Články na téma: euro
Euro je oficiální měnou států v Evropské unii. V současnosti ho používá 20 z 27 členských států, přičemž poprvé se začalo jako virtuální měna používat v roce 1999 a jako hotovostní měna v roce 2002. Čeští podnikatelé mohou euro využívat při obchodu s podnikateli ze zemí, kde je euro jako oficiální měna.
Výhody zavedení eura v ČR jsou: snížení měnového rizika, zjednodušení transakcí při obchodování i cestování, usnadnění a větší důvěryhodnost při obchodu se zeměmi EU.
Euro představuje výhody i pro spotřebitele. Pokud by Česká republika přijala jako svou oficiální měnu euro, domácí ceny by se staly porovnatelnější se zahraničím. To by vytvářelo konkurenční tlak a zboží by se zkvalitnilo a bylo pro obyčejné spotřebitele dostupnější. Kromě tohoto se sníží kurzové riziko i transakční náklady a dojde tak k vyšší stabilitě podnikání.
Přesto zavedení eura představuje i několik nevýhod. Při podnikání se zeměmi mimo eurozónu může dojít k měnovým výkyvům. Bylo by třeba se přizpůsobit měnové politice, která se může lišit od současné měnové politiky České národní banky. Také vzniknou náklady na převod z koruny na euro, například směnné poplatky.
Pokud chce v současnosti podnikatel podnikat v euru, je to možné a nemusí mít ani zvláštní bankovní účet. Může to však být výhodné – některé banky nabízí výhodnější vedení účtu v eurech než jiné a také je třeba zvážit poplatky za převod měny a další.
Veliký eurokvíz. Poznáte podle motivu na euru, která země ho vydala?
Kdysi jsme slíbili přijmout euro. Jednou. Vláda letos to „jednou“ zas posunula na sv. Dyndy. Přitom řada firem po euru volá. Že by už se jim hodilo. Že zbytečně jedou v dvouměnovém režimu, ztrácejí peníze na kurzovém zajišťování, že by jim v Evropě bylo líp s evropskými penězi. Známe ale euro? Víte třeba, že motivů euromincí je daleko víc než zemí eurozóny? Otestujte se.
Koruna lítá nahoru a dolů. Teď s ní klesá i nálada podnikatelů
Česká koruna se dlouhodobě nepříjemně propadá vůči euru i dolaru. Jako občané země, která je orientována na export, bychom se měli radovat: levná koruna znamená větší konkurenceschopnost našich výrobků, a to se odrazí na výkonu naší ekonomiky. Jenže takhle jednoduše to nefunguje. Ani podnikatelé to nevidí tak optimisticky a slabá koruna – respektive nahoru a dolů se hýbající koruna – jim může nakonec dokonce uškodit.
Vláda odsunula debatu o přijetí eura. NERV má připravit klady a zápory
Vláda na středečním zasedání nestanovila termín vstupu Česka do eurozóny ani do mechanismu směnných kurzů ERM II, který členství předchází, oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura. Zároveň vyzvala Národní ekonomickou radu vlády (NERV) a Legislativní radu vlády, aby do konce letošního října vyhodnotily hospodářské a právní dopady obou kroků. K debatě o přijetí společné evropské měny by se měl kabinet vrátit za rok.
Vyplatí se Česku euro? Přijetí společné evropské měny očima expertů
Prezident Petr Pavel svým novoročním projevem znovu rozvířil debatu o přijetí společné evropské měny. Jaký vliv by to mělo na tuzemské firmy? Zeptali jsme se odborníků.
ODS v klinči, euro štěpí vládu. Společnou měnu můžeme mít dřív, než řeknete Stanjura
V české vládě je roztržka ohledně přijetí eura. Zatímco ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS chce, aby vláda k přijetí eura nedělala žádné kroky, zástupci ostatních koaličních stran jsou proti. A mají v kabinetu jasnou převahu. Skeptickou ODS prý chtějí přesvědčit i zaměstnavatelé. Kdy tedy začneme platit eurem? A bylo by to výhodné i dlouhodobě a pro menší firmy?
Euro, nebo koruna? Společná měna prorůstá do Česka víc, než si myslíte
Eurizace naší ekonomiky pokročila. Firmy si v eurech půjčují, některé si mezi sebou v eurech platí a vláda se chystá zavést od příštího roku možnost vedení účetnictví v eurech. Dokonce má být zavedeno i placení daní ve společné evropské měně, nemluvě o aktuální výhodnosti firemních eurových úvěrů. Má snad smysl se za téhle situace přijetí eura ještě bránit?
Vydělali víc Češi, nebo Slováci? Třicet let od rozpadu Československa
Ačkoliv se mnozí s rozdělením Československa na dva samostatné státy ani doposud nevyrovnali a s nostalgií vzpomínají na společný stát, svět rozdělení dvou zemí bez použití síly oceňuje. I samotné rozdělení státu, jeho majetku a národní měny na dvě samostatné proběhlo zdárně bez větších otřesů tehdy mladičkých finančních trhů.
Než jim to tam hodíte. Jak kandidáti na prezidenta vidí klíčová témata dneška
Už zítra, v pátek 13. ledna, se otevřou volební místnosti. Třetí přímá volba prezidenta nabízí možnost vybírat z celkem osmi kandidátů, jejichž seznam se v průběhu kampaně měnil. Připomeňte si, jak kandidáti na prezidenta odpovídali na pět klíčových ekonomických otázek v anketách na Finmag.cz.
Má Česko usilovat o vstup do eurozóny? Prezidentští kandidáti o přijetí eura
Potenciální zavedení eura jako národní měny už několik let rozděluje českou společnost. Vstup do eurozóny každopádně vzhledem k současné krizi není příliš aktuální. Mělo by se o něj Česko vůbec snažit? Na to jsme se zeptali kandidátů na prezidenta 2023.
Neobjevená investiční příležitost: nechte pracovat svá eura
Leží vám na účtu volná eura a přemýšlíte, jak je zhodnotit? Jednou z možností je uložit peníze na eurový spořící účet nebo termínovaný vklad. Výnos v takovém případě vychází nejlépe u banky J&T, která nabízí roční úrok 0,50 %. Na českém trhu jsou však i další alternativy.
Agresivní zvyšování úroků inflaci neřeší, v eurozóně by nám bylo líp, říká Švejnar
Inflace v Česku se dál šplhá k rekordním hodnotám. Ekonomové odhadují, že by už brzy měla dosáhnout vrcholu, Jan Švernar ze CERGE-EI tak optimistický ale není. „Je strašně těžké něco takového určit. Může to být během šesti, devíti, dvanácti měsíců…,“ říká s tím, že dopady na české domácnosti budou čím dál větší. Kdyby bylo Česko v eurozóně, bylo by mu prý líp.
Nebylo by Česku v eurozóně líp? Inflační tlaky očima expertů
Lednová inflace vystoupala v Česku k desetiprocentní hranici, zatímco v eurozóně je o několik procentních bodů nižší. Rozhořely se tak debaty, zda by Česku přece jen nebylo v eurozóně líp. Takže, bylo?
Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik
Samotné obchodovaní na Forexu se letos v principu nezměnilo, musíme si ale zvyknout na vyšší volatilitu, hodnotí nepředvídatelný rok analytik Štěpán Hájek.
Kurz koruny očima expertů. Proč a jak letos posílí
Domácí měna letos v létě roste nejvíc ze všech na světě. Zaposilovala si koruna, aby se nám líbila v plavkách, nebo existuje rozumnější vysvětlení? Můžeme a máme se těšit na další růst?
Kurz koruny očima expertů: Euro za 25 klidně, ale co pak?
Pokud člověk není exportér, silná koruna ho blaží. Zahraniční zboží a dovolená vyjdou levněji a ještě je tu nezasloužený, ale krásný pocit, jací jsme to my Češi prďáci. Koruna posiluje vůči euru i dolaru. Čím to je? A především: Vydrží jí to?
Centrální bankéř Michl: Západ zlenivěl, je čas na fotbal
Rozhovor s ekonomem Alešem Michlem o Rašínovi na fotbale, výhledu na příštích třicet let, čtyřdenním pracovním týdnu, odmítání čínských investic i regulaci hypoték a korporátních dluhopisů.
Očima expertů: Půjčte si od nás, my vám za to zaplatíme
Evropská centrální banka znovu uvolňuje měnovou politiku, úrokové sazby jdou ještě víc do minusu. Dočkáme se záporných úroků i v Česku? A co současná situace znamená pro naše peněženky?
Česká národní banka v minusu. Je čeho se bát?
Když se ČNB rozhodla udržovat korunu na 27 korunách za euro, znamenalo to mohutné nákupy devizových rezerv. Po uvolnění kurzu koruna posiluje a nahromaděná eura dostávají centrální banku do významných ztrát. Je to ale opravdu jen ztráta účetní, bez jakýkoliv negativních efektů, jak tvrdí ČNB?
Kdeže loňské měny jsou: bublina bitcoin praskla, držte se koruny
Koruna loni mírně oslabila – stejně jako skoro všechny měny na rozvíjejících se trzích. Má ale potenciál letos růst. Zpevnil hlavně americký dolar, švýcarský frank a japonský jen. A hodnota bitcoinu spadla o 80 procent.
Tomáš Prouza: Čeští zemědělci by měli přestat brečet
„Zemědělci v Česku by měli přestat spoléhat na to, že se o ně stát postará. Radši by měli vzít situaci do vlastních rukou, zvyšovat svou efektivitu a modernizovat výrobu, aby byli na trhu konkurenceschopní,“ říká nový prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Očima expertů: Kam investovat v roce 2019?
Čekají letos akciový trh další otřesy? Půjdou ceny nemovitostí ještě nahoru? Zažijí kryptoměny velký comeback? A kde jinde hledat na finančních trzích zajímavé zisky?