančních trhů.

Radim Krejčí: Jak my ty banky milujeme!
Online směnárnu, která nabídne bezkonkurenčně lacinou výměnu peněz, připravoval Radim Krejčí s kolegy tři roky. Letos RoklenFx spustili a teď stojí před klíčovým úkolem: přesvědčit konzervativní zákazníky, aby z drahých kamenných směnáren a bank odešli za levnější směnou na internet.

Srpen na trzích: Prázdniny byly!
Nejlepší zprávy jsou žádné zprávy. Letošní srpen byl pro vyznavače tohoto hesla příznivý. O moc víc než nic se nedělo.