Články na téma: eurozóna
Eurozóna je skupina zemí v Evropské unii. Ty používají jako svou oficiální měnu euro. V současnosti sem patří 19 z 27 členských států EU a tato společná měnová politika je řízena Evropskou centrální bankou, která stanovuje například úrokové sazby, inflační cíle a mnoho dalšího.
Mezi povinnosti podnikatelů v eurozóně patří dodržování pravidel stanovených touto bankou a také povinnost provádět obchod v euru.
Podnikatelé v eurozóně mají přesto několik výhod. Je to například jednodušší obchodování, protože jednotná měna usnadňuje obchod a odstraňuje riziko směnných kurzů. Euro je také jednou z nejstabilnějších měn na světě, proto poskytuje podnikatelům stabilitu i důvěru v obchodní prostředí. A mezi bezespornou výhodu také patří jednotnost trhu s více než 300 miliony obyvatel, což je větší potenciál pro růst i rozvoj podnikání.
Další články na téma eurozóna najdete na Peníze.cz.
Veliký eurokvíz. Poznáte podle motivu na euru, která země ho vydala?
Kdysi jsme slíbili přijmout euro. Jednou. Vláda letos to „jednou“ zas posunula na sv. Dyndy. Přitom řada firem po euru volá. Že by už se jim hodilo. Že zbytečně jedou v dvouměnovém režimu, ztrácejí peníze na kurzovém zajišťování, že by jim v Evropě bylo líp s evropskými penězi. Známe ale euro? Víte třeba, že motivů euromincí je daleko víc než zemí eurozóny? Otestujte se.
Vláda odsunula debatu o přijetí eura. NERV má připravit klady a zápory
Vláda na středečním zasedání nestanovila termín vstupu Česka do eurozóny ani do mechanismu směnných kurzů ERM II, který členství předchází, oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura. Zároveň vyzvala Národní ekonomickou radu vlády (NERV) a Legislativní radu vlády, aby do konce letošního října vyhodnotily hospodářské a právní dopady obou kroků. K debatě o přijetí společné evropské měny by se měl kabinet vrátit za rok.
Vyplatí se Česku euro? Přijetí společné evropské měny očima expertů
Prezident Petr Pavel svým novoročním projevem znovu rozvířil debatu o přijetí společné evropské měny. Jaký vliv by to mělo na tuzemské firmy? Zeptali jsme se odborníků.
ODS v klinči, euro štěpí vládu. Společnou měnu můžeme mít dřív, než řeknete Stanjura
V české vládě je roztržka ohledně přijetí eura. Zatímco ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS chce, aby vláda k přijetí eura nedělala žádné kroky, zástupci ostatních koaličních stran jsou proti. A mají v kabinetu jasnou převahu. Skeptickou ODS prý chtějí přesvědčit i zaměstnavatelé. Kdy tedy začneme platit eurem? A bylo by to výhodné i dlouhodobě a pro menší firmy?
Má Česko usilovat o vstup do eurozóny? Prezidentští kandidáti o přijetí eura
Potenciální zavedení eura jako národní měny už několik let rozděluje českou společnost. Vstup do eurozóny každopádně vzhledem k současné krizi není příliš aktuální. Mělo by se o něj Česko vůbec snažit? Na to jsme se zeptali kandidátů na prezidenta 2023.
Agresivní zvyšování úroků inflaci neřeší, v eurozóně by nám bylo líp, říká Švejnar
Inflace v Česku se dál šplhá k rekordním hodnotám. Ekonomové odhadují, že by už brzy měla dosáhnout vrcholu, Jan Švernar ze CERGE-EI tak optimistický ale není. „Je strašně těžké něco takového určit. Může to být během šesti, devíti, dvanácti měsíců…,“ říká s tím, že dopady na české domácnosti budou čím dál větší. Kdyby bylo Česko v eurozóně, bylo by mu prý líp.
Nebylo by Česku v eurozóně líp? Inflační tlaky očima expertů
Lednová inflace vystoupala v Česku k desetiprocentní hranici, zatímco v eurozóně je o několik procentních bodů nižší. Rozhořely se tak debaty, zda by Česku přece jen nebylo v eurozóně líp. Takže, bylo?
Eurozóně hrozí zombifikace, varuje centrální bankéř Michl
„Japonsko je odstrašující případ, žije v zombie ekonomice. Teď hrozí podobný scénář zemím eurozóny. Proto potřebujeme kumulovat bohatství na případné další krize,“ říká člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl.
Itálie ruší chudobu
Budiž sociální stát, usnesla se italská koalice. A bude. Kdo ho ale utáhne, anebo spíš odskáče?
Bulharsko a Rumunsko chtějí euro
Dvě nejchudší země Evropské unie by rády přijaly euro. Eurozóna pak získá hlasovací převahu nad zbytkem Unie.
Česko a euro: nikdo nás nenutí. Ale ani na nás nečeká
Představa, že nás někdo bude k přijetí eura tlačit, je pomýlená. Eurozóna, která je z nejhoršího venku, nebude nikoho lákat, spíš zvýší laťku a bude uchazečům dávat další podmínky.
Očima expertů: Hurá, euro!
Měli bychom určit termín přijetí eura? Má smysl hnát se právě teď do eurozóny? Zeptali jsme se Vladimíra Dlouhého, Evy Zamrazilové, Petra Macha, Karla Havlíčka a dalších osobností.
Ať žije krize!
Možná byste takový výkřik čekali od burzovního spekulanta, který sázel na pád akcií. Jenže on by úplně nejlíp slušel německé kancléřce. Zatímco eurozóna se potýká se stagnací, jejímu Německu je líp a líp.
Nedokončený úkol odcházejícího šéfa České spořitelny
Druhým dílem pokračuje rozhovor s Pavlem Kysilkou, mužem, který pět let stál v čele největší české banky. Ale který také třeba velel dělení česko-slovenské měny – proto přijde v pokračování mimo jiné řeč i na to, co by znamenalo, kdyby se jedna ze zemí eurozóny rozhodla vzdát se eura.
A řecké volby vyhrává... Mutti Angela!
Už jste zaznamenali zprávu, že v řeckých volbách zvítězila Syriza Alexise Tsiprase? Nevěřte. Skutečným vítězem je Angela Merkelová.
Katalyzátor euro urychlí integraci Unie. Nebo její rozpad
Euro vzniklo, aby přineslo problémy. Takové problémy, které Evropskou unii buď semknou v pevnější celek, nebo naopak její integraci zastaví, ba vrátí zpět.
Řecké vědro má ve dně díru
Angela Merkelová a Christine Lagardeová vyřeší problém s děravým řeckým vědrem. Neporadí si však s řeckou zadlužeností.
Řecko: Proč léčba nezabere
Nejnemocnější ekonomika Evropské unie se nakonec podvolila vůli mezinárodního koncilia a přesně podle jeho nařízení začíná polykat hořké pilulky. Nejspíš nezaberou. Ukazuje to srovnání s jinými pacienty-ekonomikami, Španělskem a Islandem.
Bezradná kancléřka
K dědictví ekonomicky negramotné Angely Merkelové bude patřit i zničené Řecko.
S eurem na věčné časy. Myslí to Tsipras vážně?
S eurem na věčné časy a nikdy jinak. Pod tímto heslem dovedl řecký premiér a komunista Alexis Tsipras svou zemi ke kapitulaci.
Očima expertů: Řek řek’ ne. Co to znamená pro Evropu a co pro nás?
Řekové v referendu odmítli podmínky věřitelů a přiblížili tím svůj konec v eurozóně. Jak si máme řecké NE vykládat? A jaký další vývoj může nyní Evropa očekávat? Odpovídá premiér Sobotka, ministr financí Babiš, ekonomové Petr Robejšek, Aleš Michl, Petr Mach, Naďa Johanisová a další osobnosti.