Články na téma: konkurence
Konkurence je stav, kdy se jednotlivci nebo celé organizace soupeří s ostatními na stejném, anebo podobném trhu. Snaží se dosáhnout určitého cíle, který je omezený nebo jiným způsobem úzce identifikovaný. Při podnikání je konkurence neodmyslitelnou součástí tržního prostředí. Firmy a podnikatelé soupeří nejen o zákazníky, ale i o tržní podíl, o odlišení se od konkurence a o mnoho jiné.
Vůči konkurenci je třeba se efektivně vymezit a přijmout strategie, které umožní firmě uspět. Prvně je třeba analyzovat konkurence – podívat se, co nabízí, jaké jsou její silné a slabé stránky, co mají konkurence a vlastní podnikání společné. Tím je možné identifikovat oblasti, ve kterých může podnikatel vyniknout.
Jedinečné produkty a inovace mohou podnikání od konkurence snadno odlišit, pokud nikdo jiný takový výrobek nenabízí. Avšak i v případě, že podnikatelé nabízí stejné produkty je možné stát se konkurenceschopným – například nabízet dané zboží v lepší kvalitě, používat inovativní technologie na jeho výrobu, vybudovat výjimečný zákaznický servis, nabízet jinou formu/balení daného produktu a mnohé další.
Efektivní marketingová strategie pomáhá posilovat pozici firmy na trhu. I v případě, že firma nabízí stejný produkt nebo velmi podobný výrobek, mohou zákazníci nakupovat u této firmy právě z důvodu vztahu s touto firmou. Konkurenceschopnost tedy nezávisí pouze na produktech, ale na celkové firmě a její komunikaci.
Další články na téma konkurence najdete na Peníze.cz.
Internetová tržiště drtí malé e-shopy. Jak přežít v éře gigantů
Velká internetová tržiště válcují malé e-shopy. Obři mají kapitál, odřízli konkurenci od reklamy a zdá se, že je marné jim vzdorovat. Na trhu je ale místo i pro malé. Známe klíč k přežití.
Ani Muskovi už není do smíchu. Čím čínské automobilky válcují konkurenci?
Je začátek éry elektrických aut taky začátkem dominance čínských automobilek? Západní továrny se s levnější konkurencí nedokážou vyrovnat a čínská auta zastiňují nejen tradiční evropské značky, ale i americkou Teslu. Přinášíme ochutnávku z červnového čísla Finmagu.
První event Finmagu za zvýhodněnou cenu. Využijte exkluzivní nabídky pro věrné čtenáře
Chcete se dozvědět, jak prodat na internetu víc zboží? Jak maximalizovat nejen obrat, ale především marži? A kde na to všechno sehnat peníze? Přijďte na první event magazínu Finmag a potkejte se se spoustou kolegů, kteří denně řeší stejné problémy jako vy. A díky silným partnerům nyní za exkluzivní cenu!
Zlaté české ručičky. Sedlář ze Žipotína uspěl v nekompromisní světové soutěži
Malou vesničku Žipotín v Olomouckém kraji na mapě sotva postřehnete, přesto nyní přitahuje pozornost největších mistrů sedlářského řemesla z celého světa. Postaral se o to Milan Heitmar, sedlář-samouk, který uspěl na světové soutěži v rámci Rocky Mountain Leather Trade Show 2024. A to rovnou dvakrát. „Je to pro mě obrovský úspěch,“ pochvaluje si český mistr.
Pálí miliardy, obchází zákony. Čínské Temu opanovalo český internet, úřady tápou
Jen málokoho v posledních měsících nezasáhla na českém internetu reklama na čínské internetové tržiště Temu. Agresivní kampaň, do které čínský dravec neváhá sypat desítky miliard, ale komplikuje podnikání tradičním e-shopům po celém světě. A hlasitá kritika už zaznívá i od českých firem: tržiště neplní, co oni musí, a využívá legislativních děr. Co s tím, nevědí ani samy úřady.
Pod palcem má technologický skvost. Chceme být plně soběstační, říká šéf robotického centra
Budova robotického centra v Kojetíně je desátou generací vývojové řady distribučního centra vybaveného nejmodernější robotickou technologií. V Česku jde o logistický unikát. „Jsme na cestě k tomu, abychom do roku 2025 napájeli své provozy pouze z obnovitelných zdrojů," tvrdí Jan Vavřík, šéf distribučního centra v Kojetíně.
Petrof přesouvá část výroby do Asie. Náklady v Česku už jsou neúnosné, hlásí
Královéhradecká společnost Petrof, tradiční výrobce pian se 160letou tradicí, přesune část výroby do Indonésie. V rozhovoru pro deník e15 to uvedla prezidentka firmy Zuzana Ceralová Petrofová. Přelomový krok hájí neúnosně rostoucími náklady v Česku.
Na lepší job zapomeň! USA dusí nesmyslné konkurenční doložky
Opustit práci a jít za lepšími podmínkami ke konkurenci je v Česku běžná praxe. V USA ji znemožňují konkurenční doložky. A to i u takových profesí, jako je obsluha ve fastfoodových řetězcích. Prezident Joe Biden to teď chce změnit.
Konkurenční boj je zábava chudých
Malé krůčky, opatrné experimenty a přetahování se s konkurencí k ovládnutí trhu nevedou, varuje Peter Thiel.
Kovaná ekonomie: Vzniká největší obchodní dohoda dějin, prý tajně. Prověříme
Má jít o největší dohodu o volném obchodu v dějinách. Přesto (právě proto?) je z Transatlantického obchodního a investičního partnerství mnohým nevolno. Cosi zásadního pro EU a USA se prý dohaduje za zavřenými dveřmi. Lukáš Kovanda, autor seriálu Kovaná ekonomie, jede do Bruselu a Spojených států zjistit, jak moc jsou dveře opravdu zavřené. Pro jistotu přibaluje pádné kovářské kladivo...
Očima expertů: EU ruší roaming. Zdraží domácí hovory?
Evropská unie se snaží prosadit zrušení roamingových poplatků. Díky tomu by mělo výrazně zlevnit mezinárodní volání. Nepokusí se operátoři zareagovat zdražením domácích hovorů? Zeptali jsme se člena Rady ČTÚ Ondřeje Malého, novináře Patricka Zandla, europoslankyně Zuzany Roithové, zástupců mobilních operátorů a mnoha dalších odborníků.
Deflace že nevadí? Pohled podnikatele
Situace, kdy zákazníci sice vaše služby potřebují, ale nemohou si dovolit platit tolik, co dřív, a vládní regulace vám zároveň zdražují vstupy, není dlouhodobě udržitelná. Místo obratu k ekonomickému růstu nás možná čeká pořádný sešup.
Očima expertů: Čtvrtý operátor nebude. Jak to ovlivní ceny mobilního volání?
Češi se čtvrtého mobilního operátora opět nedočkají. V ostře sledované aukci kmitočtů uspěli jen tři zavedení hráči. K výraznějšímu zlevnění cen volání tak podle všeho nedojde. Co si o tom myslí člen Rady ČTÚ Ondřej Malý, manažerka T-Mobilu Alice Selby, neúspěšný účastník dražby Tomáš Budník, zástupce Tarifomatu Petr Fajmon a další odborníci?
Kritici nevidí „duši“ Německa
Německá hospodářská politika zrcadlí nepřenositelnou dějinnou zkušenost.
Změny ve stavebku. Víc konkurence, nebo konec spořitelen či stavebního spoření?
Co se stane, když se trh stavebního spoření otevře také univerzálním bankám? Bude to znamenat postupný zánik stavebního spoření, nebo jen zvýšení konkurence? Na to jsme se zeptali ekonomů, finančních analytiků a zástupců ministerstva financí a stavební spořitelny.
Anketa: Přinese čtvrtý mobilní operátor lepší ceny a služby?
Telefonisti, tedy všichni, pozor! Možná přijde i čtvrtý operátor. Přinese nižší ceny a lepší služby? Ptali jsme se člena Rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřeje Malého, Romana Nováčka z projektu Tarifomat a dalších zajímavých osobností.
Slovensko: Konec soukromých zdravotních pojišťoven. Fico jde na nákupy
Slovenský premiér Robert Fico vždy považoval podnikání ve zdravotnictví za něco téměř nemravného. Proto ani příliš nepřekvapilo, když za jeden z prvních cílů své vlády označil zrušení soukromých zdravotních pojišťoven a vrácení všech slovenských pojištěnců pod křídla jediné státní Všeobecné zdravotné poisťovne, nejpozději v roce 2014.
Nákladná chyba vlády: Obrana pumpařů a daňové konkurence
Česká ekonomika má řadu nepřátel: mrazy v zimě, horko v létě, krizi v eurozóně během celého roku. A teď navíc ještě lakomé majitele čerpacích stanic, kteří se snaží vyždímat ze svých zákazníků maximum.
Nigel Farage: Evropská unie je monstrum. A jde ke dnu
Nigel Farage, patrně nejvýraznější europoslanec současnosti, říká: „Klaus je skvělý chlap. Je to největší evropský státník.“ Jinak se ale Čechům diví. Prý se vrhají zpět do komunismu.
Anketa: Předdůchody. Budou v praxi fungovat?
Co si myslí Tomáš Prouza, Lukáš Kovanda, Martin Prokop a další osobnosti ze světa financí o zavedení takzvaných předdůchodů?
Evropa a tři démoni třetího světa
Dramatický nástup nových ekonomik na světovou scénu budí obavy, zda nenastal soumrak Evropy. Má vůbec starý kontinent šanci proti asijským tygrům a dalším velmocím? Má, a velkou – pokud nezopakuje ty chyby, které způsobily stagnaci zemí jako Čína nebo Indie.