Články na téma: nemocenská
eDávky v praxi: Jaké chyby dělají zaměstnavatelé při žádostech o ošetřovné
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) se digitalizuje. Respektive: outsourcuje digitalizaci na zaměstnavatele, kteří od letoška fakticky podávají k ČSSZ za zaměstnance už i žádosti o ošetřovné. Úřad je teď upozorňuje na chyby, které při tom dělají.
Papírový přehled o příjmech a výdajích už nepodáte. Na sociálku jenom elektronicky
Podnikatelé, kteří mají datovou schránku, můžou od letoška činit podání na správu sociálního zabezpečení už jen elektronicky.
Podnikatelé dostanou ošetřovné, plánuje ministerstvo konec diskriminace OSVČ
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce elektronizovat systém žádání o dávky nemocenského pojištění a jejich vyplácení. A odstranit jednu starou nerovnost: nárok na ošetřovné by nově měli mít všichni pojištění. Tedy i lidé pracující na dohody a osoby samostatně výdělečně činné, které si platí nemocenské pojištění.
Podnikatelé nedostanou ošetřovné. Taková malá česká diskriminace
Platí si nemocenské pojištění. Přesto podnikatelé proti svým penězům nedostávají stejná „pojistná plnění“ jako zaměstnanci. Zdůvodnění bylo chabé vždycky, dneska už neobstojí vůbec.
Nemocenské pojištění OSVČ. Kalkulačka, kdy se vyplatí, podmínky
Ne každý si to uvědomuje, ale OSVČ nemají automatický nárok na nemocenskou. Účast na státním nemocenském pojištění je pro ně dobrovolná, jeho platba není ani součástí populární paušální daně. Jak si nemocenskou zařídit a co z toho vlastně budete mít? Poradí náš přehled.

Nemocenské pojištění očima expertů. Naštve nový vládní plán úplně všechny?
V rámci úsporného balíčku vláda počítá se znovuzavedením nemocenského pojištění pro zaměstnance. Slibuje si tím přísun dalších prostředků do státního rozpočtu. Je ale takový krok v současné chvíli ospravedlnitelný? A nedopadne nakonec tvrdě i na zaměstnavatele kvůli vyšším tlakům na zvýšení mezd? Zeptali jsme se expertů.

Zapráská vláda bičem na „bandu simulantů“? Brzy můžeme marodit za své
Před 15 lety vyrukoval kabinet Mirka Topolánka na „simulanty“ a zpřísnil nemocenské. Může se to opakovat i za vlády Petra Fialy. Bylo by znovuzavedení karenční doby dobrým krokem?

Očima expertů: Za první tři dny nemoci znovu peníze?
První tři dny nemoci by se mohly opět proplácet. Naroste počet neschopenek? A jak systém nastavit, aby nepřišli na hůl zaměstnanci ani zaměstnavatelé?

Očima expertů: Sick days. Nařídit firmám, ať lidem dají pár dní na zdravotní volno?
Je ti nevolno? Vezmi si volno, my to zkoumat nebudeme. Takzvané sick days, dny zdravotního volna, nabízí jako benefit svým zaměstnancům řada firem. Teď je tu ale nápad vepsat do zákona, aby je zaměstnancům dávali všichni zaměstnavatelé. Aby se prý vykompenzovaly údajné neblahé dopady toho, že se za první tři dny pracovní neschopnosti neplatí náhrada mzdy.

Očima expertů: Bude se za první tři dny nemoci zase platit?
Simulantenbande. Celý ten český národ není než banda simulantů, říkal vojenský doktor Bautze ze Švejka. Když se přestaly vyplácet náhrady mzdy za první tři dny pracovní neschopnosti, počet nástupů na neschopenku klesl na polovinu.

Nečasovy děti: Sprostí podezřelí
Petr Nečas přispěl k tomu, že se zuřivě, a přitom bez jakýchkoliv čísel v ruce, začali hledat paraziti a vyžírky na každém k rohu. Nenašli se. Tak stát začal preventivně šikanovat každého.

Vzpomínky podnikatele: Podnikáš? Zaplatíš!
Polemizovali jsme na našich stránkách o tom, jak těžké je podnikat a zaměstnávat lidi. Psali jsme o nákladech, které si žádá podnikání samo, ale především o nákladech, které si nárokuje stát. Druhým dílem zprávy z budoucnosti, kterou pro naše čtenáře sepsal Rando Kabaj, který se právě v těchto dnech vydává na neúspěšnou podnikatelskou dráhu, polemickou sérii ukončujeme. Mír. Až do příští války.