Články na téma: ideologie
Další články na téma ideologie najdete na Peníze.cz.

Mladí už sametu nerozumí, z revoluce se stal vyprázdněný mejdan
Vlastně si za tu poněkud zoufalou diskusi na téma slavit, či neslavit 17. listopad 1989 můžeme sami. Z připomínky krachu komunistického režimu se v posledních letech stal vyprázdněný velký mejdan několika generací zlomu, vyprávějících si příběh o pravdě a lásce, která musí zvítězit nad lží a nenávistí.

Osobitost a liberalismus nestačí. Jak psát v Babišově éře?
Média by například mohla přestat přiživovat kulty expertů, chytrých řešení a úspěšných lidí, na kterých Babiš staví svou politiku bez politiky.

I chodníky jsou modré a oranžové. Víc, než si myslíte
Města stojí před otázkami, na které neexistuje jedna objektivní správná odpověď. Zastupitelé a radní se budou chtě nechtě rozhodovat podle ideologie. Bylo by fajn přestat před ní utíkat do líbivých řečí o opravách výmolů.

Vzepři se coolopolu! (Dřív, než to bude cool)
Greg Gutfeld žaluje na svět, ve kterém ideologii a hodnoty nahradila snaha zalíbit se „hipsterské elitě“.

Letní čtení, které vám dá ťafku
Severské detektivky už stejně prokouknete v půlce — dejte letos přednost pochybujícím komunistům nebo psychopatickým kresleným postavičkám.

Naše rozumná neideologická ideologie
Kdo si nepřipustí, že má ideologii, je na nejlepší cestě stát se dogmatikem.

Sluníčkem zeď neprorazíš
Podle praporu „Dělej, co miluješ!“ poznáte užitečné idioty „zlých“ kapitalistů.

„Růstismus“ – příznak socialismu, nikoli degenerace kapitalismu!
Minulý týden přinesl Finmag překlad textu Umaira Haqua, který přirovnává současnou (americkou či západní) společnost k potrhlému ufokultu, čekajícímu na příchod spasitelů z kosmu. Idolem mu ovšem není ufon, ale makroekonomický ukazatel: hospodářský růst. Kapitalismus zdegeneroval v růstismus, říká Haque. Josef Tětek vyjasňuje východiska a poopravuje pojmy.

Tohle není kapitalismus, to je růstismus. A škodí zdraví!
Asi znáte ty sekty, které svým stoupencům hlásají, že příští rok 28. října přesně v 16.05 přiletí vesmírná civilizace a zachrání lidstvo. No jistě – mimozemšťani nepřiletí. To ale přívržencům kultu nebrání, aby dál věřili. Jejich víru to naopak posílí.

Žižek proti pravdolásce
Klaun marxismu napsal knihu o násilí. Míří v ní na nečekaný terč: liberály s měkkým srdcem.

Perverzní průvodce ideologií velí ke vzpouře proti snům
Čím Lásky jedné plavovlásky podryly komunismus a proč před ideologií nemůžete utéct do svých snů? Pro odpověď vyrazte do kina.

Lepší volební kalkulačka: pestřejší a bez procent
Proč tvůrci Volební kalkulačky nevidí trám ve vlastním oku - a jak největší prohřešky podobných služeb napravit? Michal Kašpárek reaguje na kritiku své kritiky volebních kalkulaček, Volební kalkulačky s velkým V zvláště.

Sedm důvodů, proč ignorovat volební kalkulačky
Tak jako multivitamíny nenahradí pestrou stravu, ani volební kalkulačka nemůže dobře poradit Růženkám spícím od posledních voleb.

Nakladatelé do kriminálu nepatří
Vydavateli knihy Adolf Hitler – projevy hrozí trestní stíhání a až tři roky za propagaci nacismu. Zhruba osm let po osvobozujícím rozsudku pro vydavatele českého překladu Hitlerova Mein Kampfu se rýsuje nový spor o to, jaké názory se smí vydávat. Jedná se ze strany orgánů činných v trestním řízení o snahu šikanovat kontroverzního nakladatele a autora, nebo o skutečně upřímně míněnou ochranu ústavnosti a svobody? Před čím vlastně máme být chráněni?

Jak a proč volíme: Odpovědný přístup k volbám zničil českou pravici
Požádali jsme sociologa Petra Hampla, jestli by pro Finmag v předvolebním čase nenapsal článek o tom, jak a proč volíme a jak se při tom mýlíme. Co zmůže rozum a na co nestačí. Výsledkem bude několikadílná analýza, jejíž první část přinášíme dnes. Kdo může za to, že si to hasíme stodvacítkouvstříc novému komunismu? Racionální a odpovědný pravicový volič.

Poznej levičáka!
Když jsem (vinou mladické nerozvážnosti) studoval v Praze filozofii, jediná přednáška, která za něco stála, byla ta o dějinách ekologické etiky. Přednášel Erazim Kohák (jehož osoba tvoří celý český sociálně demokratický think tank) a pokaždé se nám snažil podat jeden směr ekologického myšlení optikou jeho zastánců, byť by s nimi ve skutečnosti vášnivě nesouhlasil. Pokud tedy po přečtení tohoto textu pojmete podezření, že jsem se zbláznil, nezoufejte. Jen následuji příkladu svého skvělého učitele a snažím se vám volně převyprávět jeden z nesmírně vlivných příběhů současné Ameriky. Za domácí úkol potom zadávám uhodnout původního autora.

Between a rock and a hard place
Tak se do angličtiny překládá české úsloví „z bláta do louže“. Po návratu z USA do naší středoevropské reality se s vámi podělím o jedno pozorování: V Americe panuje úplně stejně blbá nálada jako u nás, a to v podstatě z podobných důvodů.

Petr Robejšek: Svoboda a rovnost už jsou passé
Etablované politické strany přežijí jen za předpokladu, že se zřeknou části své moci výměnou za zachování své existence a důležitosti, tvrdí v první části prázdninového rozhovoru politolog a analytik Petr Robejšek.


Jiří Payne: Potřebujeme skutečné strany
Čas od času se na Finmagu věnujeme české pravici. Případně „pravici“. Dnes přinášíme další příspěvek do debaty o tom, jak dnes může či má autentická pravicová strana fungovat. Autorem je místopředseda Strany svobodných občanů.

Mládek vaří vejce na měkko
Když už levice neumí ekonomice pomoci, neměla by do ní raději zasahovat. Ekonom Pavel Kohout o zaměstnancích, parazitech, ceně práce a regulované ekonomice.