Články na téma: finanční poradenství
Finanční poradenství je služba poskytovaná finančními poradci nebo institucemi. Pomáhá jednotlivcům, rodinám i firmám s plánováním financí, se správou financí a s dosažením finančních cílů. Cílem finančního poradenství je naplánovat klientovu finanční budoucnost, minimalizovat rizika a maximalizovat výnosy.
Finanční poradci klientovi vytvoří finanční plán. K tomu musí důkladně zhodnotit jeho finanční situaci, zjistit příjmy a výdaje, úspory, dluhy i investice. Poté vytvoří individuální strategii, která reflektuje finanční cíl klienta a jeho toleranci k riziku.
Důležitou součástí finančního poradenství je totiž plánování rizik. Po posouzení potenciálních rizik přichází na řadu zajištění ochrany proti nim – prostřednictvím pojištění, od pojištění majetku, životního pojištění, nemocenského pojištění po různé další typy.
Pro podnikatele může finanční poradenství představovat klíčový nástroj. Může jim poskytnout finanční stabilitu a úspěch v podnikání, poskytuje jim odbornou pomoc při správě financí i při plánování budoucnosti podnikání. Podnikatelé také mohou využít investiční poradenství a nechat si pomoct vybrat investiční možnosti pro růst a rozvoj svého podnikání.
Další články na téma finanční poradenství najdete na Peníze.cz.
Tisíce firem začnou reportovat o udržitelnosti. Banky radí, jak na to
Úspěch banky závisí na úspěchu klientů. Obzvlášť v období změn tak kladou důraz na poradenství a edukaci. Velké firmy totiž čeká od příštího roku povinnost nefinančního reportingu (ESG). Ředitel ČSOB Advisory Štěpán Černohorský vysvětlil, co to znamená a proč se odpovědnost vyplatí.
Nebyl jsem standardní devadesátkový poradce, říká Petr Jan Křen. Přebírá poradce šéfa Partners
Postavil tisícihlavý tým finančních poradců. A pak dostal ze dne na den padáka. Firmě se prý nelíbilo, že chtěl, aby poradci vydělávali s klienty, ne na nich. Roky radil manažerům a koučoval je, než kývnul na nabídku Petra Borkovce, spoluzakladatele finanční skupiny Partners. Teď vede síť poradců, kterou Borkovec osobně vybudoval, ale už mu na ni nezbýval čas.
Banka, nebanka a poradenský tinder. Vyvíjíme revoluční aplikaci, odhaluje manažerka
Nová Partners banka, která se pro širokou veřejnost otevře v březnu, nebude mít internetové bankovnictví. Veškerá komunikace bude probíhat přes mobilní aplikaci v chytrém telefonu. Za její vývoj v Partners zodpovídá Hanka Wallenfelsová. „V mobilní aplikaci se daleko snáz udržuje bezpečnost,“ prozrazuje v novém Finmag podcastu.
Když boomer zpovídá generaci Z aneb Sonda do duše českého finfluencera
Analýzám trhů, na jejichž pochopení potřebujete celý víkend, zvoní hrana. S nástupem online médií se začaly formáty zkracovat. S TikTokem se ke slovu dostává nová generace šiřitelů finančního a investičního evangelia – finfluenceři. Jak změní dosud celkem rigidní odvětví?
S krizí přichází čas investovat ve velkém
„Investor musí umět využít hospodářského růstu i krizových období. Krátkodobý propad na trzích je jedinečnou příležitostí ke kumulaci kapitálu,“ říká Radovan Blažek, ředitel služby Premium finančně poradenské společnosti Swiss Life Select.
Ochráníme tě, až zčernáš. Nahrávání hovorů s poradci očima expertů
Měli by investiční poradci a zprostředkovatelé nahrávat všechny hovory se svými klienty?
Finanční poradenství ve franšízách. Vždycky stejně ideální menu
Před sedmi lety začala finanční skupina Partners budovat kamenné pobočky a svěřovat je do rukou franšízantů. Dnes existuje po celém Česku pětasedmdesát finančněporadenských McDonaldů, které Partners generují třetinu obratu z finančního poradenství. O konceptu franšízových poboček Partners market mluvíme s ředitelem projektu Martinem Hrůšou.
Ředitel digitálního bankovnictví České spořitelny: Musíme se posunout dál
„Na internetu denně surfuje půlka republiky. Chytré telefony využívá osmdesát procent populace. Zájem lidí o digitální technologie je tu obrovský a my toho chceme využít,“ říká v rozhovoru Filip Zeman, který má v České spořitelně na starost digitální produkty a služby.
Jiří Šindelář: Na problémy kolem životního pojištění jsme měli reagovat dřív
„Tohle téma měly mnohem dřív řešit jak finančněporadenské firmy, tak pojišťovny. A vlastně i Česká národní banka,“ říká v pokračování rozhovoru předseda Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář.
Finanční poradenství: Kauza OVB poškodí celý trh
„Kauza OVB nakonec negativně zasáhla celý trh. Navíc v době, kdy musejí finančněporadenské společnosti bojovat o přežití během snah velkých pojišťoven o zakonzervování trhu životního pojištění,“ říká v rozhovoru Jiří Šindelář, předseda představenstva a výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství.
Očima expertů: Proč zařízli novelu zákona o pojišťovnictví?
Kolem zákona o pojišťovnictví bylo rušno, svaly si poměřovali pojišťovny, finanční zprostředkovatelé, zákonodárci. Vzduchem létaly pozměňovací návrhy i silná slova. Výsledek? Nulový – novela nebyla schválena. Nebo dokonce minusový – Česku dost možná hrozí tučná pokuta od Evropské unie. Proč?
Akcie patří i do konzervativního portfolia
Výnosy akcií dlouhodobě výrazně překonávají inflaci. S délkou držení akcií klesá riziko ztráty. Pokud investujete na delší dobu, akcie se v menší míře hodí i do konzervativního portfolia.
Filip Bartoš: Problém není malé škrábnutí, ale velký úraz
„Lidé se pojišťují především proti malým rizikům. Neuvědomují si ale, že větší úrazy nebo vážná onemocnění jsou mnohem nebezpečnější,“ tvrdí Filip Bartoš, vedoucí úseku externího prodeje AXA v České republice.
Petr Borkovec: Pojišťovny ukázaly sílu. Bohužel naprosto nefér způsobem
„Nemám nic proti regulaci jako takové. Pokud se pravidla hry pro distribuci pojištění nastaví správně, můžou klientům a trhu přinést mnoho dobrého. Návrh poslance Ladislava Šincla je ale špatný. A ještě horší je způsob, jakým je prosazován – pomocí bezohledného lobbingu pojišťoven,“ říká Petr Borkovec, generální ředitel Partners Financial Services, v exkluzivním rozhovoru.
Šéf Hypoteční banky: Nabízejí vám supersazbu? Pozor, banky nejsou charita!
„Úvěrový byznys není jen o tom, kolik peněz rozpůjčujete, ale hlavně o tom, kolik se vám vrátí zpátky,“ říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky a Bankéř roku 2014.
Velký investiční seriál: Peníze nejsou cíl, říká šéf největšího webu o penězích
Martin Vlnas je mladý, úspěšný a zatím ještě svobodný muž. Jako jednatel a ředitel serverů Peníze.cz a Finmag se navíc pohybuje ve světě financí. Platí v jeho případě pravidlo o kovářově kobyle? Martin, který loni oslavil třicítku, začal investovat před víc než čtyřmi roky, v době, kdy už odeznívala finanční krize, ale ceny akcií byly ještě stále relativně dole.
Velký investiční seriál: Necháte si hypotéku zaplatit investicemi?
Když si vezmete hypotéku, počítáte s tím, že patnáct, dvacet nebo pětadvacet let musíte každý měsíc zaplatit pár tisícovek. Zvažte, jestli se vám nevyplatí zároveň pravidelně investovat do podílového fondu. Výnosy vám můžou zaplatit ne nevýznamnou část hypotečního úvěru. Opatrnosti ale není nikdy nazbyt.
Očima expertů: Životní pojištění se mění. Co to přinese v praxi?
Kdo bude chtít dál využívat daňové výhody u investičního životního pojištění, přijde o možnost vybírat z něj volně peníze. Zůstane pak příspěvek na pojištění oblíbeným zaměstnaneckým benefitem? Nevezmou (nebo neberou už) někteří zprostředkovatelé změnu za záminku ke zbytečnému rušení pojistek a nucení pojistek nových? Nebudou změny mít nějaké jiné, nechtěné důsledky?
Příspěvky zaměstnancům na životní pojištění v ohrožení!
Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích zatím zajímá hlavně lidi z branže: pojišťovny a jejich zaměstnance, pojišťovací agenty a finanční poradce. Jejím cílem je ale ochrana spotřebitele. Snaží se zpřehlednit trh, pojišťovnám a pojišťovákům přidává povinnosti... Mohla by ale také znamenat ohrožení zaměstnavatelských příspěvků na životní pojištění. A to by leckoho zabolelo.
Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích: Konec poradců bez maturity
AKTUALIZOVÁNO 9. 9. Když nabízí finanční poradce pojištění, má podle zákona jednat s odbornou péčí. Když ho nabízí pojišťovna, její zaměstnanec tu povinnost (a mnoho dalších) nemá. Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích chce nerovnost odstranit: samozřejmě – přitvrdí pravidla pojišťovnám. V zájmu klientů si klade i jiné cíle, napříště by se třeba pojišťovacím zprostředkovatelem nemohl stát člověk, který si neuměl pořídit aspoň maturitu.
Druhý pilíř: Přispívá stát účastníkům, nebo účastníci státu?
Druhý pilíř prohrál v boji o image a nejspíš kvůli tomu prohrál všechno. Zvítězil jeho obraz jakožto parazita, který odklání peníze z hromádky určené všem někam do ztracena, mimo dohled a kontrolu. Ano, vyvádí peníze mimo kontrolu politiků, proto je u nich tak nepopulární. Ve skutečnosti ale nejde o protivníka prvního, státního pilíře, ale o jeho bratra v boji.