Články na téma: spotřeba domácností
Další články na téma spotřeba domácností najdete na Peníze.cz.
Tržby obchodů rekordně rostly. Češi budou mít peníze i chuť utrácet
Tržby v maloobchodě se v prosinci reálně meziročně zvýšily o 6,2 % a meziměsíčně o 1,2 % a překonaly tak očekávání trhu. Loňské Vánoce tak přinesly až nečekaně vysoký nákupní apetit spotřebitelů.
Jak na ekonomický růst? Přestaňme uplácet důchodce a investujme do dětí, burcuje Prouza
Útraty Čechů rostou, a to nejen v kavárnách a kvalitních restauracích. Vracíme se ke kvalitnímu masu, pečivu a exotickému ovoci a zvýšený zájem hlásí i cestovní kanceláře. Je to snad předzvěst lepších časů? „Čekám mírný růst, který přežije i bláznivé nápady Donalda Trumpa,“ říká v rozhovoru ekonom, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a jeden z řečníků letošního Fenoménu Tomáš Prouza.
Rozšoupnou se Češi až na Vánoce? Maloobchodní tržby zatím rostou jen pomalu
Tržby v maloobchodě se v září reálně zvýšily meziročně o 5,6 % a meziměsíčně o 0,2 %. V růstu by podle očekávání ekonomů měly pokračovat i nadále, hlavně díky zvyšování reálných příjmů domácností.
Hůř už být nemůže, sazby budou klesat a lidi utrácet, predikuje ekonom Stroukal
Nejednu českou firmu po hubených letech zajímá, jak na tom Česko hospodářsky bude v letech následujících. Hlavně: budou mít zákazníci dost peněz? Aby rostla jejich spotřeba a s ní celá ekonomika? „Dobrá zpráva je, že hůř už být snad nemůže,“ zadoufal v odraz ode dna v rámci úvodní keynote říjnového Finmag eventu pro podnikatele ekonom Dominik Stroukal.
Tržby v maloobchodu překonaly očekávání, nákupní horečka se ale nekoná
Tržby v maloobchodu se v červenci reálně zvýšily meziročně o 4,5 % a meziměsíčně o 0,7 % a mírně překonaly očekávání trhu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Čeští spotřebitelé se tak po postpandemickém útlumu konečně vracejí do obchodů, i nadále ale zůstávají opatrní, všímají si ekonomové.
Roste, ale neoslňuje. Maloobchodu se pořád nedaří návrat k předpandemické úrovni
Maloobchodní tržby se v červnu reálně zvýšily meziročně o 4,4 % a meziměsíčně o 0,7 %, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ekonomů se naděje vkládané do letošního dynamického oživení spotřebitelské poptávky zatím příliš nenaplňují.
Roste! Jenže to skoro není vidět. Nová čísla k HDP jsou zklamání
„Do výkonu české ekonomiky v letošním druhém kvartále nebyly vkládány velké naděje, přesto dokázal zklamat.“ Tak komentuje čísla, která dnes zveřejnil Český statistický úřad, ekonom Vít Hradil. Předběžný odhad růstu HDP za druhé čtvrtletí je 0,3 procenta proti minulému kvartálu, meziročně 0,4 procenta.
Oživení se nekoná. Tržby v maloobchodu dál zůstávají za očekáváním
Maloobchodní tržby v květnu zvolnily své tempo růstu z 5,3 % na 4,4 %, v meziměsíčním srovnání se snížily o 0,1 procenta. Podle ekonomů naznačují nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ) stagnaci spotřebitelské poptávky.
Čechy přepadla silná chuť utrácet. Tržby v maloobchodě rychle rostou
Maloobchodní tržby se v březnu reálně zvýšily meziročně o 6,1 %, meziměsíčně o 1,3 % a překonaly tak očekávání trhu. V příštích měsících by navíc podle ekonomů mělo přijít ještě další zlepšení. Spotřebitelé v Česku jsou stále víc ochotní utrácet.
Ekonomika konečně ožívá. Česko snad už brzy přestane být terčem posměchu
Český hrubý domácí produkt (HDP) podle předběžného odhadu vzrostl v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 0,4 %. Dlouho očekávané ekonomické oživení se podle ekonomů zřejmě stává realitou. Už ve druhém čtvrtletí by se česká ekonomika dokonce mohla vrátit na předcovidovou úroveň.
Radost pro obchodníky. Čechům se vrací chuť nakupovat, měla by jim zůstat po celý rok
Tržby obchodníků v lednu vykázaly reálný růst o 2,4 procenta a potvrdil se tak trend rostoucího nákupního apetitu zákazníků. Podle odborníků by tržby v maloobchodu měly růst po celý rok.
Český HDP skončil loni v minusu. Letos se čeká oživení, výroba ale zůstane v útlumu
Český hrubý domácí produkt (HDP) v posledním kvartálu meziročně klesl o 0,2 procenta, za celý loňský rok pak o 0,4 procenta. Tuzemská ekonomika tak zůstává ve slabé kondici, i když koncem roku prokazovala známky oživení. To by mělo pokračovat i letos, hlavně díky očekávanému zvýšení spotřeby domácností.
Dobrá zpráva pro maloobchod: Češi přestávají škrtit své peněženky
V roce 2023 se tržby v maloobchodě meziročně snížily reálně o 4,1 %. Pokles byl ještě horší než o rok dřív. V prosinci ovšem přišel mírný nárůst a alespoň odlepení ode dna. Ekonomové očekávají, že pozitivní trend letos bude pokračovat.
Hlavu vzhůru, pro samé stromy nevidíme les! Letošní marast mohou vystřídat lepší zítřky
Končící rok byl pro Česko neúspěšný. Nebo jinak: ekonomicky to nestálo za moc. Alespoň podle některých srovnání. A výhled na příští rok je přinejmenším chmurný. Jenže vždycky se najdou i dobré zprávy a dokonce i ty výhledy do budoucna mohou být optimistické. Pojďme se na ně podívat a doufejme, že se vyplní.

Vysoké úroky: Komu škodí a kdo na nich vydělává?
Bankovní rada ČNB na svém listopadovém zasedání ponechala základní úrokovou míru na úrovni sedmi procent. Proces postupného zlevňování peněz v ekonomice se tudíž oddálil a je velkou neznámou, jestli letos vůbec začne. Bankovní rada se totiž do konce kalendářního roku sejde už jen jednou.

Očima expertů: Startuje Čína další ekonomickou krizi?
Čína si kýchla a svět se otřásl. Jde jenom o rýmičku, nebo se na trzích začíná šířit nákaza, která by mohla spustit další finanční krizi? Ptáme se Aleše Michla, Steena Jakobsena, Lukáše Kovandy a dalších osobností ze světa peněz.

Očima expertů: Naše ekonomika září. Může jí to vydržet?
Česká ekonomika v letošním roce roste. Dokonce prý nejrychleji v celé Evropě. Máme se radovat? A přinesou dobré hospodářské výsledky lepší mzdy? Ptáme se Vladimíra Dlouhého, Pavla Kohouta, Aleše Michla a dalších osobností.

Očima expertů: ČNB dál oslabuje korunu. Poškozuje tím ekonomiku?
Centrální bankéři stojí za svým: Koruna vůči euru neposílí! Má ale umělé oslabování kurzu naší měny ještě nějaký smysl? Zeptali jsme se ekonomů Pavla Kohouta, Aleše Michla, Petra Macha, zástupce malých a středních podniků Karla Havlíčka a dalších lidí ze světa peněz.

Astrologie a úrokové sazby
Prognózy ekonomického vývoje nedokážou zohlednit nepředvídatelné okolnosti.

Japonská past
Ten seriál už běží pětadvacet let. Pokus o rozpumpování japonské ekonomiky, selhání, nárůst státního dluhu. A znovu. Taková krize, trvající třeba i desítky let, ovšem může postihnout i Evropu.

Anketa: Povzbuzovat spotřebu? Nechte lidem peníze, pak je budou utrácet!
Českým firmám, ale i děravé státní kase by se hodilo, aby domácnosti víc utrácely. A Češi zatím, syčáci, začali spíš šetřit. Měl by je k utrácení nějak popostrčit stát a pomoci tak podnikatelům? Ptáme se Pavla Kohouta, Pavla Sobíška, Miroslava Motejlka a dalších osobností ze světa financí.