Články na téma: podnikatelské prostředí
Další články na téma podnikatelské prostředí najdete na Peníze.cz.
Vnitro chce bezdůvodně omezovat dodavatele, varuje svaz. Není to tak horké, uklidňuje úřad
Hospodářská komora ostře kritizuje návrh novely zákona o kritické infrastruktuře, který má ve středu projednat vláda. Komora upozorňuje zejména na problematický paragraf, který by umožnil ministerstvu vnitra bez soudního přezkumu zakazovat nebo omezovat dodavatele subjektům kritické infrastruktury. „Jde o nepřiměřený zásah do podnikatelského prostředí,“ namítá největší podnikatelský svaz. Vnitro kritiku odmítá.
Babiš chystá EET 2.0. Bude nová verze evidence tržeb bičem na drobné podnikatele?
Andrej Babiš má nakročeno do Strakovy akademie. Pokud se mu comeback podaří, vrátí se s ním nejspíš i elektronická evidence tržeb. Plánovaná EET 2.0 může být podnikatelsky přívětivější než její první verze. Anebo ještě nevybíravější.
„Dárky“ od státu kazí podnikatelům Vánoce. Měli by si živnostníci příští rok přát lepší vládu?
Vánoční nadílku, kterou letos dostali od státu, si podnikatelé nevysnili. Zvýší jejich daňové zatížení. Stát jim vezme peníze, které mohli investovat do svého byznysu, a nakrmí jimi rozrůstající se erár. Polepší se stát v příštím roce? Tady od nás má seznam přání.
Potvrzeno, podnikat v Česku je za trest. Máme šesté nejhorší podmínky v EU
Podnikání v Česku není žádný med. Obecné konstatování, které se traduje už léta, potvrzuje aktuální analýza Indexu prosperity a finančního zdraví: jen za poslední rok se naše země ve vstřícnosti k podnikání propadla v rámci Evropy na šestou příčku od konce. Mohou za to hlavně vysoké ceny energií, růst daní i nízká tržní kapitalizace pražské burzy.
Stovky miliard vyletěly komínem. Solární průšvih už Stanjura nenapraví
Velká solární revoluce se v Česku změnila na velký solární průšvih. Zbyněk Stanjura ho chce zmírnit tím, že si došlápne na dotace solárních baronů, a tak ušetří výdaje domácnostem, firmám i státu. Leckomu se to může líbit, výsledkem však mohou být vedlejší škody, které předpokládané úspory převýší.
Český erár bobtná k prasknutí. Potřebujeme vlastní verzi Muska
Češi by měli sledovat, zda a jak se Elon Musk vypořádá s úkolem navrhnout efektivnější a úspornější formu americké vlády. Tento cíl tady hlásala Babišova i Fialova vláda. Zůstává ale v nedohlednu. Vypustí snad nejbohatší člověk planety na americkou byrokracii svou umělou inteligenci?
Šťastnější, vzdělanější, flexibilnější. Unikátní průzkum zmapoval svět „volnonožců“
Jsou šťastnější, k rozjezdu podnikání nepotřebovali žádný vlastní kapitál, typicky jde o živnostníky a OSVČ a nejvíc si na své práci cení flexibility a svobody. To jsou čeští freelanceři, kterým se věnoval rozsáhlý průzkum projektu Na volné noze. Posloužit může i jako inspirace, jak snadno a rychle začít podnikat.
Vláda chce dostat Česko mezi top deset zemí Evropy, pomoci má nově schválená strategie
Kabinet Petra Fialy, poprvé v obměněném složení, schválil na svém čtvrtečním zasedání novou hospodářskou strategii České republiky. Víc než osmdesátistránkový dokument, nazvaný podle hlavního cíle „Česko do TOP 10“, jmenuje celou řadu oblastí, ve které se má země zlepšit. Slibuje méně byrokracie, dostupnější finance či strategické změny v oblasti vzdělávání i podnikatelského prostředí.
Vládní podnikatelský balíček možná někomu bouchne v ruce. Ministr Síkela to ale nebude
Dvaadvacet opatření ke zlepšení podnikatelského prostředí v Česku obsahuje takzvaný podnikatelský balíček, který vznikl na ministerstvu průmyslu a který schválila vláda. Dvaadvacet slibů, které mají být splněny do půlky příštího roku. Moc těžko se věří, že to klapne. Ovšem ten, kdo je za to odpovědný, už při skládání účtů nebude.
Vláda se chystá nafouknout erár. Už teď nás přitom stojí majlant
Návrh rozpočtu na příští rok počítá s dalším růstem počtu zaměstnanců státu a s rostoucími náklady na jejich platy. Kolik lidí na výplatní listině státu dokážou podnikatelé, firmy a zaměstnanci ze svých daní uživit?
V pásmu blbé nálady. Takto vidí firmy i lidi budoucnost českého hospodářství
Firmy budoucnost nevidí růžově. Jejich důvěra v příznivý hospodářský vývoj v srpnu klesla. Ani spotřebitelům se už nechce věřit, že během příštích dvanácti měsíců bude líp. Na jejich optimismus a chuť utrácet přitom ekonomové sázeli, že aspoň trochu potáhnou ekonomiku dopředu.
Revoluce pro české podnikatele. Vláda posvětila vznik nového portálu a zavede dalších 21 změn
Kabinet Petra Fialy ve středu pozdě večer schválil takzvaný podnikatelský balíček, soubor 22 opatření s cílem zlepšit podnikatelské prostředí v Česku. Mimo jiné vznikne dlouho očekávaný Portál podnikatele či databáze informačních povinností podnikatelů. A nově má být také třeba možné vyplácet mzdu v cizích měnách širšímu okruhu zaměstnanců.
Špatné zprávy, důvěra v ekonomiku dál klesá. Průmyslníci si stěžují na slabou poptávku
Indikátor důvěry podnikatelů klesl v červenci téměř o tři body na hodnotu 94,5 a je tak na nejnižší úrovni od března. Průmyslníci si stěžují hlavně na nedostatečnou poptávku.
Nižší sazby a pozitivní vývoj v Německu. Podnikatelé věří v oživení, nejvíc za dva roky
Indikátor důvěry podnikatelů v červnu vzrostl o dva body na hodnotu 97,4, celková důvěra v ekonomiku je pak nejvyšší za poslední dva roky. Optimismus podnikatelů přiživuje očekávaní dalšího poklesu úrokových sazeb či vývoj na vývozních trzích, hlavně v Německu.
Firem letos přibylo už sedm tisíc. Podnikatelé to naopak stále víc vzdávají
Počet obchodních firem v Česku roste nejvíc za poslední tři roky. Podle nejnovějších dat společnosti CRIF jich v květnu jich přibylo 1125, za letošní rok pak zatím necelých sedm tisíc. Nejrychleji se rozrůstá hlavně odvětví výroby. Počet podnikatelů naopak v posledních měsících klesá.
Dusí firmy i celou ekonomiku, tak proč úřední šiml přežije všechno?
Přívětivé podmínky pro podnikání nezatížené byrokracií jsou nezbytné pro vzestup ekonomiky. Shodují se na tom ekonomové, podnikatelé i politici. Tak proč, krucipísek, takové prostředí pro byznys v Česku nemáme?
Šikana od státu? Že se ptáte! Podnikatelé odhalili temnou stránku úředních kontrol
Zejména malí podnikatelé se někdy setkali s takovým množstvím a postupy kontrol, že se nezdráhají označit to za státní šikanu. Uvítali by proto nejen vznik portálu, který by postupy úřadů koordinoval, ale i ombudsmana pro malé a střední podniky. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP).
Od švarcsystému po Muska. Jak si Česko zadělává na pořádný průšvih
Každý pamětník listopadu 1989 vzpomíná na euforii, která tehdy ovládala naprostou většinu společnosti. Po desítkách let bylo náhle legální podnikat! Splněný sen. Něco, co jsme doposud znali jen z filmů, se stalo realitou. Dnes, po desítkách let, je ovšem všemu jinak. Proč to...?
Zákazy, příkazy, dotace a teď ještě zestátnění ČEZ. Evropa si reguluje cestu na dno
Čísla nejsou příznivá. Česko ekonomicky zaostává za EU a ta zase zaostává za USA. Proč tomu tak ale je? Proč chce Fialova vláda zestátnit ČEZ? A nešlape si náhodou Evropa sama po štěstí?

Slepé vlády a mazaní úředníci. Takhle přebujelý stát nikdy nezkrotíme
Pokud bychom hledali, na co si nejčastěji stěžují v Česku podnikatelé a šéfové firem, odpovědí by bylo jediné slovo: byrokracie. Jenže podle některých statistik zároveň není jednání s úřady v Česku tak hrozné, zákony u některých věcí nařizují poměrně rychlé lhůty k vyřízení a navíc na tom nejsme zdaleka tak zle ani co se digitalizace týče. Tak kde je tedy ten hlavní problém?

Marná snaha Fialovy vlády. Zvlčelou byrokracii jen pár škrtů nezkrotí
Vláda minulý týden schválila už druhý antibyrokratický balíček, který si bere za cíl ulevit podnikatelům od nadměrného papírování a roztodivných povinností vůči státu. Má to být kompenzace za tvrdé dopady ozdravného balíčku. Problém ale je, že nikdo – tedy kromě členů kabinetu – s ním vlastně není spokojený.