Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: sociální nerovnost

Další články na téma sociální nerovnost najdete na Peníze.cz.

Očima expertů: Chceme vyhrát boj proti chudobě?
 17 045

Očima expertů: Chceme vyhrát boj proti chudobě?

Sociální nůžky se rozevírají. Bohatí bohatnou, chudí zůstávají chudí. Má smysl proti příjmové nerovnosti bojovat? Někteří odborníci navíc varují, že současný boj proti chudobě není příliš efektivní. Ptáme se Pavla Kohouta, Ilony Švihlíkové, Petra Macha, Aleše Michla a dalších osobností.

Ondřej Tůma16. 10. 2015
Pikettyho Kapitál přesvědčuje přesvědčené
 14 974

Pikettyho Kapitál přesvědčuje přesvědčené

Ekonomická kniha, o které se letos nejvíc mluví a bude mluvit, v otázkách a odpovědích.

Michal Kašpárek15. 5. 2014
Tohle není kapitalismus, to je růstismus. A škodí zdraví!
 10 448

Tohle není kapitalismus, to je růstismus. A škodí zdraví!

Asi znáte ty sekty, které svým stoupencům hlásají, že příští rok 28. října přesně v 16.05 přiletí vesmírná civilizace a zachrání lidstvo. No jistě – mimozemšťani nepřiletí. To ale přívržencům kultu nebrání, aby dál věřili. Jejich víru to naopak posílí.

Umair Haque9. 1. 2014
Poznej levičáka!
 7 131

Poznej levičáka!

Když jsem (vinou mladické nerozvážnosti) studoval v Praze filozofii, jediná přednáška, která za něco stála, byla ta o dějinách ekologické etiky. Přednášel Erazim Kohák (jehož osoba tvoří celý český sociálně demokratický think tank) a pokaždé se nám snažil podat jeden směr ekologického myšlení optikou jeho zastánců, byť by s nimi ve skutečnosti vášnivě nesouhlasil. Pokud tedy po přečtení tohoto textu pojmete podezření, že jsem se zbláznil, nezoufejte. Jen následuji příkladu svého skvělého učitele a snažím se vám volně převyprávět jeden z nesmírně vlivných příběhů současné Ameriky. Za domácí úkol potom zadávám uhodnout původního autora.

Tomáš Fürst14. 8. 2013
Rovnice férovosti: o fair play nejen na knižním trhu

Rovnice férovosti: o fair play nejen na knižním trhu

Nakladatelství Peoplecomm vydalo zatím tři knížky. Recenze dvou z nich jste si na Finmagu mohli přečíst (jednu Michal Kašpárek recenzoval z originálu, ještě před českým vydáním). Dnes nabízíme text Tomáše Hajzlera, který za nakladatelstvím stojí. Dozvíte se z něj, proč si jejich knížky nekoupíte v běžném knihkupectví: Někdo by se na nich totiž napapal víc, než se nakladateli zdá fér. Tak se pustil do pokusu, jestli by to nešlo trochu víc fér.

Tomáš Hajzler22. 8. 2012
Wall Street, Atény, Praha: Proč bychom měli vyrazit do ulic i my?

Wall Street, Atény, Praha: Proč bychom měli vyrazit do ulic i my?

Řecké demonstrace i protesty ve Španělsku nás nechaly klidnými. Nepokoje v arabském světě nám byly ještě vzdálenější. Obyčejní Američané zabírají Wall Street – ani to s námi nehnulo. Popravdě, většina Čechů zachovává týž odstup i od domácích událostí ve šluknovském výběžku. Vydrží Česku klid věčně?

Tomáš Prouza4. 10. 2011
Češi, národ bohatých
 6 416

Češi, národ bohatých

Kellner, Tykač, Roman, Babiš. Čeští miliardáři, které všichni znají. Těch pár jmen však neznamená, že v Česku zeje hluboká propast mezi chudými a bohatými. Naopak patříme mezi nejvíce rovnostářské země světa. Tak kde se berou mýty o doširoka rozevřených sociálních nůžkách?

Pavel Kohout11. 7. 2011