Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: nemocenská

Podnikatelé dostanou ošetřovné, plánuje ministerstvo konec diskriminace OSVČaktuality

Podnikatelé dostanou ošetřovné, plánuje ministerstvo konec diskriminace OSVČ

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce elektronizovat systém žádání o dávky nemocenského pojištění a jejich vyplácení. A odstranit jednu starou nerovnost: nárok na ošetřovné by nově měli mít všichni pojištění. Tedy i lidé pracující na dohody a osoby samostatně výdělečně činné, které si platí nemocenské pojištění.

Redakce Finmag.cz23. 2. 2024
Podnikatelé nedostanou ošetřovné. Taková malá česká diskriminacenemocenské pojištění
 11 992

Podnikatelé nedostanou ošetřovné. Taková malá česká diskriminace

Platí si nemocenské pojištění. Přesto podnikatelé proti svým penězům nedostávají stejná „pojistná plnění“ jako zaměstnanci. Zdůvodnění bylo chabé vždycky, dneska už neobstojí vůbec.

Gabriel Pleska16. 2. 2024
Nemocenské pojištění OSVČ. Kalkulačka, kdy se vyplatí, podmínkyJak na podnikání
 16 112

Nemocenské pojištění OSVČ. Kalkulačka, kdy se vyplatí, podmínky

Ne každý si to uvědomuje, ale OSVČ nemají automatický nárok na nemocenskou. Účast na státním nemocenském pojištění je pro ně dobrovolná, jeho platba není ani součástí populární paušální daně. Jak si nemocenskou zařídit a co z toho vlastně budete mít? Poradí náš přehled.

Bohumír Žídek15. 11. 2023
Nemocenské pojištění očima expertů. Naštve nový vládní plán úplně všechny?
 23 595

Nemocenské pojištění očima expertů. Naštve nový vládní plán úplně všechny?

V rámci úsporného balíčku vláda počítá se znovuzavedením nemocenského pojištění pro zaměstnance. Slibuje si tím přísun dalších prostředků do státního rozpočtu. Je ale takový krok v současné chvíli ospravedlnitelný? A nedopadne nakonec tvrdě i na zaměstnavatele kvůli vyšším tlakům na zvýšení mezd? Zeptali jsme se expertů.

Adam Štěpánek30. 6. 2023
Zapráská vláda bičem na „bandu simulantů“? Brzy můžeme marodit za své
 142 605

Zapráská vláda bičem na „bandu simulantů“? Brzy můžeme marodit za své

Před 15 lety vyrukoval kabinet Mirka Topolánka na „simulanty“ a zpřísnil nemocenské. Může se to opakovat i za vlády Petra Fialy. Bylo by znovuzavedení karenční doby dobrým krokem?

Pavel Jégl28. 2. 2023
Očima expertů: Za první tři dny nemoci znovu peníze?
 16 079

Očima expertů: Za první tři dny nemoci znovu peníze?

První tři dny nemoci by se mohly opět proplácet. Naroste počet neschopenek? A jak systém nastavit, aby nepřišli na hůl zaměstnanci ani zaměstnavatelé?

Ondřej Tůma6. 4. 2018
Očima expertů: Sick days. Nařídit firmám, ať lidem dají pár dní na zdravotní volno?
 28 622

Očima expertů: Sick days. Nařídit firmám, ať lidem dají pár dní na zdravotní volno?

Je ti nevolno? Vezmi si volno, my to zkoumat nebudeme. Takzvané sick days, dny zdravotního volna, nabízí jako benefit svým zaměstnancům řada firem. Teď je tu ale nápad vepsat do zákona, aby je zaměstnancům dávali všichni zaměstnavatelé. Aby se prý vykompenzovaly údajné neblahé dopady toho, že se za první tři dny pracovní neschopnosti neplatí náhrada mzdy.

Ondřej Tůma30. 9. 2016
Očima expertů: Bude se za první tři dny nemoci zase platit?
 25 964

Očima expertů: Bude se za první tři dny nemoci zase platit?

Simulantenbande. Celý ten český národ není než banda simulantů, říkal vojenský doktor Bautze ze Švejka. Když se přestaly vyplácet náhrady mzdy za první tři dny pracovní neschopnosti, počet nástupů na neschopenku klesl na polovinu.

Ondřej Tůma6. 3. 2015
Nečasovy děti: Sprostí podezřelí

Nečasovy děti: Sprostí podezřelí

Petr Nečas přispěl k tomu, že se zuřivě, a přitom bez jakýchkoliv čísel v ruce, začali hledat paraziti a vyžírky na každém k rohu. Nenašli se. Tak stát začal preventivně šikanovat každého.

Michal Kašpárek21. 6. 2013
Vzpomínky podnikatele: Podnikáš? Zaplatíš!

Vzpomínky podnikatele: Podnikáš? Zaplatíš!

Polemizovali jsme na našich stránkách o tom, jak těžké je podnikat a zaměstnávat lidi. Psali jsme o nákladech, které si žádá podnikání samo, ale především o nákladech, které si nárokuje stát. Druhým dílem zprávy z budoucnosti, kterou pro naše čtenáře sepsal Rando Kabaj, který se právě v těchto dnech vydává na neúspěšnou podnikatelskou dráhu, polemickou sérii ukončujeme. Mír. Až do příští války.

Rando Kabaj3. 2. 2012