Články na téma: Milton Friedman
Další články na téma Milton Friedman najdete na Peníze.cz.

Zakázat inflaci zákonem? Plán ekonoma Havránka není tak bláznivý, jak se zdá
Peníze máme pět tisíc let a z toho tak sto let máme inflace. Vraťme se tedy k tomu, že ceny budu stálé, říká respektovaný ekonom Tomáš Havránek. Podle něj je inflace navíc protiústavní a stačí ji zakázat. Dokonce proto založil iniciativu Zrušme inflaci. Je to ale skutečně tak jednoduché?

Česká národní banka a důsledky intervence
Jak obhajuje centrální banka svou intervenci k zeslabení koruny? Přeloženo do lidské řeči asi takto: Občané, vaše úspory budou ztrácet na hodnotě, takže se jich raději zbavte hned než později. Ale nebojte se, když budete utrácet, třeba za nesmysly, které nepotřebujete, kola ekonomiky se roztočí a my všichni budeme bohatší!

Nesahej nám na pohlaví, úředníku!
Kvóty pro rovná zastoupení žen ve vedení a představenstvech soukromých společností nejsou než bezpráví ve jménu práv.

Jak Pinochet a „kluci chicagský“ nechali rozkvést Chile
Po rozhovoru s bývalým ministrem Pinochetovy vlády přináší Lukáš Kovanda exkluzivní chilské ohlédnutí. Pinochetův režim na jednu stranu neblaze proslul jako krvavá diktatura, na druhou stranu přinesl mnohé inspirativní ekonomické reformy. Jejich myšlenkovým zdrojem byla malá skupinka mladých liberálních ekonomů, spojená místem studia – Chicago boys. Kluci chicagský.

Pinochetův ministr: Diktátoři se moci nevzdávají
Carlos Cáceres působil za Pinochetova režimu v Chile postupně jako guvernér centrální banky, ministr financí a ministr vnitra. „Přesvědčil jsem Pinocheta, aby zahájil jednání se všemi politickými stranami vyjma komunisty. A to byl dost možná jeden z důvodů, proč následné předání moci proběhlo plně mírovou cestou,“ vzpomíná.

Pop-ekonomie a rakouská škola. Rozdíly a styčné body
Behaviorální ekonomie vrací po letech vyhnanství do ekonomické teorie psychologii. Svým důrazem na ni jsou behaviorální ekonomové podobní ekonomům rakouské školy. V čem se naopak oba směry liší?

Pop-ekonomie a rakouská škola. Odklon od „měkkých“ disciplin a cesta zpět
V následujícím textu se zamyslím nad vztahem ekonomie rakouské školy a takzvané pop-ekonomie čili populární ekonomie.

Pavel Kohout: O porouchaných regulátorech
Ekonomiku nelze řídit, natož regulovat. Vláda má dělat všechno pro její svobodu.

Paul Samuelson: V americké centrální bance jsem pracoval od šestnácti...
Na rozhovor Lukáše Kovandy s Paulem Samuelsonem, možná nejvlivnějším teoretikem ekonomie druhé poloviny 20. století, jsme na Finmagu od října 2009, kdy vyšel, odkazovali mnohokrát, celý se zde ale neobjevil nikdy. Dnes, téměř na den přesně dva roky poté, co vyšel, jsme se to rozhodli napravit. Některé pasáže jsou totiž aktuálnější než kdykoliv předtím. A to přestože bylo Paulu Samuelsonovi v době, kdy se s Lukášem setkal, čtyřiadevadesát.